Osmanlı’ya atılan iftiralar İçki, oğlancılık, kardeş katli, Padişah anaları,

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

OĞLANCILIK VE RESİMLER SONRA, GÜNCELLENECEKTİR. Ana hatlarıyla Osmanlı..
Haçlı seferlerini görmeyip bizansta neler yaşandığını bilmeyip osmanlıya laf atanlar bunları da okusun.

Subjektif bir yazı değlildir. İspatladım vebu sizi hayli tatmin edecektir inş..
Baştan başa Osmanlı ve Türk düşmanlığını inceleyeceğiz inş sonuna kadar zevkle okursunuz.
Zira kaynaklarını bile önünüze serdim. Alıntılar italik ve kaynaklar paragrafların sonunda verilmiştir. (BU ARTIK YOK! )
Osmanlı Türk müydü?
Osmanlı Türkler’i aşağıladı mı?
Bu konuda ki kaynaklar nelerdir?
Osmanlı Cahil miydi?
Osmanlı teokrasi mi şeriat mı?
SİNAN MEYDANA CEVAPLAR

Osmanlı halkı avam.. cahil insanlar hastalıktan kırılıyorlar.. Sarhoş padişahlar’ın hareminde yüzlerce cariye var ve içinden istediklerini seçiyorlar..kelle alan ve katliamlarıyla meşhur zalim padişahlar.. Acımasızlar paidşahlar, Padişah böyleyse halk nasıl olsun ki oğlancılığı meşhur.. cariyeler haremağına haremağıyşa bahçivana bahçivan uşağa.. uşak halka, halk padişaha..Hepsi faşist Türklere düşman türkmenlere alevilere düşman.. Sonra bunların ardına şeriat diye ekliyorlar(!) İSLAM HUKUKU.. bu rezillilklerin neresi Kur’an da yazıyor??Kimi aptallarda teokrasi, monarşi var diyor. İpini alan koşuyor Osmanlı da din yüzünden yobazlıktan battı diyor.. sayısız iftiralar var. Birbirine zıt iftiralar bile kabul görüyor.. İnsanlar zehirlenmiş.. Yani Osmanlı barbar bir medeniyet oluyor.. Cihana diz çöktüren, Hoşgörüsüyle ahlakıyla kendine hayran bırakan bu devlet bunları ispat ediyoruz inş.


Haram olan herşeyi yükledin Osmanlı’nın sırtına sonra ŞERİAT de.. böyle bir şey olabilir mi? Padişah çocukta boğsun masumda katletsin. Sonra rüyasına girsin boğduğu çocuklar.. Birçok kaynak rafiziler tarafından tahrif edilmiştir. Bunu Mevlana’nın üstüne yazmadığı şiirler yüklediklerinden de biliyoruz..cinsel hikayeler, sonra kendi taraflarına çekmek için belge ürettikleri..
Ebussud efendinin “belinize kuvvet” diye fetva vermesi bir Şeyhulislama yakışmayacak bu rezil iftira için kimi imzayı çok benzetiyor kimi benzetemiyor.
Ve Osman Gazi’den Vahidüddüne kadar her türlü iftira atılmıştır insan demez mi ulan bir padişahta iyi çıkmaz mı be.. Eğer böyle bir osmanlı varsa ki Batı hayran kalmayı bırak bizimde barbarlardan farkımız kalmazdı. Adamlar kitap yazıyor Osmanlı engizisyonu diye bunlarda zaten Osmanlıyı barbar ilan ediyor. Ama Türk hayranlığı var. Turque modası.. Seyyahların ağzından böyle şeyler duyamazsınız ki bu seyyahlar en güvenebileceğiniz kaynaklardır, yaşadıklarını anlatırlar.. Osmanlı da ki hayatı anlayabiliyoruz bu sayede.. Oryantalistlerden farkı oryantalistler fantazilerine kurban gitmişlerdir, fakat bunlar gerçek sanılıyor.. Onların kaynakları da gülünçtürki hep Hammer’dır İsmail hakkı uzunçarşı’dır.. Lewistir ve oryantalistlerdir.


Bir şey var ki Osmanlı’yı sevmeyenler araştırmaya gerek duymadan bunun varlığını inkar edilemez kabul ediyorlar..dünden gönüllü razı olmaya resmi tarihte bunu öğretir..
onlar için belirli barbar bir uygarlık hatta Türk bile değiller onlara göre Türklüğü atatürk canlandırdı(!)
ve Cumhuriyet tarihi tabularıyla çevrilidirler.. Atatürk onlar için modernleşmenin çağdaşlaşmanın kapısını açtı atatürkçüler Osmanlıyı sevmez. Osmanlıyı sevenler de Atatürk’ü sevmezler.
Onlar için içkici, kardeş katili cani padişahlar cahil halkta oğlancılığın dibine vurmuşlar..
demokratik çağdaş Türkler var onlar için. Şaman Türkler var. Türkler ve araplar başlığı altında şaman türklerinin olmadığını belirttik nitekim Türklerde hep tevhid vardır. Yine tekrarlayalım ki.. Türkler tarihte hiçbir zaman ırkçılık gütmemişlerdir, Türklüklerini de vurgulamışlardır fakat başta Tevhid, Tengri gelmitşir hep..
Türk hiçbir zaman şaman olmamıştır.Türk hiçbir zaman şaman olmamıştır(!)şöyle ki Alparslan, Bilge kağanın, Attila’nın sözlerinde çoklu tanrı inancına dair hiçbirşey yok tevhid var.
Şaman (Kam duasında) güneş ablasından yardım istiyor..
Türkler Göktengriye inanıyor erlik han umay anaya değil.. Zira Kültigin anıtına bakarsanız yine tevhid var.Orhun kitabeleriyle kuran ayetleri aynıdır. Yani zülkarneyn bir türk peygamber.. Arap adetleri cinsellik diri diri toprağa gömme, putperestlik atılmıştır(!) yani islam arap kültürü olamaz çünkü cahiliye adetleri atıldı.. Peygamberimiz bir arap olmasına rağmen arapların bütün adetlerini çiğnemiş bulunmaktadır.
Bu yüzden bize araplara yarandığımızı söyleyenler sonuna kadar Batı sömürgesi altındadır.. Madem bu kadar türkçüler ne diye latin alfabesi getiriyorlar? OSMANLIYA ATILAN İFTİRALAR, ANALİZİ;
Biraz mantıklı düşünmek gerekiyor, onlar ca şey sayıldı kardeş katli, padişah anaları, harem fantazileri, içki oğlancılık, padişah sefası istediği zaman kelle alması bunlarla bir devlet yaşayamaz hele ki Osmanlıyı ziyaret eden batılılar bunlardan hiç bahsetmiyor kim bahsediyor? Hammer, Lewis, Uzunçar.. ve Osmanlıya yığınla iftira atıldığını biliyoruz kimi çok abartılı, kimiyse az ama yediden yetmişe itibar görüyor bunlar..
Y.Sultan Selim Hakkında;
“Babasını sürgün yolunda zehirlettikten sonra destekleriyle iktidara geldiği yeniçerileri sevindirmek için onların öldürülmesini istediği bir sipahi beyini önünde diz çöktürerek kafasını kestirir.”Olaya bak, yeni çerileri sevindirmek için babasını diz çöktürerek kafasını kestiriyor ve millette buna inanıyor, Acımasız, zalim, kelle alan padişahlar ve buna sevinen yeniçeriler.. ÇOCUK OYUNU MUDUR BU? BU KADAR REZİL BİR İFTİRAYA NASIL İNANABİLİYOR BU MİLLET?
En başta bu paragrafla kendi belli ediyor bu yalanlar dizisi..
Yeğenlerini öldürmüş, İslamda zerre yeri yok ve padişahlar bunu yapamaz.
Baba katili ve yeğen katili Yavz.S.Selim
Rum ve eşcinsel padişah Fatih Sultan Mehmet
Ömrü seferlerde geçmiş olmasına rağmen zampara padişah Kanuni Sultan Süleyman

Bu nedir Allah aşkına, bu zatlardan o kadar korkuyorlardı ki haklarında bir sürü şey uydurdular..
Bu insanlar bu fetihleri nasıl yapmış acaba?
Padişahlar Türk değil, Rum, Eşcinsel..

Voltaire;
“Bütün tarihlerimiz, en modernlerine varıncaya kadar keşişlerin o zaman uydurdukları masalları tekrarlayıp dururlar. Güya Fatih, İstanbul’u kan ve ateşe boğan bir barbarmış, güya bir kavunu kimin yediğini bulmak için on dört uşağının karnını yardırmış, güya yeniçerilerine hoş görünmek için sevgilisi İrena’nın başını kestirmiş.*
Tarihi hatalardan hoşlanan milletler çoktur. Bazı garplı tarihçiler, Müslümanların Venüs’e taptıklarını ve ALLAH’ı inkar ettiklerini ileri sürdüler”

*Ne çok benziyor dimi Yavuz’un yeniçerileri sevindirmesi olayına.. Ve şu kardeş katliyle ilgili “En iyi kardeş ölü kardeştir” olayını çıkardılar.

Voltaire ne diyor; “Çoğu birer alfabetin yalan dergisi olan sözlüklerimizde de böyle gülünç masallara sık sık rastlanır..
Baştan başa bütün yalan olan buna kuvvetle inanılmıştır.”
Sadece batı değil, Türkler dahi bunlara inanıyor. Kimi çok abartılı kimi değil ama Osmanlıyı karalıyorlar niye peki seyyahlar hiç bunlardan bahsetmiyor sırf oryantelist ve birkaç insan bahsediyor.. Hammer, Lewis, Uzunçar.. Bu adamların uydurduğu şeyler bunlar..

PADİŞAH ANALARI
Güya Osmanlı Türk değil(!) böyle saçma bir iddaları var. Başındakiler Türk. Osmanlı devletini kuran Osmanlı ailesi kayı boyuna mensuptur. Kayı boyu ise Oğuz Türklerinin bozoklar koluna bağlıdır.
Ve çok uluslu bir devlet padişah analarının içindeErmeni, Rum filan da var.

cevabı bilmeyen adamlar yargıda bulunuyor.. yok Türklerle evlenmemiş ne garezi var kardeşim Türklere bu kadar. Madem Osmanlı Türklere düşman bunuda söylersin Osmanlılar niçin türkleri aşağılayan şiirler yazıp duruyorlar?
Diğer şey padişah analarının yabancı olması sebebi batıda ki gibi hanedanlık kavgaları, taht kavgaları olmasın diye benim oğlum padişah olsun diye entrika yapıp bilmem ne padişahı zehirlemesin diyedir. Her türlü şeyi diyenvar güya Osman gaziden sonra bütün padişahlar devşirme oluyormuş.. Kafasına göre tarih uyduruyorlar. Tahmin edip, atıp tutuyorlar. TARİHİN ANASINI AĞLATIYORLAR..

Hem müslüman Türklük davası gütmez, tarihte türkler ırkçılık değil tevhid davası gütmüşlerdir hep tanrının buyruğundan sözedilir. Müslüman olduktan sonra istediğiyle evlenir buna kimse karışamaz ve kimse bunun bir Türk evliliği olacağını söylemiyor eğer öyle olsa IRKÇI BİR OSMANLI OLUR. Türkçü bir Osmanlı..

TÜRKLERİ AŞAĞILAYAN OSMANLI;

her kafadan başka bir idda çıkıyor kimse benim imla hatalarıma filan bakmasın. Yoğunluğun arasında hızlı hızlı yazıyorum.
İnş. kaynaklarıyla hepsini açıklayacağız.. Türkleri aşağılayamaz çünkü İslamda bu yok, çünkü Türk demek ozaman ırkı kastetmiyordu bile bu Atatürk zamanında nifak tohumları ekilmiştir. Halk birbirine kırdırılmıştır CUMHURİYET ZAMANINDA Sen Türk müsün? Osmanlı mı? diye soruyorlardı.. yoksa ırka hun avar diyorlardı.. Türkleri aşağılamak gibi bir şey olamaz.

“Şalvarı şaltak Osmanlı / Eğeri kaltak Osmanlı / Ekmede yok biçmede yok / Yemede ortak Osmanlı”
Bernard Lewis “Modern Türkiye’nin Doğuşu” kitabında (s.1) bu yaklaşımı şu satırlarla özetlemiştir:

Kitabı kaynak gösteriyor bahsettiğimiz gibi kitap hiçbirşekilde kaynak teşkil etmiyor.. belge gerekiyor bunuda şiilerin ebussud efendinin ağzından yazdıkları belgelerden, belge üretebildiklerini anlıyoruz.. İmzaları ya çok benzetiyorlar ya da benzetemiyorlar ama böyle bir zatı karalayabiliyorlar.. kendi kafalarından fetva verdiriyorlar.
Zaten cumhuriyet tarihi o kadar karışık ki gerçek tarihi seçmek kimilerine göre hiç kolay değil fakat imkasızda değil..

“Osmanlı hiç bir zaman kendine Türk dememiştir, hatta birçok saraylı, şair, ozan Türklüğü reddedici söylemler eserler,şiirler yazmıştır.
-Osmanlıda hiç bir zaman resmi dil Türkçe olmamıştır. Osmanlıca Arapça ve Farsça karışımı bir dil kullanmıştır”

Türkçe konuşmuyorlar çünkü ortada TÜRKÇE DİYE BİR DİL YOK. ÖNTÜRKÇE VAR.. Atatürk niye batının latin alfabesini aldı ozaman?
Şimdi Osmanlıca ile Türkçeye bir açıklık getirmek gerekiyor..

Türkçede Arapça ve Farsçanın yardımı olmadan ‘hiç bir şey’ diyemezsiniz. Osmanlıca da KONUŞMA DİLİ TÜRKÇEDİR. Matematik dili arapça ve edebiyat dili farsçadır. Nasıl türkçe kullanılmıyordu? Osmanlıca bir kitabın çevirisi aynı Türkçedir fakat sadece yazılışı başka idi..

***
Akp onları arşiv başkanlığına düzenletmese arşivleri açar mıydı? Adamlar konukonu ansiklopedi gbi düzenlemişler arşivleri herşeyi eski türkçeye çevirmişler yanınada orijinal halini koymuşlar.

Ceddimizin yazışmaları 🙂 Sağdaki Osmanlıca yazısı ve soldaki onun konuşma çevirisi. Bazı kemalistlerin kafası basmıyor bu osmanlıac, eski Türkçe gibi kavramlara belki anlarlar diye gösterelim ve su dilin güzelliğine bakın. Bizi bundna mahrum ettiler. 1000yıllık dilimizden mahrum ettiler.HATTA KAYNAKTA VERELİM ARŞİVDEN..
Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi (BCA), Fon kodu: 030.18.01.01, Yer no: 16.71.4.
Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi (BCA), Fon kodu: 030.18.01.01, Yer no: 017.89.5. diger resilmlerede bakmak için fon aynı yer nosu son 3 rakam 80 den başlıyor 100 e kadar aynı
Gidince fon numarasını ver arşivi veriyorlar giriş 4 tl döküman istersen de cuzi bişey alıyorlar yada flash götür yanında öylede veriyorlar flashla daha ucuza alırsın.
NEYSE KONUMUZA DÖNELİM
Nefi yine yardırıyor aşağılayan şiirlerde anonim deyimler filan kullanılmış.. Hayır ne malum bunların sonradan uydurulmadığı zira hiç astarı yok sadece lewis’in kitabında böyle yazmış..
KİTAP KAYNAK TEŞKİL ETMEZ. Niye böyle diyorum çünkü üçüncü dördüncü dereceden kaynaklardan alınma bilgiler tamamen doğru olduğu kabul edilerek yazılıyor.. Bir kitapta bu böyle dedi diye kanılacak bir şey değil..
Kitap kaynak gösterilemez. Kitabın kaynağı nereden aldığına bakılmalı.. Tarih romanlardan öğrenilmez(!)
Kaldı ki rafiziler belge de uydurabiliyorlar.. bussud imzasına benzetiyorlar.. olmayan fetvalar, Sonra Mevlana’yı kendilerine çekmek olmayan şiirler yazıyorlar, insanları soğutmakiçin cinsel hikayeler uydurtuyorlar. BU RAFİZİLİK YANİ ŞİİLİK TAM BİR FİTNEDİR.. DOST OLAMAYIZ BUNLARLA BU İRANLILARLA TARİHTE HİÇBİR ZAMAN DOST OLMADIK FİTNECİDİRLER..

TÜRKMENLERE EDİLEN HAKARET İDDASI
ETRAK-I Bİ İDRAK TÜRKLER..

Ne arapların Türkler’e ettiği bir hakrettir, ne de Osmanlı yönetici sınıfının Türk ırkına karşı bir hezeyanıdır.
Olay tamamıyla göçebe türkmen kabileleri, yerleşik-şehirli-kasabalı bir konsepte dahil etmeye çalışan ve bunu bir türlü tam anlamıyla başaramayan osmanlı yöneticilerinin kullandığı bir tanımlamadan ibarettir.
Bi-İdrak.. yani düzenden intizamdan anlamayan. Bunu idrak etmekten aciz. Ordan oraya göç edip yerleşik
halkların ürünlerini talan eden, huzursuzluk çıkaran falan filan.

aynı durumu araplar da kendi göçebeleri olan bedeviler için kullanmış. bedevi demek göçebe demek, kaba demek, medeniyetin nimetlerini idrak edemeyen demek. romalılar da asyalı kavimlerden illallah ettiğinden, bunlarin alayına barbar demis… vesaire vesaire. yani demem o ki; tanımlamanin tarihine, konumuna, çıkış koşullarına bakmadan ” araplari bizi arkadan vurmakla yetinmedi, bi de bize akılsız dedi” ya da “elitist osmanli piçleri Türk ırkını her fırsatta aşağıladı” gibi medyatik-oryantalist ifadelerle bu gibi kavramlara vakıf olmak mümkün değildir..

Peki varsa Türk düşmanlığı niye? Türklerin devlet işine alınmadığının kanıtı ne? Ermeni bile giriyor da Türk mü giremeyecek bu İskan siyasetine ters.. Fethedilen yerler türkleştirilmeye çalışıyor.. Hatta kimi kaynaklarda Türklerden başkaları ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor der.. Kısmen doğrudur.. Müslümanlar birinci sınfı Yahudi ve Hıristiyanlar ikinci sınıf fakaaat.. Osmanlıda ayrımcılık olduğu halde ayrımcılık olmayan batılılardan daha hoşgörülü ve insani idi..

Osmanlı da hoşgörü
Osmanlıya sömürgeci diyenler var.
Papanın sarf ettiği kelime İstanbul’da kardinal şapkası görmektense, Türkler’in sarığını görmeyi tercîh ederim!..” F.S.Mehmet’ın İstanbulu fethinden..
Gayet kaynaklı konuşuyoruz.
İslam dil millet ayırmaz yeterki müslüman olsun din konusunda bir ayrım vardır.. Fakat İslamda ayrım olduğu halde ayrım olmayan hıristiyan & yahudilerden daha çok özgürlük tanımıştır(!).. Osmanlıda yabancıların dillerine dinlerine karışılmıyorken İngilizler, İrlandayı sömürge altına almış ve dillerini unutturmuştur.. sonradan kendileri dillerini akşam saatleri kurslarla öğrenebilmiş ve bağımsızlıklarını ilan edebilmişlerdir kendi dillerinde konuşuyorlar şuan..
“Kendi milli kıyafetiyle tek başına seyahat eden bir frenkle tanıştım. Bu seyyah İran’a karşı sevkedilmek üzere toplanmış bir Türk ordusunun etrafında dönüp dolaştığı ve hatta boydan boya ordunun içinden geçip gittiği halde kendisinden tek bir sual sorulmamış e bir an bile yolundan alıkoyulmamıştır.
İstanbul’da huzur ve emniyet içinde yaşamak ve kapılarını hemen her zaman ardına kadar açık bırakmak kabildir.”Sir James Porter’in “Observations surla religion les loix, legouvernement et les moeurs des Turcs “aşdo eseri, Londra 1759, s.51-53

Diğer şey Osmanlı da içkinin yasak olmayışı halkın ne kadar huzur içinde yaşadığına işaret.. ecnebiler istedikleri gibi hayatlarını yaşasınlar içebilsinler hiçbirşekilde halk sıkılmamış..
PEKİ FETRET DEVRİNDE NİYE HALK İSYAN ETMEDİ HIRİSTİYANI RUMU çünkü vergiler ağır değil aksine hafifti osmanlıda bir kaidedir halk sıkılmaz.. bu yüzden memnundular hallerinden
OSMANLI HOŞGÖRÜLÜ DAVRANIRDI VERGİLERLE SIKMAK NE DEMEK UYDURMA NEREDEN BELLi KİTAP KAYNAK DEĞİLDİR.. kitaptan birkaç şey getirerek savunabilirler.
Osmanlı çok uluslu bir devletti ve alevi katletsedi soyları kalmazdı halk isyan etmişte susturmak için katliam yapmışmış İSLAMIN NERESİNDE VAR BU??? Bunlara rağmen itimat ediorlar..
Fetvası hakkında İslama hiçbir şekilde uymuyor bir şeyhülislam’ın şöyle fetva vereceğini düşünebilir misiniz?
Ebu Suud Efendi’yi kısaca tanıtayım. Yuvuz Sultan Selim’in Şeyhül İslam’ı. “Alevilerin, canları, malları, namusları size helaldir” diye fetva veren kişi.
İster okla, ister mızrakla, ister bıçakla olsun alevilerin kestiği mırdardır, yenilmez diyen yobaz. Bu kişiye sorarlar, elimize geçirdiğimiz alevi kadınlarını ne yapalım diye? Verdiği cevap, ”BELİNİZE KUVVET”.
KATLİAM OLSA PADİŞAH TAHTTAN İNEBİLİR ŞÖYLE Kİ
Voltare ne diyor bak bu adam siyasi bir dehadır ve ateisttir ve ihitlralin öncü fikir adamlarındandır.
Yeryüzünde en güçlü görünen sultan tahtından pek az emindir bir günlük ayaklanma onu tepetaklak edebilir..
Kaynak Voltaire belgelerinden alınmış bir derlemenin içinden çıkardım..
Bir de Dh’Osson varki, Bu isveç büykelçisi de Osmanlı da güya hoşgörüsüzlük adı altında Osmanlıyı karalıyorlar..
Bu adamın saydıkları Osmanlı da olan şeyler değil, İslamda olan şeyler.. Yani Osmanlı bir şeriat devleti ki İslama görehareket ediyor fetva verenler de şeyhülislamlar da zaten buna göre fetva veriyorlar.. kafalarından değil..

-Şeyhülislam Abdullah Efendi “Hıristiyan bayramlarında onların danslarına katılan her Müslüman dinine aykırı hareket etmiş demektir ve imanını ve nikâhını tazelemesi lazımdır” şeklinde fetva vermiştir

-öldükleri zaman onlardan “vefat etti” diye söz edilemezdi. Ölü için “merhum” sözü kullanılamazdı

Ne var bunlar da? Daha devamı var, Hoşgörüsüzlük adı altında ve birçok yalan eklenmiş.. suçlardan bazıları diyorlar;
Kızılbaş /Rafızi /Hurufi olmak
Rafızi kitapları bulundurmak*
Ebubekir, Ömer, Osman’ı sevmemek,(Gayet doğal bunu sevmeyen müslüman değildir ayrıca sevilmeyecek yanlarını gösterin,)
Yunus Emre’den deyişler söylemek (YALAN)
*(Bu sapıklar Şiiler İslam’ı bölmeye çalışıyor sapık fetvaları var Muta nikahı, küçük yaşta çocukla cinsel tatmin olunur.. hayvanla ilşikiye girilebilir gibi ve İslam’a aykırı şeyler niye ozaman vehhabilerle savaştı Osmanlı? Şiilerle savaştı çünkü bidat uyduruyorlar)
Abdullah bin sebe yahudisi tarafından kuruldular.

Osmanlı da bilim
Osmanı da bilim olmadığını ileri sürüyorlar fakat ellerinde hiçbir kaynak yok.. Tabi siz harf darbesi yapın arapça eserleri yakmaktan beter edin sırtınızı dönün sonrada bulamadığınız istatistiklerde Osmanlıyı sorumlu tutun.. Ne diyor Prof. Neumark, Osmanlı arşivi tam olarak açığa çıksa bugünkü tarih yeniden yazılmak zorunda olacak.. Ve bu arşivlerin cumhuriyet tarihinde gizlendiğini bize İsmet inönü söyler.. Harf amacının gayesinden biri de insanlara geçmişin kapılarını kapatmaktı.. İnönü hatıralar
Sinan meydan, salgın hastalıklar bulunduğunu söyler ve Atatürk’ün akıllı projeleri sayesinde fabrikalar kurulduğunu filan söyler güya osmanlıda hiç fabrika yokmuş.

Osmanlı döneminde sanayi yoktu diyorlar yalan. El kol gücünden makine üretimine geçiş;

Abdülhamid Han dönemindeki askeri, eğitim, sanayi, ulaştırma, belediyecilik ve sağlık alanındaki bazı uygulamaları bu linkte bulabilirsiniz. Burada da bir yedekleme yapıyoruz. Niye böyle diyorlardı biliyor musunuz hiçbir istatistikler görmedikleri için.. Bulamadıkları sanayinin suçlusu biz oluyoruz.
Sultan 2. Abdülhamid döneminde denizaltılar

Abdülhamid Han döneminde tersaneler

Abdülhamid Han döneminde eğitim

 1. Abdülhamid döneminde fabrikalar
  [RESİMLER VAR]

Abdülhamid Han döneminde tersaneler, denizaltılar,ziraat okulu, fabrikalar, tren yolu yapımı , tren garı, itfaiye teşkilatı, sağlık hizmetleri, Şişli Etfal Hastanesi, tüp geçit projeleri
Haliç Köprüsü Taslağı
Bayezid-Şişli metrosu taslağı
Hamidiye Boğaz Köprüsü

Yüzbinlerce kelime ve kavram tdk tarafından atıldı.. Osmanlı arşivi çok ucuza bulgaristana satıldı. Hepsinin kaynakları var benden isteyebilirsiniz verdiğim kelimelerden google’da aratabilirsiniz de..

İncelendiğinde anlaşılır ki Osmanlı hayranlığı diye birşey ama barbar bir uygarlığa niye övgü duyulsun hayranlık beslensin ki.. Kim barbarların kıyafetlerini giyip Avrupadakilere “öğrenin” işareti yapar?
Yani sanıldığı gibi Osmanlı da oğlancılık yok Osmanlıyı ziyaret eden seyyahlardan hiç böyle şeyler duyamazsınız yine oryantalistler bunları çiziyor fakat saraya adım atmaları mümkün değil.. Duyumsadıkları şeyleri kafalarına göre hayallerle, haz ve dürtülerini tatmin ediyorlar ve bizim aptallar gerçek sanıyor.. Voltaire bile koyu bir ateist olmasına karşın bunlara cevap veriyor. İFTİRALAR TABİ Kİ ÇOK.
Diğer makalelerde vermiştik fakat ben bunları türkçe çeviri alıyorum voltaire’in “Felsefe sözlüğü” adlı kaynaktan.. Ve İngiltere mi Fransa’da mı arşivlerden alınan bilgiler var. Voltaire’in arapları, müslümanlara ve Türklere objektif bir gözle nasıl gördüğü ve bu adamın da tarih bilgisine de iyi denebilir. Kendi yorumlarıyla TürklerMüslümanlar ve Ötekiler adlı kitapta bulabilrisiniz.
Biraz tanıtırsak bu koyu ateist kilise düşmanı ve iktidarı yıkmaya çalışan mason bir insan şu ansiklopedistlerden biri..
Diğerleriyse bir başka makalede ki Osmanlıyı gezip gören seyyahlar tabi ki.. Niye bunlar Osmanlıyı anlatırken oğlancılığından bahsetmiyorda edep ahlak gibi şeylerden bahsediyor yumuşak huylu kimseler diyorlar.. Osmanlı zamanında yaşamış bu seyyahlar fransız, ingiliz, ateist, hıristiyan ortaya karışık bir şekilde, başlarından geçenleri anlatıyorlar.
Osmanlı ahlakı makalelerimde bulabilirsiniz inş..Baştan başa bu hayranlığı anlattık..


Yerli yabancı kaynaklar da başka başka konuşuyor bunun içinde bir taraf padişahları ve Osmanlıyı toptan kötülüyor.. sürekli oğlancılık harem dalında konuşuyor.. ve bunları şeriata dahil ediyor.
Şeriat ALLAH’ın kanunlarıdır. Kur’an ve Peygamberimizin..anlaşmaları ve halinden alınır. İslam hukukudur.. Bunu bilmeyen sığırlar güya “Şeriat söz tanımaz” diyorlarmışta katliam yapmışlardır.. Bunun uydurma olduğunu anlamak zor olmasa gerek zira Şeriatta olmayan bir işte şeriat nasıl söz tanımasın. Zaten şeriata uymuyor ki masumlar dahil katletmek? Olay bambaşkadır.. Bunu da diğer makale de anlattık inş.
Nerede yazıyor fuhuş, oğlancılık zulüm??? Çok merak ediyorsanız araştıracağınız konu İslam hukukudur. Blogumda kaynaklarıyla var inş.
KARDEŞ KATLİ
Hayret vericidir ki kendine türk diyenler de bunlara inanıyorlar. Kendi tarihimize yabancılaştık.
kendi tarihimizi batının ellerine verdik onlardan dinliyoruz bu ne kadar akıllıca?
Padişah askerlere boğdurttu der Murat bardakçı, Kadir Mısıroğlu da der.
Voltaire ne diyor?
“İkici Mehmet (Fatih), Avrupa hükümdarlarının hepsinden daha terbiyeli ve kültürlü idi. Gözdesinin canına kıymağa gelince, bir sultanın yatağına ait işlere askerin karışabileceğini düşünmek için Türk gelenekleri hakkında pek câhil olmak gerek.”

İftiraların olduğunu kimse inkar edemez zira voltaire bile diyor keşişlerimizin işi gücü böyle şeyler yazmak diye. Mısıroğlu, Adamın biri, Kamalizm kitabının yazarı Şeref Aykut, Atatürk’ü ilah olarak gören bu zevat Adan Zye bütün padişahlara demediğini bırakmadı diyor.
Şimdi bunlarla boğuşuyoruz..
Şimdi Mustafa Armağan güzelce açıklık getirmiş zaten. Bende biraz destekleyeceğim yazısını;

1-Kanunname Fatihe ait değildir.Şöyle ki Fatih kanunname için bu belge benim atamın ve dedemin kanunnamesi ben sadece ona eklemeler yapabilirim demiştir.Yani Bu kanunname Fatih Sultan Mehmet’e değil Tüm Osmanlı Devletine ait bir kanunnamedir.Ve kesin bir emir cümlesiyle yazmayarak kardeş katli konusunda aynen şöyle demiştir(Elimde ki kitapdan yazıyorum ki yanlışlık olmasın);Ve her kimseye ki evladımdan saltanat müyesser ola,karındaşların nizam-ı alem için katl etmek münasib görülüp,ekser-i ulema dahi tecviz etmiştir.Onunla amil olalar.Yazıya dikkat ederseniz ”münasib”dir kelimesi geçiyor.Yani kesinlikle yapılsın diye bir durum yok.Sadece İsyan çıkarırsalar.

2-Siz şimdi benim gibi düşünüp söylemiş işte daha ne içine giriyorsun ki diyeceksiniz yani münasib olayına inanmadık diyelim ki Mustafa armağan kitap da şöyle diyor bizlere;Bu güne kadar kanunnamenin aslı bulunamamıştır.Sadece ileriki yüzyıllardan kalan kopyaları elimizdedir diyor ve ekliyor Yani kardeş katlinin Fatihe ait olduğunu nereden biliyoruz aslı yok elimizde.

3- 1.Ahmed’le başlayıp 1876’da da osmanlı anayasasına girmiş olan en yaşlı hanedan üyesi başa geçer olayıdır.Yani Fatihden 1.Ahmede varan zaman diliminde olmuşsa kardeş katli olmuştur o da iki elin parmaklarını geçmez diyor bize yazarımız.

Osmanlıda şu padişah şunu boğdurdu şunu zehirledi, kundaktakiler öldü, İslamda bu yoktur.. isyan olmadığı sürece devletin bekasını tehdit etmediği sürece bir çocuk bir insanın canı alınamaz. Allah’ın verdiği can alınamaz..
Oldu canım padişah çocuk yapsın dursun biri hariç diğerleri boğulsun ve bu hep böyle gitsin ve bu barbar bir medeniyet değil İslam medeniyetinde olsun.. batıya yıkanmayı öğreten edeb ahlak gibi kavramların bulunduğu çağdaş bir medeniyet.

NEYSE
O kadar ileri ki kahvehane hakkında dedikodu yapıldıklarını çalgılı şenlik yapıldığını ileri sürüyorlar..eğer bahsedilenler gibiyse şimdiki halimizden ne farkı kalır? niye ŞERİAT’la yönetiliyor ozaman??? Karı kız çırılçıplak bir de müslüman devlet.. Kimi diyor yobazdı esaret alıyordu kadınları diyor kimiyse kadınlar açık diyor.. Burada inş iftiradan ibaret olduklarını ispat ediyoruz. Ve gerçek Osmanlıyı tanıtıyoruz inş.

Şeriat diyorsak anayasamız kuran demiş oluyoruz. Bu zatlar kuran dışında iş yapmazlardı. Yani şimdi müslüman devlet yok fakat suç oranlarını 600senede bir elin parmağını geçmiyordu. Bizansta eziyet çeken ermeniler, emevilerin gelişiyle huzura kavuşmuşlardır bunu kendi insanları da tarihte demiştir, fakat sonra da Osmanlıya saldırmışlardır. Hasta adam Osmanlıyı sırtlanlar gibi tepelerine üşüşmüşlerdir ve cihan devletini paramparça etmişlerdir. Nasıl mı oldu?

Osmanlı nasıl çöktü?
Osmanlı’nın çöküşü ne yobazlıktan oldu ne de başka bir şey temelleri çok eskiden atıldı, buraya göçen yahudiler ve ermeniler mebusluğa geçtiler, hep imtiyazlı yerlere geçtiler ve devleti içten çökerttiler ve zemin atıldıktan sonra da işte Mustafa ismiyle İsmet ismiyle insanları kandırdılar.
İslamdan kurtulduk bunun için savaşmadı müslümanlar.
BEN DEMİYORUM, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Sabiha Gökçen, Halide Edip Adıvar diyor kaynaklarıyla tabiki de..

EL KESME

Sen hırsızların elini kes çalan kalıyor mu bak istediğin adaleti sağlamak mı? cinayet hırsızlık.. gibi suçlara son vermekse budur(!) sanıyor musunuz ki ülkede herkes elsiz kalıyor 600sene de bir elin parmağını geçmiyor. Ve halk huzur içinde şimdi bunları diğer makalede ispat ettik inş.

Kadılar vardı Osmanlı da yaşanan olaylardan insanların başkalarının hakkına girmemeye özen gösterirlerdi. Diğer makalede müslümanların yaşayışını ve Osmanlı da hayatını da kaynaklarıyla anlattık inş.


Şimdi bu Osmanlı hakkında ki şeyleri bir Türk yazamaz kim yazıyor? Bir alevi çıkıyor Türklük hakkında fetva veriyor neymiş Y.S.Selim caniymiş ki kaynakları yok haliyle bir Türk çıkıp onu rezil edebilir ama kimseçıkmıyor.. Bir ermeni balkanlarda Türkleri kestiklerini tecavüz ettiklerini unutup olmayan soykırımla Türkleri kasap ilan ediyor.
Yani Ermenisi, Rumu, Sırpı, Alevisi kalkıyor Hun, Türk değildir diyor bunlar Osmanlıya zamanında göçmüş olan ve kendilerini Türk diye tanıtanlardır. Seyyid onbaşı o topu kaldıramaz bunu papa’nın biri yazmış yalandır diyor.. Gazatede verdiği röportaj çıkmasa ortaya halkı zehirleyecekler.. Tarihin anasını ağlattınız be. Resmi tarih yalandır aynı resmi tarih kitapları, Tcinklap tarihi kitapları gibi. “Tanzimat dönemi çağdaş sayılabilecek, Osmanlı daha sonra bu özelliklerini kaybetti diyor.” Şu işe bakar mısın niye roma hukuku yok biliyor musunuz niye karanlık çağ diyorlar çünkü yıkanmayı bile bilmeyen tuvaleti bulunmayan sokaklara pisleyen bu insanlara öğrettiğimiz medeniyetten sonra kalkmış çağdaş biz değil onlar oluyor..
Osmanlı gayet çağdaştır, bunu Osmanlıyı gezip gören seyyahlar aracılığıyla anlıyoruz.. Belki bilmiyorsunuz ama belli bir dönem Turque modası vardı ve Türk hayranlığı yaşandı..
Ve bu padişahların ömrü at koşturmakla seferlerde savaşlarda geçti.. Haremden çıkmayan zampara biriymiş gibi gösteriyorlar. Bu Türk düşmanlığından başka bir şey değildir. Ama Türklerin sesi çıkmıyor konuşması gereken yerine bu ermenilerin torunları çıkıyor karşımıza..
Sen şeriattan bahsederken şeriat dışında işkencelerden bahsediyorsun sen yalan konuşuyorsun..
Sayısız yalan türedi ve inkar edilemez Süleyman demirel dahi açıklıyor Osman’lıyı kötülemek zorundaydık diye.. yeni rejimi tutundurmak için.. hepsini koyarsam akışı kalmazbu yüzden benden isteyebilirsiniz kardeşlerim.
yüzlerce kitap yazıldı haklarında insanların aklından bu Osmanlı’yı atmak için..
Osmanı da katliamlar.
Kuyucu Murat paşa
*Hırvat kökenli devşirme sadrazam Kuyucu Murat Paşa, Güney
Doğu Anadolu’da 70000 Türkmeni öldürmüş ya da diri diri kuyulara doldurmuştur. Aman dileyen Anadolu insanına Kuyucu’nun yanıtı ”Vurun şu pis Türk’ün başını olmuştur!’

Vahdettin han ve Abdülmecid’in kızı sabiha sultan ve onunda kızı ve Hanedan ailesinin şuanki durumu çok kötü.. başlar saçlar açılmış İslam halifesinin kızlarının hali bu mu olacaktı?
23 şehzadeden birisi 1924’teki sürgünden önce, 2’si de 1974’de sürgünün kaldırılmasından sonra İstanbul’da doğmuştur. Geri kalan 13’ü sürgün sırasında diğerleri de sürgünün kaldırılmasından sonra A.B.D., Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, Suriye, Mısır ve Lübnan’da yurt dışında doğmuştur.
Yani, bunlar maalesef dejenere olmuş insanlar.
Ömürleri boyunca yurtdışında olmuşlar, oranın eğitimi ve ahlakıyla yetişmişler. Maalesef ecdadla tek alakaları soy adları. Bunda, sürgün kanunun etkisi de oldukça fazla…

Sadece oryantalistlerin saç baş açık gravürleri mi var? Değil,

Bu padişahlar nasılmış ki içkici, sarhoş selim, karıya kıza düşkün murat.. hareme 40 kadın olduğu olurmuş..
Hammer’ın Osmanlı tarihi adlı kitabın ikinci cildinde ve bu Hammerda sürekli böyle şeyler yazıyor.
Osmanlı halkı avam oğlancılık yaygın Edep terbiye diye birşey yok haremdeki kadınlar haremağalarıyla birlikte oluyorlar. (haremağa, içoğlan’ın aslına araştırmadan) Güya harem gayri meşru ilişkilerin yaşanacağı batının hayalinde canlandırdığı gibi.. Oryantelistlerin gravürlerinde resmettikleri gibi girip görmüşler haremi..
Günümüzdekiler değil haremi dizilerin ifşa ettiğini sanıyor daha dün denmiyor muydu HAREM SIR diye.. Harem sır haberlerinden sonra bir kitap çıktı ve bu dizi yayınlandı.. bilinmeyen haremin her şeyini nasıl biliyorlar?
ayetler yazılıydı duvarlarında padişah girip kadınları seçmiyordu o kadınlarda bizi seçsin diye yarışmıyordu.. Osmanlı da bunların işleyişiş çok farklı.. Yani anlatıldığı gibi bu kadınlar miskin değildi. Osmanlı yaşam hakkında insanlar cahil fakat yargıya varma konusunda uzmanlar. Bilmeden vardıkları yargı onları yanlışa düşürüyor..
Zalim Yavuz, Zalim Kanuni bu kitaplara göre böyle.. zaten birçok yargı kendi atıp tutmalarıdır..

Babasını zehirleyen kardeşlerini boğdurtan bunların neresinde İSLAM ve müslümanlık bir de bunlar HALİFE değil mi? İslam halifesi
diğer makale de de verdik voltaire FSM’nin kardeşini boğdurtmadığını açıklıyor bunların nasıl uydurulduğunu da..
Cumhuriyet zamanında da bu devam etmiş.. Bu iftiralar hastalık gibi vücudun her tarafına yayılmış..

Osmanlıyı sevmeyen ahmaklar güya Osmanlı’da baş açıkmış bütün yaygara bundanmış..
Osmanlı Türk mü? Halkı %90 cahilmiydi? Halkı nasıldı.. Bu iftiraların nasıl nezaman kimler tarafından atıldığını belirtiyoruz! ve noluyor biliyormusunuz.
“Fetih1453” çekilmeden günlerce araştırma yapmışlar.. bir baş kapamayı öğrenememişler bu şu demek. Hollywood gibi sinema çektik, İslami öğe yok müslümanları kafir gibi canlandırdık. Tarihin anasını ağlattık..

çıkan filimde hırsızlık meşru (çocuk elma çalıyor) bir de filimi çekenler utanmadan günlerce araştırdıklarını ileri sürüyorlar.. GONG sesleri yükseliyor bunlar benim bakabildiğim sahneler sonrasını gönlüm elvermedi.. SORARIZ;

Fıransız seyyahın Osmanlıyı tanıttığı ciltlerce kitaptan mı bakmışlar? Halbuki kadınların çarşaf giydi diyor ve buna ihtişam diye ekliyor.
Ve anılarını anlatıyor ki Osmanlıda ki insanların nasıl kimseler oldukları hırsızlığın mümkün olmadığını anlıyoruz.Bu seyyahlar Corneilleu, Dr. A. Bruyer.. kitapları fıransızcadır ve hatta voltaire’ın Türkler hakkındaki sözlerini de mi okumadılar.. ki iran arşivi açtı haremde ki kadınların resimde çarşaflı olduğunu görebilirsiniz buna rağmen bu ahmaklar neyin peşinde.
bu dizi ve filimlerin sayısı gittikçe artıyor.
Tarih niyetine yalanlar yediriliyor. Bugün bile batının yaşam tarzlarını, çekilen filimlere bakmadan kim söyleyebilir? Onların tarihleride başka. Bunlarada inşallah yer veriyoruz.
Her dakikası yalanlarla doldurulmuş bir filim, bunlar yazılsa bitmez.

Harem

Sonra İsmail Hakkı Uzunçarşılı’nın 6ciltlik büyük Osmanlı tarihi kitabı var. Osmanlı düşmanından başka bir şey değildir.
Hammer diyorki enderunda padişahlar için içoğlanlar vardı(!) Padişah onlarla ilişkiye giriyordu (oğlanlarla)has odada sonra başkaları görmesin diye peçe takıyorlardı gerçekten peçe var, Yakışıklı oldukları da var kolayca Osmanlıya birşey bulmak isteyen biri bunları uydurabilir ama Has Oda onlar için mi kullanılıyordu HAYIR!..

Kimsenin görmediği ve hiçbir oryantelistin yakınından bile geçemeyeceği harem hakkında haremağalarıyla ilişkiye girdiklerini ileri sürüyorlar.. Ve Şuan ki dizilerde Osmanlıyı kötülemek için yarış içindeler. Oryantalistlerin çizdikleri portreler var çırılçıplak kızlar havuz başında haremağasıda zenci ve yanlarında.. Tarih araştırmayanlar için günyüzünde bunlar var.
Bu nedir şimdi? Haremde ayetler yazılıydı gayri meşru bir şey yaşanacak değil.
Harem diye yıllarca batılı oryantalistlerin, yazarların, diplomatların fantezilerini okuduk.
Haremi duyan birkaç meraklının kafasında canlandıdıklarını gravürlere aktarmasından başka birşey değildir.
Avrupalıların hayallerinde uydurduklarından daha kötü suretle gösteriyorlar filimlerde.. Ve şu iyi bilinmelidir ki atından inmeyen seferden dönmeyen insanlara uçkuru peşinde geziyor muamelesi yapılıyor.
Harem adı artık eskisine göre çok değişti, Harem’in ne için kullanıldığını öğrenmiyorlar bildiklerini okuyorlar, kadınları topluyormuş padişah orada miskin miskin beni seçsin de padişah’a şehzadeyi ben vereyim diyormuş gibi yansıtıyorlar.
Harem ağalarıda ağır eşyalar taşımak için tutulurdu.. kapıya vurup çekilirlerdi. Harem ağasıyla yatan sultanlar imajı veriliyor.. Padişahlarla zoru ne bu insanların? Osmanlı ile zoru ne ki iftiralarla insanları zehirliyorlar..

Bunlar yerine oryantelistlerin çizdiği gravürlere göre tarih araştırmış oluyorlar hareme nasıl girip gördülerse daha dün haberlerde herkes harem gizlidir derken bugün haremin herşeyini biliyoruz ne garip..
Avrupalıların yüzyıllarca kurdukları harem fantazisinden çok uzak..Fotograf makinası 1826 da icat edildi. Osmanlı yıkılmadan 100 sene önce yani!
Dizide geçen tüm harem görüntülerinde açık giyimler gözüken göğüsler kollar saçlar.. herşey meydanda.. Hayırdır tarihi dizi değil de defile mi veriyorlar bunlar? Müslümanlar böyle kafir canlandırılır işte.. İslamda böyle bir şey varmış gibi daha

Osmanlının yaşayış tarzı bu değil ecdadımızla yabancılaşmak yetmedi tarihi iyice unutturacaklar..
Haremle ilgili yetmedi Osmanlı’da sex hikayeler adına kitap çıkıyor.
Yazıktır bu millete kerhane olduğu ileri sürüyor halbuki bunu Atatürk zamanında açılan birşey bunun içinde Osmanlı ahlakı hakkında makale yayınlıyacağım inşallah.

Birçokları gerçekle ilişkisi olmayan şeyler çizdiler resimdeki Selçuklu kadını adı altında bir gravür, baktığınızda hayal ürünüyle çizilmiş selçuklularla ilgisi nargile, sütundaki desenler..den başka yanlış tanıtılıyor. Sizce Osmanlıda kadınlar başı açık dolaşabilir mi?

Tarihi köklü bir değişime uğratmak için düzinelerce çizilmiş gravürler, portreler, oryantelist resimler var.
“Türkleri tariten silersen tarih kalmaz.” Başedemeyeceklerini söylüyorlardı, değiştirmenin bir yolunu buldular Kafamızdaki bilgilerin yerine yenisi, geldiğinde beynimiz diğerini unutup bunu alıyor.

Böylece Muhteşem yüzyıl, Fetih 1453 derken Tarih bozuklarıyla değiştiriliyor.


TÜRKLER NASIL İNSANLARDIR? OSMANLI AHLAKI
Türklerde temizlik, Türklerde adalet.. Türkler barbar mıdırlar?
Burada Türklerin ahlakı siyasi ekonomik.. manevi duygu ve insaniyetleri gibi konular kaynaklarıyla(!) ele alınmıştır.
Osmanlı devleti, Ehli-sünnetti.. yani kafirliğin delaleti hiçbirşey yoktu.. Şeriatı yaşayan insanlardı..ve şeriatta adalet vardı* Bunların herbirini inş ispatlayacağız..

*Osmanlı da şeriatın yaşanması: Buna teokrasi ve monarşi de diyen ahmaklar var ama resmi tarihte bile şeriatla yönetilir..(Resmi tarihi sevenler için söylüyorum) inkarı imkansız bir şey zaten..
Padişahın sözlerine ferman denirdi….Padişah’ın verdiği kararlar şeriata yerleşmiş örfi kurallara ve saray adabına uygun olarak verilirdi.. Dünyevi yetkileri için sadrazam dini yetkileri kullanması içinde şeyhülislam’ı tayin ediliyordu.Bunları bilmeyecek cahiler Osmanlıda yönetim şeklini kulakta dolma bilgi ile öğrendikleri gibi söylüyorlar? Monarşide ise padişah kafası estiği gibi hibçirşeyi takmadan kelleler uçurur..
Ama padişah kafası estiği gibi davranamaz hatta voltaire bile ne diyor;
Yeryüzünde en güçlü görünen sultan, tahtından pek az emindir. Bir günlük ayaklanma onu tepe taklak edebilir.
Osmanlı hayranlığına tanık olabilirsiniz..Avrupada Turque modası..İlimde fende ileri bir medeniyettik ..

(kaynaklar; Cornellie, A.ubicini, Levi Provençal , Gerolt, Cu Loiere, Lamartin, Comte de Marsigli.. ve sayamadığım daha niceleri 15, 16, 17, 18yy paris baskı
Osmanlıyı gezip gören ve yaşantıya tanık olanların ağzından veriyoruz. Fransız, İngiliz, Ateist, Hrıstiyan çeşitli insanların Osmanlı hoşgörüsüyle karşılaşması. Diğer makalelerde vermiştik Osmanlı hoşgörüsünü isteyen ulaşabilir.

Osmanlıda dervişler ve tarikatlar

Kibri yenmek, tevazu ve alçak gönüllülük.. Güler yüzün sadaka olması gibi helal şeyler iyi ve güzeldir. Haramlarsa kötüdür. Ezilen ol ezen olma yolunda ilerlemişlerdir.

Gönül sultanları,
Birileri dua ordusu diğerleri gaza ordusu.. Fatih Sultan Mehmetin kılıcı, Ebul Vefa hazretlerininde kalemi var. Osmanlı bu dergahlarla ilim talabeleriyle doludur.. İlim toplarlar, sohbetler ederler.. Feyz alınır.. Evlerinin önüne erzak bırakıp kapıyı çalıp kaçarlardı gizlice açları doyurur, muhtaç olanlara yardım ederlerdi..
Sebepler, sırlar, hikmetler..
Osmanlıda adaletli kadılar vardı.. Bu konuda da seyyahlardan övgüler duyuyoruz. Hz.Ömer’in kadıya yazdığı mektupta manidardır. Ayrıca ehli sünnette bu tür eserler kaleme alınmış kulaktan kulağa aktarılan bu şeylerle müthiş bir gelenek yükselmiştir.

Şimdi bu dönemi biraz daha inceleyelim..
NİYE ISRARLAR TÜRKLERDE, MÜSLÜMANLARDA İYİLİK HOŞGÖRÜLÜK VARDIR DİYORUZ???
“Kutadgu bilig, Divan-ı Lügat it Türk, Atabetü’l Hakayık ve Divan-ı Hikmet” Gibi eserlere baktığımızıda merhamet, adalet, doğru insan olmayı görüyoruz. Asalet akıyor bu kitaplardan şöyle ki

Kutadgu Bilig (11,12yy)
Şiirlerde hep ahlak ve edep akıyor.

Başkasının zararını isteme, kendin de zarar verme,
Çok iyilik yap; heves ve arzularına hakim ol.
İyi bir devlet tablosu nasıl çizilir. Her kademede ki kişilerin ne gibi nitelikler taşıması gerektiği belirtilir.. Bu yönüyle Kutadgu Bilig bir siyasetname olarak adlandırılır

Atabetü’l Hakayık(11yy)
Kemik için ilik neyse, insan için bilgi odur;
..
Bilgisiz kimse iliksiz kemik gibi boştur
iliksiz kemiğe kimse el uzatmaz
..

Yalancı insandan, uzak dur ve kaç!
Sen de ömrünü doğrulukla geçir.
Ağzın ve dilin süsü doğru sözdür.
Sözünü doğru söyleyerek dilini süsle.

Bilgi, dil, cömertlik, cimrilik, alçak gönüllülük, kibir, hırs, yumuşak huyluluk, zamanın bozukluğu gibi konuları içerir.. Edeb, ahlak, töre ve dini konularda öğütler verilmiştir. İşte İslami Türk eseri..

Divan-ı Lügat İt Türk(11yy sonlarında)

Dağ dağa kavuşmaz,
Kişi kişiye kavuşur
Araplara Türkçe(!) öğretmek için sözlük yazılmıştır.

Daha ne Mevlanalar, Yunus emreler..

Müslüman Türklerde Temizlik ve Sağlık duygusu
Hem vücutlarını tertemiz tutmak, hem sıhhatlerini idame etmek için Türkler, hamama çok giderlerdi. Ondan şehirlerde bir çok güzel hamamlar mevcut olduğu gibi, hiç olmazsa bir tek hamamı olmayan bir köy yoktur. Bütün hamamlar hep aynı şekilde yapılmıştır ve aralarında bazılarının daha büyük ve mermerlerle daha çok süslenmiş olmasından başka hiç bir fark yoktur.
“Türkler çok yaşarlar ve az hasta olurlar. Bizim memleketlerdeki böbrek hastalıkları ve daha bir sürü tehlikeli hastalıkların hiçbirini bilmezler. Öyle zannediyorum ki Türklerin bu mükemmel sıhhatlerinin başlıca sebeplerinden biri de sık sık hamam gitmeleri ve yiyip içmede ki itidallerdir. Çünkü az yemek yerler, Hıristiyanlar gibi karma karışık şeyler yemezler. Umumiyet itibariyle içki alemleri yapmazlar ve daima idman yapalar.
M. De Thevenot’un “Relation d’un voyage fait au Levant” adlı eseri, Paris 1665, S. 58 ve 70
Sonra başka bir sahifede ekliyor bu hamamlara hıristiyan ve yahudiler de kabul edilir diye.
Türkler yaşayış tarzlarının haici manzarası itibariyle hakikaten çok temizdirler. Gerek yıkanmaları, gerek dinen dinen mükellef oldukları diğer vecibelerin ifası itiariyle iptila dereceisnde takayyütkar ve intizamperverdirler. Yıkandıkları syuun vücutlarınd ki kirle beraber günahlarından doğan manevi pislikleri de temizlediğine inanmayan Türk yok gibidir.
Yemeklerden evvel ve yemeklerden sonra ellerini yıkamak türkler arasında o kadar umumi bir adet halini almıştır ki, insanların el yıkamalrına vesile olmak üzere Allah’ın gıdaları yaratmış olduğundan adeta bir darb-ı mesel şeklinde bahsederler..
-Avcı Sultan Mehmet devrinde İngiltere’nin İstanbul seferati katiplerinden meşhur türk düşmanı Ricaut’un “Historie I’etat prensent de I’Empire Ottoman” adıyla Fransızcaya tercüme edilmiş eseri, Paris 1670, S.284-285

Sofradan kalkar kalkmaz mutlaka eller yıkanır diyorlar..
Türkler etraflarında en ufak kire tahammül etmezler diyorlar.

“Türklerin hayrat ve hasenata çok düşkün olduklarını ve hıristiyanlardan çok fazla hayrat vücuda getirdiklerini inkara imkan yoktur.”
(Corneille le Bryn adındaki seyyahın”Voyages de Corneille le Bryn, parla Moscovie, en Perseet aux İndes Orientales” adlı eseri, La Haye 1732 Cilt1. sahife:357.)
Türk hamamları sabahın dördünden itibaren açılır ve akşam sekize doğru kapanır. Bütün bu müddet içinde hamamda hiçbir zaman hiçbir gürültü ve kavga olmaz. Hiç kimseninm elbisesi ve kesesi çalınmaz.
Latin şairi Ovide’nin elbiselerini muhafaza için kapıda beklemesini istediği bekçiyede hacet yoktur.
Gerolt’un “relation nouvelle d’un voyage de Constantinople” aldı eseri, Paris 1680, s236
Osmanlıda suç oranlarıyla ilgili
“Bu memlekette (Osmanlı İmp.) hemen hiçbir cinayet vakası duyulmaz(!) zuhur etse dahi bunlar fevran neticesinde ve yol kesen haydutlardan ibarettir.
Cu Loire’in “Les voyages du sieur du Loir”adlı eseri, Paris 1654; s.188
Hırsızlara gelince, bunlar İstanbul’da son derece nadirdir. Ben Türkiye’de takriben 14 sene kaldığım halde, bu müddet içinde hiçbir hırsızın orada ceza gördüğünü işitmedim.
De la Motraye’in “Voyages en Europe, Asie et Afrique” adlı eseri, La Haye 1727, s. 25
(Şeriatın yaşandığı ülkelerde ki suç oranlarına ve medeni kanunların yaşandığı günümüz ülkeleri kıyaslayın her geçen gün milyonlarca hırsızlık, cinayet.. )

Yol kesen haydutların cezası kazıktır. Ben, bu memlekette geçirdiğim müddet içinde yalnız altı haydudun kazıklandığını işittim. Bunlarda hep RUM cinsindendi.
Türkiye’de yankesiciliğin ne olduğu malum değildir. Onun için cepleri el çabukluğundan korkusu yoktur.
“.. Dini bütün Müslümanların Hıristiyan şefkatini bile imrendirecek iki üç merhamet işine şahid oldum. Birkaç Türk gelip ihtiyarlarıyla sakatlıklarından dolayı efendilerinin evlerinden çıkartılmış geçkin cariyeleri satın alıp götürdüler. O zavallı kadınların ne işlerine yarayacaklarını sordum. Simsar bana:
-Allah rızasını tahsile yarar, dedi.
Birçok Türklerin pazarlara adamlar gönderip sakat kölelerle cariyeleri evlerinde sevabına beslemek üzere işte böyle satın aldıklarını (bana rehberlik eden)Mr.Morlach’dan öğrendim. Herhalde ALLAH’ın ruhaniyeti hiçbir zaman insanların içinden çıkmıyor.”
Meşhur fransız şairi LAmartin’in “Voyage Orient” adlı eseri, 1897, C.II, s.214-215

Buna ek;
Dünya’da esirlere, kölelere, cariyelere ve hatta kürek mahkumlarına Müslüman Türk’lerden daha iyi bakan ve daha iyi muamele eden hiçbir millet yoktur.
Mouradgea d’Oshsson’n “Tableau general de I’empire Ottoman”adlı meşhur eseri, 1791, C.4, s.381
Ateistlerin sık sık üstünde durduğu aç insanlar ve tanrının adaleti bu mu ithafları içinde
İslam imparatorluğunda Hz.Ömer’in
Dağlar üzerine buğday dağıtın, Müslüman bir ülkede aç kuş kaldı denilmesin! Ve zekat veriliyor buna gerizekalı ateistler atlar dilencilik sistemi yaratmak gibi birşeydir bu diye tahmini cevaplarda bulunurlar ama gerçekler öyle değildir. Yine bu aptallara ithaf edelim;
“Osmanlıda dilenci nadir görülür. Fransa’da herkesi bunaltan tembel dilancilerin, orada kimseyi rahatsız etmesine imkan yoktur.
Du Loir’in “Les voyages du sieur Du Loir” adlı eseri, Paris 1654, s.191

“Türkler, ya fıtri kanaatkarlıklarından veyahut ticaret sahasındaki maharetlerinden dolayı içlerinde hemen hiçbir, dilenci ve sefile tesadüf edilemeyecek bir hale gelmiştir
Comte de Marsig’linin “L’etat militaire de I’Empire Ottoman, ses progres et sa decadence”adlı eserin, cilt1, s48
Sebeplerini de veriyor
Türklerin hayrat ve hasenata çok düşkün olduklarını ve hıristiyanlardan çok fazla hayrat vücuda getirdiklerini inkara imkan yoktur. Türkiye de pek az dilenciye tesadüf edilmesinin başlıca sebei de işte budur.”
(aynı kaynak.)

Türklerin hoşgörüsü hakkında da Eugene Morel’in Türkiye ve Reformlar adlı eserinde inkarı güç bir şey olarak Türklerin başka dinlere hoşgörüsünü gösterir. Murat Bardakçı bu hoşgörüyü cizye, vergiye bağlasada Osmanlının son demlerinde Cizye kaldırıldığı için batışa sürüklenmiştir. (demekki hoşgörü para için değilmiş..)böylecebatı rahat bir nefes alıp birtakım şeylerin yanında devletin siyasi işlerine karışabilmiştir.
ama böyle fesat kişiler insanların aklını karıştırıyor.. bu art niyetli insanlar yanlış yere ortaya bir şey atıyorlar ve osmanlı gibi bir devletin ahlakı yanında sanki para olmasa hoşgörülü davranmayac aklar.. gerçekten çirkin bir iftira
Kendi milli kıyafetiyle tek başına seyahat eden bir frenkle tanıştım. Bu seyyah İran’a karşı sevkedilmek üzere toplanmış bir Türk ordusunun etrafında dönüp dolaştığı ve hatta boydan boya ordunun içinden geçip gittiği halde kendisinden tek bir sual sorulmamış e bir an bile yolundan alıkoyulmamıştır. Vahameti siz düşünün hepsi para için mi?

 
İslamda RECM ve Şeriat.. kötü şöhretli ayetler
İnsan hakların bildirgesinin 17. Maddesinde belirtildiği gibi İslam fıkhında (hukukunda) hırsızlığ’ın cezası kol kesmedir..
Şunu belirtelim ki her hırsızlıkta el kesilmez.. El kesme cezasına mani bir çok sebep vardır.
Burada pek azını belirteceğim ki mahiyetini kavrayın.
-Hırsızlık kıtlık zamanında vaki olmuşsa, (ekonomik kıriz diyelim mi? bu kırizi çıkaranlarda yabancı değil ama..)
-Hırsız, çalınan şeyi, hükümden evvel satın almış veya başkası tarafından satın alınıp hırsıza hibe edilmişse, kol kesilmez.
-Çalınan şey haram olan şarap ve domuz cinsinden bir mal ise
-Halkça az değer taşıyan ve alanlarda müsamaha edilen, ot, saman, kamış, çalı çırpı gibi şeylerse
-Süratle bozulan birşeyse
-Hırsız, hırsızlık yaptığı yerin işçisi veya oraya girip çıkmaya mezun bir kimse ise,
-Çalınan meradan alınan bir hayvan ise
-Malı çalınan yemin ettiği halde hırsız yeminden vazgeçerse
-İkrar suretiyle malı çalınan hırsız, ceza anından çalınanın kendisine ait olduğunu idda ederse

Osmanlıda gece kapılar mandalla tutturulduğu halde, cuma namazlarıan dükkanın kapısı açık gidildiği halde hırsızlık olmaz. Senede dört hırsızlık vakası görülse de bunlarda rum cinsinden çıkardı..
Osmanlı’nın ilk üç asırında sadece 6defa el kesme uygulanmıştır. İŞTE ADALET ama şimdi ki müslüman ülkelere bakın suç oranlarına bu şu demek onlar müslüman devleti değil.
Yüzyıllarda, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda suç işleniyordu.Günümüze bakın hangisi modern??? her gün yüzlerce cinayet.. diğer suçları saymıyorum bile.. bu caydırıcı sebep suçlara son veriyor suça suçla cevap vermek diyebilirler bunlar hep bilgisizlikten.
Şuan neyin önüne geçebiliyorsun ama burada adaleti sağlamak diyebirşey yok. Bunlar çocuğa sahip çıkamıyorlar daha hiçbir suçun önünü alamıyorlar.

“Osmanlı da yol kesme vak’alarıyla e soygunculukları ve hatta dolandırıcılık ve yankesicilik vakaları adeta mechul gibidir. Harp halinde olsun, sulh halinde olsun yollarda evler kadar emindir.
Niye böyle ceza korksundan mı? Ama o yıllar güvenlik kameraları var mı? Aşırı tabakalara mensup olan Türklerin ceza korkusundan daha yüksek bir sebepten dolayı suç işlemekten çekinmekte olmaları lazım gelir. O kadar geniş bir memlekette imparatorluğun bir ucundan diğerine birçok yollardan gidilebildiği için yakayı ele vermeksizin hırsızlıkta yapılabilir, adamda öldürülebilir, O taktirde suçluların bu gibi hareketlere mani olmak imkan ve ihtimal yoktur.

İşte Türkler, hırsızlığı, insanlığa yakışmayacak menfur bir hareket sayarak alçaklık ve şerefsizlik addetsinler, ister kanunun pek kahir olmayan şiddetinden hakikaten yılmış olsunlar, herhalde şurası muhakkaktır ki İstanbul da Türkler tarafından işlenmiş yankesicilik, dolandırıcılık ve soygunculuk vakaları son derece nadirdir. İnsan bu şehirde Bulgarlardan sakınmalıdır. Çünkü onların ekseri hile ve dolandırıcıdır. Bununla beraber bütün bunlara rağmen İstanbul’da huzur ve emniyet içinde yaşamak ve kapılarını hemen her zaman ardına kadar açık bırakmak kabildir.
Sir James Porter’in “Observations surla religion les loix, legouvernement et les moeurs des Turcs “aşdo eseri, Londra 1759, s.51-53
Yani ister ceza korkusundan ister vicdani olmuş olsun diyor o kadar dürüstlük gösterirler ki, insan çok defa Türkler’in doğruluklarına hayran kalır.
Bu memlekette yaşayan hıristiyanlar ve bilhassa Rumlar öyle değildir. Sık Sık çarpıldıkları cezaalara rağmen, bunlar hıristiyanlığın saflığını ihlal eden bir ahlaksızlık içinde yaşarlar.
Fransız generali comte de Bonneval’in “Anicdotes veniteiennes et Turques ou nouveaux memoires de comte de Bonneval” Adlı eseri, Francfourt 1740, s 215

Sonra Türkler medenidir gibi övgüleri var .. kaynaklarıyla kendi ciltlerce kitaplarından alıntı olarak ama onları eklemiyorum istersenizbir kitap kadar uzağımda inş..
Türkün diğer müslüman Türke hiddetle baktığı nadir görülür. Fakat küfrettiği, yakasına yapıştığı ve dayak attığı hiç görülmez.. Düello ve intiharın ne olduğu bilinmez. İstanbulda polisin hemen hiçbir işi yok gibidir.
..
Ev kapılarının şöyle böyle kapandığı ve esnafın umumi ahlaka itibar edip dükkanını açık bırakarak gittiği bu muazzam payitahtta her sene azami altı hırsızlık vakası olur.Bunların failleri ekseriyetle Türk olmayan devşirmelerdir.
Fransız doktoru A.Brayer’in “Neuf annees a constantinople” adlı eseri, Paris 1836; C.I, s. 196-197, 234-235
Namaz saatlerinde dükkan açıp bırakılıp gidilidği halde, geceleri evlerin kapıları alalade mandalla kapatıldığı halde, senede yalnız dört hırsızlık vakası bile olmaz. Ahalisi sırf hıristiyanlardan mürekkep olan Galata ile Beyoğlu’nda ise hırsızlık ve cinayet vak’alarının duyulmadığı gün olmaz.
Fransız doktoru A.Brayer’in “Neuf annees a constantinople” adlı eseri, Paris 1836; C. I, s.196-197, 234-235

Namaz saatlerinde dükkanlar açık bırakıldığı halde hırsızlık olmaz diyor..geceleri evlerin kapıları mandalla tutturulduğu halde senede yalnız dört hırsızlık olur diyor. Aynen çevirmiyorum bunlarıu başka başka insanlar söylüyor.
Ahalisi sırf hıristiyanlardan mürekkeb olan Galata ile Beyoğlu’nda ise hırsızlık ve cinayet vakalarının duyulmadığı gün olmaz.
Daily Newste neşredilen bir mektupta ingiliz seyyahın anlattığı menkıbeyi de okumalısınız Eşyalarını bir hafta geceli gündüzlü burada kalsa bile dokunan olmaz diyor Türk
Ben bu sözü kabul ettim ve avdetim de herşeyi yerli yerinde buldum, O sırada İslam askerleri mütemadiyen gelip geçmekteydi.. Bu vaka bütün Londra kiliselerinin kürsülerinden ilan edilse size inanmayacaklar ve rüya gördüğünüzü söyleyeceklerdir.
ARTIK BİRAZ UYKUDAN UYANSALAR!..
Bunu diyen ingiliz seyyah şuan Tc uyuyor Atatürk Türkiyesi ne halde görün batıya benzedik içkisini fuhşunu ayyaşlığını cinayetini alarak.. Hayvani zevklerini benimsedik.. Osmanlıda ilimde ve teknolojide ileri hayran kalınası bir medeniyettik hoşgörü vardı merhamet ve güzel duygular.. İSLAM RUHU

Türkleri barbar sayan garp milletleri onlardan müsamaha ve insaniyet dersleri almağa başlamıştı. 16.asrın ağır başlı müellifi diyordu
İnanılmaz şey!.. Barbarlar diyarında ve muazzam bir şehrin muazzam batakhanesinde ne cinayet , ne cebir ve şiddet oluyor, ne de haksızlık. Herkesin hukuku müsavat esasına göre temin ediliyor. Bütün talihsizler, emin bir iltica yeri buluyor ve büyük-küçük, müslüman-hıristiyan hep aynı adalete tabi tutuluyor
Tarihçi A. Uhicini’nin “ La Turqui actuelle” adlı eseri, Paris 1855; s.329-330; ve 437
Türklerden savaşlarda korktukları için barbar ve yüzleri bile bakılmayacak kadar çirkin olduklarını bağırıyor papalar kuyruk acısı başka şeye benzemez haçlılarda batının azgınlığı birleşince bu medeniyete karşı ayaklanıyorlar, halkı kışkırtıyorlar. TANIMAYANLAR TÜRKLERİ BARBAR İLAN EDİYORLAR ama gelip gören hayran kalıyor.


BU KADINLAR’IN ARAŞTIRMASI İÇİN ÜÇÜNCÜ MAKALEMİZDİR.
Diğerleri kadın hakları ayet ve hadis ve kölelikle ilgilidir.. Ve yine kadınlarla ilgili “Namus diye bir şey yoktur safsatası” adlı çalışma var.
Kadınlara esaret diyenler için;
TÜRK KADINI;
Türk kadınını Türkler bile tanımıyor(!) Türk kadını derken burada batıdan hiçbir farkı olmayanları kastetmiyoruz.. Kadınların Osmanlıda esaret altında olduklarını söylüyorlar ama o çarşafı kocası ve babası çıkartmasını istese ölür yine de çıkartmaz(!) KENDİ İSTİYOR HERŞEYDEN ÖNCE RABBİ İSTİYOR. Esaret hakkında yine tahminle cevap veriyorlar, hiçbir kaynakları yok ama

Çarşaf hakkında Osmanlı zamanında Coneille Bruy adındaki ingiliz seyyah bir kadın İhtişam diyor.
“..kadınları da aynı vaziyettedir. Boylarıyla yürüyüşlerinin ihtişamı erkeklerinkinden aşağı değildir. Uzun fistanlarınında bu ihtişamda büyük tesiri vardır.”

Corneille le Bruy “Voyages de Corneille le bryn Parle Moscovovie, en Perse et aux İndes orientales” adlı 5 ciltlik eseri 1732
Sonradan adını değiştiren ve Türk vatandaşı olan amerikan asıllı Aslı Sancar’dan duyun.
“Osmanlı kadını dediğinizde aklınıza ilk gelen nedir? Oryantalistlere göre Osmanlı kadını egzotik, miskin, düşük ahlaklı birisi. Batının gözüyle böyle..” Bunda Türk düşmanlığının çok büyük etkisi var.
Zaten haremi görmedikleri halde fantazilerle Osmanlıyı karalayan oryantalistlerin gravürleri de hayal ürünü hiçbir şekilde baş açık değildi.. Haremağalarıyla yatıp kalktıklarını idda ediyorlar..
Ama seyyahların edindikleri izlenimler var Fransız, Alman, hıristiyan, ateist senelerce kalıyorlar ve övüyorlar ve oğlancılıktan hiç bahsetmiyorlar???
Osmanlı kadınını..Temizliği, ahlakı anlatıyorlar.. Burada hammer’in iddalarıyla Osmanlıyı karalamaya benzemiyor. Zaten birçok iftira atıldı voltaire’in ve Demirel’in sözlerini diğer makalelerde vermiştik.
KENDİLERİ İTİRAF EDİYOR.

Aslı Sancarda yayınlattığı kitabın en ilgi çekici noktası ise Osmanlı kadınlarının o dönem Avrupalı kadınlarda bile bulunmayan haklara sahip olduğunu gün ışığına çıkartıp hatırlatması…
Sancar’dan vereceğim sonra Ahmet Gürkan’ın derin araştırmalarından bu seyyahları inceleyelim
1882’ye kadar bir İngiliz evli kadının mal sahibi olma veya miras hakkı yok. Malları kocasına ait, kendi adına dava açamıyor. Boşanma hakkı yok, boşandığında çocukları kocaya veriyorlar. Halbuki Osmanlı kadınının evlilikte kontrat yapma, istediği şartları koyma, boşanma hakkı var. Mal sahibi ve izni olmadan malları kullanılamıyor, mirasa sahip. Dava açabiliyor, küçük çocuklar anneye veriliyor.
Diğer makalede kadın hakları hakkında ayet hadis vermiştik.
Aslı Sancar, Osmanlı kadınının toplum ve aile içinde çok itibarlı bir statüye sahip, zarafet ve estetik yönünün dikkat çekici olduğunu vurguladı. AVRUPALI KADINDAN DAHA MEDENİ…
Kitapta, Osmanlı kadınının yaşadığı Harem’in, düşünülenin aksine, kadınların rahatça bulunduğu ve misafirlerini ağırladıkları, ailece güzel saatler geçirdikleri yer olduğu belirtiliyor.

D’ohsson’un, Osmanlı kadını hakkında şu ifadeleri yer alıyor: “Tabiat, Doğu’nun kadınına hem zarafet hem de cazibe bahşetmiş. Tavırları soylu ve zarif. Davranışları hoş, konuşması açık, saf ve incelikli. En azından Türk Haremleri’ne sıkça girip çıkmış Hristiyan kadınların hepsi bunda ittifak ediyor. Bunun böyle olmadığına inanmak için de hiçbir sebep yok. Ben şahsen pek çok ortamda Türk kadınlarıyla bir araya geldim. Konuşmalarındaki sadelik, ifadelerindeki açıklık, düşüncelerindeki incelik, ses tonlarındaki zarafet ve davranışlarındaki seçkinlik beni her zaman için çok etkiledi.”

Bir Avrupalı kadın Miss Julie Pardoe’nün gözünden Osmanlı kadını ise şöyle: “Avrupa’da çok sık karşılaşabileceğiniz, o insanda konuşmaya heves bırakmayan kayıtsızlığın ya da tepeden bakan soruşturmacı tavrın Türk hanımefendilerinde de olabileceğinden korkmanıza hiç gerek yoktur. Onlarda tam tersine insana hoşnutluk veren, yürekten gelen bir medenilik vardır. Bu memleketin bütün insanlarında görebileceğiniz sezgisel nezaketlerinden doğar bu halleri…” Osmanlı kadınının özgürlüğüne dikkat çeken Pardoe ise şaşkınlığını, “Hepimizin inanmaya yatkın olduğu üzere özgürlük mutluluksa, Türk kadınları en mutlu kadınlardır, çünkü tüm imparatorluktaki en özgür insanlar onlardır” sözleriyle dile getiriyor.
Kadın hukuku bakımından İslam hukukunun bugünkü Avrupa kanunlarından daha üstün olduğu kanaatinde olan Gaudfroy-Demombynes.

Kadın haklarının İslam hukunda bugünkü modern hukuka nazaran daha insanî olduğuna dair. Joseph Chaine ile Reine Grousset.

Voltaire de diyor hemen hemen bütün ortadoğuyu pustperestlikten kurtardı, incelendiğin İslam hukukunun ne kadar medeni olduğu anlaşılır. Çağdışı diyenlere itafen peki niye avrupa bu kadar yıl bekledi de 1400yıl önce verdiğimiz hakları yeni veriyor?
ÇÜNKÜ İSLAM SAYESİNDE ORTAÇAĞDAN ÇIKABİLMİŞLERDİR(!) Voltaire kendi diyor endülüs yoluyla kurulan arapça eseleri çevirmek için kurulan Napoli üniversitesinde okudu. Ve bu adam ihtilalin öncülerinden bir mason birçok iftirayı gün yüzüne çıkardı diğer makalede vermiştik.

Kadın Erkek eşitliği ayetler.
Madde 1- Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.
Burada işaret edilen insanlar içinde hiçbir fark bulunmadığı kur-an’ı kerim;
Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.
Hücurat suresi 13.ayet
10,11
Bu maddelere derpiş edilen hususları, fazlasıyla Hz.Peygamber’in Medine’de hazırladığı ilk Anayasa’da görürüz.
(Bkz: İlk yazılı anayasa & Fıransız ihtilali )
Hamamlar, osmanlı, Seyyah, Temizlik, Turque modası, Türk kadını, yaşam,

Katliam iddaları palavra birlikte inceleyelim;

Osmanlı öyle bir anlattılar ki, Türk düşmanı geri kalmış..Cahil bir halk.. Sinan meydan hastalıkları da ekliyor ama ortak noktalar, Yakup Kadir Karaosmanoğlu, Hammer, İsmail hakkı uzun çarşılı.. Bunların kaynakları kitaplardan başka bir şey değildir..
Osmanlı da vergiyle halkların sıkılması, insanları rahat yüzü görmediği gibi palavraları kaynaklarıyla çürütüyoruz.
40.bin aleviyi katletti diyorlar, o kadar alevi yoktu ki bu 25-26 köy demek.. Vergi kayıtlarında da bir eksik yok.. Olsaydı vergi kayıtlarında bulunması gerekirdi..
Bir savaş olmuştur, İran şahı İsmail alevileri ayaklandırmıştır ama karşılıklı savaştır onlarda 56-60bin sünni öldürmüştür rakamlara göre her iki tarafta abarttığını söylüyor Emecen..
Neden yapsın? Biner biner kesilen, gömülen, onar bin şeklinde gömülen insan düşünün; onca yol ev yapıldı. Çıktı mı böyle bir toplu mezar? Böyle bir katliam olsa toprak kusar. Saklayamazsınız(!)
Şah ismailde Y.S.Selim’e bok gönderen pis bir alevi, annesi sünni olduğu için boğduruyor. Böyle birini öveceğiz ona “herkes yediğinden gönderir” diyerek lokum gönderen katliamı yapmayan Osmanlı Padişahını beraberinde Osmanlıyı kötüleyeceğiz öyle mi?..

Şah İsmail
Osmanlının bu katliamı aleviler, ezmesi İslama, şeriata uymuyor.. masum kateldilmez. Ama savaş olmuştur ve onlarda sünnileri öldürmüştür. Diğer şey kitap kaynak gösterilemez. Kitabın kaynağı nereden aldığına bakılmalı.. üçüncü dördüncü elden kaynaklar ne kadar tatmin edici?
Yavuz hakkında yazılmış romanların çoğunda üçüncü dördüncü dereceden kaynaklardan alınma bilgiler tamamen doğru olduğu kabul edilerek yazılıyor
Tarih romanlardan öğrenilmez(!)
Bu işler Yavuz diye başlar Osmanlı böyleydi diye biter
” Aleviler o dönem üretici güçleri yani üreten yoksul kesimi oluştuyuordu burda sabah akşam şebeklik yapıp savunduğunuz osmanlı ise feodal sömürgeci bir imparatorluktu (!)”

Şeklinde iddaları var. Bunların dertleri belli oldu. Osmanlıyı kötü göstermektir. İş Yavus.S. Selim’den çıktı Osmanlıya girdi kimi alevileri ve türkleri küçümsediklerini yazıyor ki bu TÜRKMEN OLAYI OSMANLININ İSKAN POLİTİKALARINA TERSTİR (fethedilen yerleri türkleştirmek, türkleri gönüllülerle yerleştirmek, böylece isyan çıkıp ülkenin geri kaybedilmesi engelleniyor)Tımar sistemi..
Vergi ve sömürü de dev bir yalan..
Türklerin hoşgörüsü hakkında da Eugene Morel’in Türkiye ve Reformlar adlı eserinde inkarı güç bir şey olarak Türklerin başka dinlere hoşgörüsünü gösterir. Murat Bardakçı bu hoşgörüyü cizye, vergiye bağlasada Osmanlının son demlerinde Cizye kaldırıldığı için batışa sürüklenmiştir.Ermeniler bakanlıklara gelebiliyorlardı.. Mebus olabiliyordu.. bumu alevileri veya ermenileri sıkmak? Bu rahat diğer hiçbir ecnebi memleketinde rastlanmaz.
(demekki hoşgörü para için değilmiş..)böylecebatı rahat bir nefes alıp birtakım şeylerin yanında devletin siyasi işlerine karışabilmiştir.
ama böyle fesat kişiler insanların aklını karıştırıyor..
Halbuki İngilizler, irlandanın dillerine dinlerine kadar sömürmüşlerdir. Niye bunlara ses etmezler?
Nedir bu Osmanlı düşmanlığı diyoruz. Kendilerini katleden atatürkü bile cem evlerine asıyorlar resmini ki.. Necip fazıl bile anlatır çocuk yaşlı demeden diri diri yakıyorlardı..
esas sebep, içlerinde biriktirikleri osmanlı düşmanlığı ile ilgilidir. düşmanımın düşmanı dostumdur ilkesi..

Osmanlı devleti hakkında vurduruyor yine aleviler;
“İşgalci yayılmacı idi.. üretici güçler ile hakim sınıflar arasındaki bu derin çelişki yoksul halkın her dönem ayaklanmasına sebeb olmuştur ezilen sömürülen ağır vergilerle madur edilen halk isyan etmiştir savunduğunuz çarpık sömürgeci katliamcı düzende kendi sınıf çıkarları uğruna katliamlar yapmıştır olayın özü budur..”
Şeklinde bir yargı var. Osmanlı böyle bir yer mi? Bunu Murat bardakçı bile inkar eder çünkü vergi yüzünden hoşgörülü davranıldığınız yazıyor(!) o vergiye bağlıyor ama işin aslı öyle değil. Osmanlı son zamanlarında vergi alınmadığı için çökmüştür. Hıristiyanlar ve ingilizler rahatlayıp ülkenin iç işlerine bu şekilde karışabilmişlerdir ki vergi alınması kuranda geçer.
Bunlar atıp tutmalar kaynakları yok. Dediğimiz gibi tarih romanlarında nereden alınmış bir belgedir bilinmiyor..
Bilinir ki hammer gibi adamların, İsmail hakkı uzun çarşılı gibilerin etmediği yalan yoktur ama iki tarafı oluşturuyor biri Osmanlı’nın bunları işlediğini, diğeri de işlemediğini kendi kitaplarıyla veriyor. BU TARİHİ BİLMEMEK NEDİR? İkisinden biri yanlış biliyor. İkiside kendi doğrularında ısrarlı.. şurası var ki Alevilerin kaynakları yok başta çelişki zaten kendilerini katleden atatürkü cem evlerine asıp kendilerini katlettiğine dair kaynakları olmayanlara kin kusuyorlar. Dersim katliamında bebek kadın yaşlı nasıl isyan edebildi bu masumların ne suçu vardı? Sabiha gökçen röportajında anlatıyor bunları.. o kadar kesin.
OSMANLI SÖMÜRGECİ DEĞİL..Papanın sarf ettiği kelime İstanbul’da kardinal şapkası görmektense, Türkler’in sarığını görmeyi tercîh ederim!..”

Gayet kaynaklı konuşuyoruz.
İslam dil millet ayırmaz yeterki müslüman olsun din konusunda bir ayrım vardır.. Fakat İslamda ayrım olduğu halde ayrım olmayan hıristiyan & yahudilerden daha çok özgürlük tanımıştır(!).. Osmanlıda yabancıların dillerine dinlerine karışılmıyorken İngilizler, İrlandayı sömürge altına almış ve dillerini unutturmuştur.. sonradan kendileri dillerini akşam saatleri kurslarla öğrenebilmiş ve bağımsızlıklarını ilan edebilmişlerdir kendi dillerinde konuşuyorlar şuan..
Kendi milli kıyafetiyle tek başına seyahat eden bir frenkle tanıştım. Bu seyyah İran’a karşı sevkedilmek üzere toplanmış bir Türk ordusunun etrafında dönüp dolaştığı ve hatta boydan boya ordunun içinden geçip gittiği halde kendisinden tek bir sual sorulmamış e bir an bile yolundan alıkoyulmamıştır.
İstanbul’da huzur ve emniyet içinde yaşamak ve kapılarını hemen her zaman ardına kadar açık bırakmak kabildir.
Sir James Porter’in “Observations surla religion les loix, legouvernement et les moeurs des Turcs “aşdo eseri, Londra 1759, s.51-53

16yy ile 18yy a kadar dolusuyla kaynak getirebilriim ezberlerinibozacak şekilde
Diğer şey Osmanlı da içkinin yasak olmayışı halkın ne kadar huzur içinde yaşadığına işaret.. ecnebiler istedikleri gibi hayatlarını yaşasınlar içebilsinler hiçbirşekilde halk sıkılmamış..
PEKİ FETRET DEVRİNDE NİYE HALK İSYAN ETMEDİ HIRİSTİYANI RUMU çünkü vergiler ağır değil aksine hafifti osmanlıda bir kaidedir halk sıkılmaz.. bu yüzden memnundular hallerinden
OSMANLI HOŞGÖRÜLÜ DAVRANIRDI VERGİLERLE SIKMAK NE DEMEK UYDURMA NEREDEN BELLi KİTAP KAYNAK DEĞİLDİR.. kitaptan birkaç şey getirerek savunabilirler.
Osmanlı çok uluslu bir devletti ve alevi katletsedi soyları kalmazdı halk isyan etmişte susturmak için katliam yapmışmış İSLAMIN NERESİNDE VAR BU??? Bunlara rağmen itimat ediorlar..
Fetvası hakkında İslama hiçbir şekilde uymuyor bir şeyhülislam’ın şöyle fetva vereceğini düşünebilir misiniz?
“Ebu Suud Efendi’yi kısaca tanıtayım. Yuvuz Sultan Selim’in Şeyhül İslam’ı. “Alevilerin, canları, malları, namusları size helaldir” diye fetva veren kişi.
İster okla, ister mızrakla, ister bıçakla olsun alevilerin kestiği mırdardır, yenilmez diyen yobaz. Bu kişiye sorarlar, elimize geçirdiğimiz alevi kadınlarını ne yapalım diye? Verdiği cevap, ”BELİNİZE KUVVET”.

KATLİAM OLSA PADİŞAH TAHTTAN İNEBİLİR ŞÖYLE Kİ
Voltare ne diyor bak bu adam siyasi bir dehadır ve ateisttir ve ihitlralin öncü fikir adamlarındandır.
Yeryüzünde en güçlü görünen sultan tahtından pek az emindir bir günlük ayaklanma onu tepetaklak edebilir..
Kaynak Voltaire belgelerinden alınmış bir derlemenin içinden çıkardım..
Katliam olunca isyan olması atatürkle olur bu adam o kadar bebeği çocuğu alimi katletti niye hala seviyorsunuz? ATATÜRKÜN ALEVİ KATLİAMINI UNUTTUNUZNU.. İsyanmış geçin bunları sabiha gökçen bombalarken bebekler ve çocuklar nasıl isyan edebilmiş?
DERSİM HAKKINDA;
19.01.2007 tarihinde “Cengiz Kapmaz” imzasıyla sosyal medyada Dersim’le ilgili olarak insanın tüylerini diken diken eden bir röportaj yayınlandı…
O tarihte Dersim olaylarını bastırmak üzere gönderilen birliklerde er olarak görev yapan Dersim Hozat Piyade Birliği 2. Tabur erlerinden Abdullah Çiftçi, bir görgü şahidi olarak enteresan şeyler anlatıyor.
Şöyle diyor: “Köylere gittiğimizde köyün yetişkin erkekleri kaçardı. Sadece çocuklar ve kızlar kalırdı köylerde. Ambarlarını, ahırlarını ateşe veriyorduk. Sonra onların çocuklarını, kızlarını, kadınlarını hepsini ağır makineli silahların önlerine verip öldürüyorduk. Kanları sel gibi akıyordu. Kimseyi dinlemiyorduk. Tuttuk mu bırakmazlardı, öldürürlerdi.”

Son olarak Coşkun Akkoca’dan Ebussud efendi fetvasının imzalarından tanıyabiliyor bu adam.
Kendi ağzından derlediğim yazısı
“ Ebussuud Efendinin fetvaları çok önemli. Çünkü günlük hayatımızın her türlü meselesini onun fetvalarında bulabilirsiniz. XVI. Asırda biz dünyayı nasıl görmüşüz, nasıl yaşamışız, insani ilişkilerimiz neymiş, hukuki hayatımız neymiş; bütün bunlar hakkında bilgi edinmek isterseniz, mutlaka bu fetvaların muhtevasını bilmeniz lazım Fetvalarla ilgili iki ayrı İranlı geldi. “Bizi Bronşvik gönderdi. Bu fetvalar Ebussuuda ait midir değil midir” diye. Tabi dedim. Ama ne soru ne de cevap kısmını okuyacağım önce imza kısmına bakacağım dedim. İmzalara baktım birisi sahte diğeri kendi imzası idi. Şu imzaya itimat edebilirsiniz diğeri taklit ama güzel benzetmiş dedim. Sahte imzalı olan fetvanın soru kısmında Rafızilerin durumunu soruyor. Rafızi Şiilerin gulâtı şi’a dedikleri sapık şi’ilerin inançlarıyla ilgili, bunların hakkındaki hükmü soruyor. “bunlar katledilir veya … ettikleri için İslamla katledilmek arasında tercih yapmak zorundadırlar vs. diyor. Dedim, gördünüz mü, bu alttaki imza taklit. Bilahare siyasi maksatla yapılmış.

“16. yüzyılda, Kanuni Sultan Süleyman döneminde; ‘Ramazan hadistir, düzme koşmadır!’ diyen birisine ne yapılması gerektiği dönemin şeyhülislamına sorulmuş. Şeyhülislam Ebussuud Efendi; böyle diyen birisinin kafir olduğunu ve mutlaka öldürülmesi gerektiğini karara bağlamış. “ (DÜZMECE FETVALAR)
Bunun gibi hem dinimizle bağdaşmayan hem de Ebussuud Efendinin bakışıyla örtüşmeyen yayınlar yapılmaya devam ediyor.
Alevleri, Ebussuud’a karşı hale getirmek bana göre komşu operasyonudur. Geri planında Osmanlıya, Osmanlının yükselişine düşmanlık ve suni – alevi ayrışmasını diri tutmak vardır. Bunun böyle olmadığı önce alevi aydınlarına sonra bütün Alevilere belgeleri ortaya konularak anlatılmalıdır.
Bundan sonra ermenilerinde, alevilerinde, kürtlerinde Türk düşmanlığı Osmanlı düşmanlığı oluşuyor..
ERMENİ RUM SIRP’ların müslümanlara yaptıklarını kimse bilmez(!)
“Menemen İsyanı” denmiş, “Menemen’i yerle bir ediniz” emri çıkmış. Şapka konusu gelmiş, Rize bombalanmış. Ezan-ı Muhammedi talebi ateşle-kan arasında bastırılmış… Yani sadece Kürtler değil, fikri olan, hedefi olan, inancı olan ve bunları özgürce yaşamak isteyen her kesimden insan ya sehpalar altında tüketilmiş, ya da yerinden yurdundan sürülmüş. DARBE KANSIZ OLAMAZDI KANLA BASTIRDILAR.
Bu katillik, bilim dışılık neresi demoraksi bunun Atatürk dikta değilde nedir? Buna rağmen Atatürkü cem evlerien asarlar fakat Osmanlıda katliam olmamış olmasına ve kaynakları olmamalarına rağmen Osmanlıyı suçluyorlar.. Yine Allah razı olsun bu katliama kulak vermeyen ve gerçek olmadığını bilen aleviler de var.
http://www.habervaktim.com/yazar/44908/chpnin-dersimini-hatirlamak.html

Sosyal medyada dolaşanları da verelim..
Yavuz Sultan Selim’in İran Seferi sırasında Alevi Katliamı Yapılması İçin Verdiği Fetva;

Müslümanlar! Bilin ve öğrenin ki şu Kızılbaş toplumunun başkanları Erdebil-oğlu Şâh İsmail’dir. Peygamberimiz Aleyhisselâm’ın şeriatını ve sünnetini ve İslâm dinini ve din bilgisini ve Kur’ânı küçümsedikleri ve de Allah Teâlâ’nın haram kıldığı günahlara “Helâldir” dedikleri ve Kur’ân’ı ve Mushafları ve şeriat kitaplarını hor görüp ateşte yaktıkları ve de bilginlere ve dindarlara ihanet edip öldürüp mescitlerini yaktıkları ve de pis başkanlarını Tanrı sayıp secde ettikleri ve de Hazret-i Ebû Bekir’e ve Hazret-i Ömer’e sövüp halifeliklerini inkâr edip sövdükleri ve de peygamberimizin şeriatını ve İslâm’ı yok etmeye kast ettikleri, bu anılan ve de bunların Şeriat’a karşı söz ve davranışları bu fakire ve diğer İslâm âlimlerine göre tevatürle bilinip açıkça belli olduğundan biz dahi Şeriat’ın hükmü ve kitaplarımızın nakli ile fetva verdik ki adı geçen toplum Kızılbaşlar kâfir ve dinsizdirler ve de her kimse ki onlara uyup o sapık dinlerine razı ve yardımcı olursa onlar da kâfir ve dinsizlerdir…..
Şehabeddin Tekindağ, “Yeni Kaynak ve Vesîkaların Işığı Altında Yavuz Sultan Selim’in İran Seferi”, İstanbul Üniversitesi Edbiyat Fakültesi Tarih Dergisi, Sayı 22, s. 17, 1968

Bir de kitabı kaynak gösteriyorlar yine söylediğimiz gibi..Hiçbir eminliği yok. Güya halkı kışkırtıyormuşta.. zira Selim’in ordusunda savaşan alevilerde var.
ŞİMDİ EMECEN VE Y.BAHADIROĞLU GİBİ AYDINLARIMIZDAN VERELİM;
İnşallah bu kadarı yeter..
Feridun Emecen, Alevi katliamı iddiasının doğuşunu da şu şekilde anlattı:“Bu konudan söz eden ilk kaynak, İdris-i Bitlisi’nin Selimşahnâme adlı kitabıdır. Yavuz Sultan Selim’in yanında bulunmuş ve önemli hizmetler görmüş olan İdris-i Bitlisi, o döneme dair bilgileri toplamış, fakat ölünce, yazdıklarını temize çekme ve düzenleme imkânı bulamamıştır.
“İdris-i Bitlisi’nin iddia ettiği teftişe dair herhangi bir arşiv belgesi veya o dönemde yazılmış bir kitabî kaynak mevcut değildir. Sorun büyük ihtimal Yavuz’un kardeşi Ahmed ile mücadelesi sırasında ona ve Kızılbaş olduğu belirtilen yeğeni Murad’a katılanların saptanması için muhtelif bölgelere yollanan emirlerden kaynaklanmıştır.
Nitekim 1513 başında Şehzade Ahmed ve oğullarına taraftar olanların isimleri, Şehzade Murad’ın yanına giden şahısların (muhtemelen timarlı sipahilerin) adları verilmiştir. Belirlenen kişi sayısı 70 civarındadır. Bunun dışında bu hususla ilgili herhangi bir belgeye rastlanmamaktadır.
Daha sonra İdris bitlisinin oğlu Ebulfazl Mehmed Çelebi, babasının notlarını derleyip toplayarak ve kendi edindiği bilgilerle de eklemeler yaparak Selimşahnâme adlı eseri tamamlamıştır. İşte bu eserde, Çaldıran Seferi evvelinde Yavuz’un ‘Kızılbaş taifesinin kökünü kazımak için’ memleketin idarecilerine bir emir yolladığına dair iddia yer alır. O yazara göre bu emre
dayanarak katliam yapılmıştır.
Bu bilgi daha sonraki tarihçiler tarafından okunmuş ve Osmanlı tarihleri bu bilgileri esas alarak bir yanlışın daha da yayılmasına yol açmışlardır.”

Emecen; tarihin, kaynaklar olmadan belge ve bilgilere dayanmadan yazılamayacağını savundu. Olayları ele alırken diğer kaynaklar ile karşılaştırmak, şüpheci yaklaşmak gerektiğini dillendirdi. “Eski kaynaklarda yazan her şeyi doğru kabul eden ve şüpheci yaklaşmayan çalışmalar halen var. Zaten Yavuz hakkında yazılan kitapların neredeyse tamamı dördüncü, beşinci dereceden kaynaklardan yazıldığı için Yavuz çok meşhur aynı zamanda çok meçhul biri olarak kaldı.” yorumunu yaptı.

Tarihçi Prof. Dr. Feridun Emecen, Yavuz Sultan Selim’in Alevi katliamı uygulamadığını vurguladı.
Yeni kitabı “Yavuz Sultan Selim’ için arşivleri didik didik eden Emecen, “Bir defa Osmanlı belgelerinde böyle bir katliama rastlamadım. Belgelerde tek Safevi yanlısı propoganda yapan ajan ve bunlara sempati duyup yayan kimi tarikat dervişlerinin takibi, ayrıca yine bunlara alttan yardım eden timarlı sipahilerin belirlemeleri ile ilgili kayıtlar var.” dedi.
Senelerdir Yavuz Sultan Selim’in 40 bin Alevi’yi katlettiği, sistemli bir soykırım uygulattığı iddia ediliyordu.

Osmanlı dönemine dair araştırmaları ile bilinen İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen, katliam iddialarına noktayı koydu. Emecen, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Evvela tarihten birtakım rivayetler bularak bu bilgileri tarihî serinkanlılıktan âzade olarak ortaya atıp toplumlar arasında düşmanlık tohumları ekilmesini, ayrışmaya gidilmesini son derece yanlış ve tehlikeli bulduğumu belirtmeliyim. Bu tür iddialardan sosyal ve siyasi menfaatler beklemek yanlıştır. Bu sadece husumeti körüklemekten ve karşılıklı boş suçlamalarla içtimai ahengi bozmaktan başka bir işe yaramaz.” ifadelerini kullandı.
Emecen, Yavuz’un fikirleri ve sanat hayatını ele alan ‘Yavuz Sultan Selim’ kitabında ‘Alevi katliamı’ iddialarına da yer verdi. Emecen, “Bu konuda şüphelerimi ortaya koydum. Bu rivayetin nasıl doğduğu, nereden çıktığı ile ilgili araştırmalar yaptım.

Bir defa Osmanlı belgelerinde böyle bir katliama rastlamadım. Belgelerde tek Safevi yanlısı propoganda yapan ajan ve bunlara sempati duyup yayan kimi tarikat dervişlerinin takibi, ayrıca yine bunlara alttan yardım eden timarlı sipahilerin belirlemeleri ile ilgili kayıtlar var.” dedi.

Şah İsmail’in mektuplarıyla yakalanan Safevi halifeleri, bunların Anadolu’nun çeşitli yerlerinde temas kurdukları tarikat şeyhlerinin bazıları ve âsi elebaşları Osmanlı devlet sisteminin bozulmaması için şiddet uygulanarak katledilmiştir, fakat bunun sistemli bir Kızılbaş temizliğine dönüştüğünü söylemek doğru değildir. “Babasıyla mücadele eden Yavuz’un faaliyetlerini anlatan iki resmi raporun birinde şehzadenin Kili’de olduğu bildirilirken ikincisinde yanındaki adamlar hakkında bilgi verilir. Bu rapordaki bilgiler Şehzade Selim’in Kefe’de iken Rumeli yakasında onun çağrısına uyup yanına gelen Alevi temayüllü Dobrucalı Türklerden bahsetmektedir.Yavuz’un bütün fikri devletin ictimai ahengini tehdit eden ve esas gücü Anadolu’da bulunan Türkmen boylarına dayandırmaya çalışan bunun için de onlara kendi dini anlayışlarıyla seslenen Şah İsmail ve yandaşlarını bertaraf etmektir. Üstelik Şah İsmail’in de İran’a hakim olduğunda büyük bir Sünni temizliğine gittiği yine devrin kaynaklarında yer alır. Safevi/İran kaynaklarında ve bazı Batılı çağdaş kaynaklarda bunun için yine 40-50 bin Sünni’nin katledildiği belirtilir.
Bütün bunlar her iki tarafın kaynaklarının abartmasıdır, gerçek rakamları göstermeyip çokluk ifade eder.”
“Bu konudan söz eden ilk kaynak, İdris-i Bitlisi’nin Selimşahnâme adlı kitabıdır. Yavuz Sultan Selim’in yanında bulunmuş ve önemli hizmetler görmüş olan İdris-i Bitlisi, o döneme dair bilgileri toplamış, fakat ölünce, yazdıklarını temize çekme ve düzenleme imkânı bulamamıştır.

OSMANLI HAYRANLIĞINA ÖRNEKLER

Üstte ki portrede fransız büyük elçisi Vergennes Kontu Charles Gravier & karısı osmanlı kıyafetleriyle göğüslerini gere gere poz vermişler.

Cenevreli Etieen Liotard isimli ünlü ressam “Ben Türk ressamıyım” diyor. Adamİtalyanca, Almanca, Fransızca konuşuyor ama “Ben Türk ressamım” diyor.  “Peintre Turc”(Türk Ressamı) “ Elini tutuş şekli avrupa’da “öğrenin” demek. Sonra Avusturya Macaristan İmparatoriçesi Marie-Therese da bu modaya uyuyor ve Osmanlı sultan kıyafetleri giyip, bir elinde hançerle pozlar veriyor.

TÜRK KORKUSU
MARTİN LUTHER

Onaltıncı Yüzyılda ve Othello’nu kaleme alındığı Onyedinci Yüzyılın başlarında,

sadece Othello’da değil daha bir çok eserde Avrupa’yı Osmanlı korkusu sardığı görülmektedir. Othello’da Osmanlı korkusu bariz bir şekilde görülür. Aynı dönemde Protestanlığın en önemli kişisi Martin Luther (1483-1546)  Avrupa için Türk tehlikesine parmak basar. Luther Türkleri  Hıristiyanları uyandırmak için Tanrının yolladığı veba” olarak niteler (İnalcık 329). Aynı  önemde yazılmış Lutherci bir dua kitabında “Tanrıya insanları Papa’dan ve Türk dehşetinden koruması için dualar edilir” (Lewis 74). Bu tür değerlendirmelere bu dönemde yazılmış batılı eserlerde sıkça rastlamak mümkündür.
Yine niye böyle birşey yaptıklarıyla ilgili Osmanlı sadrazamının yazdığı mektup gayet iyi açıklar. Yakında koyacağım inş.

İngiliz şair Francis Bacon (1561-
1626) ünlü kitabı Denemeler’de (Essays) Türkleri “acımak bilmeyen bir ulus …
ahlakı, edebiyatı, sanatı, bilimi olmayan insanlar…. Bir kelime ile insanlığın yüz
karası” (59) diyerek Türkleri batıya bu şekilde anlatmıştır.

Allah aşkına bu makaleyi yayalım. Bu yazı Rena Eleştirileri bloguna aittir. Eğer kaynak verirseniz daha çok bilgiye ulaştırmış olursunuz. Vesselam.
DEVAMI GELEBİLİR

Reklamlar
52 comments
 1. CAN said:

  Bu senin yazdıklarının tam olarak tersini ifade eden, seni bu yazdıklarından ötürü ya yalancı ya da araştırmayı bilmeyen ya da tarihi çarpıtan biri olarak gösterecek yüzlerce döküman var. Lütfen yazarken kendinin bunlara inandığını belirt. Osmanlı tarihi çok fazla kesinlik içermemektedir malum sebeplerden. O yüzden iftira şu bu deme. Aksi taktirde sana bu yakıştırmaları yaparlar. Zannederim sevinmezsin karşılığında.

  Beğen

  • Rena said:

   Ya ne demezsin! sanıyor musun ki ben o kastettiğin dökümanları okumadan bu makaleyi yazdım? Kaynak diye getirdiğiniz şeyler roman! Ve ben bu makaleyi yayınlamadan önce gerek türklerle ilgili gerek osmanlıyla ilgili tarihçilerle de tartışmalara girdim. Bir de emir veriyor… Kesinlik içermiyormuş o yüzden iftira demiyecek mişim? Bu makaleyi okuyan birinin böyle bir söz sarfedeceğini düşünmüyorum yine önyargınızla yorum yaptınız. Başkalarına akıl vermeden önce kendi eksiklerinize baksanız iyi olur. Siz yükleyin osmanlının sırtına batının hayvani zevklerini işkencelerini.. Sonra kalkıp ahkam kesin burada. Orada kaynaklarıyla fransız arşivlerinden batının görüşleri var. Daha sadrazamın avrupaya yazdığı mektubu da koyarım. Kısacası senin o yüzlerce döküman dediğin yazıların %90’ı Uzunçarın kitabındakilerden oluşuyorken kalanı da diğer oryantalistlerdir.. Ve her birinin cevabı var. Ama siz kendi yazarlarınızdan başka birşey okumuyorsunuz. Ve yeni makale yayınladım bakarsanız sevinirim. Roma hukukunda batının işkencelerini görebilrisiniz. Kaynaklar fransız arşivlerinden alınma ve en yakın zamanda ekleyeceğim inş…

   Beğen

  • EKREM said:

   İNKILAP TARİHİ OKUMAKTAN VAZGEÇİN ARŞİVLERE BAKIN BİRAZ.

   Beğen

   • RENA said:

    Biz nereye bakmamız gerektiğini biliyoruz. İnkilap tarihinin ne olduğunu da arşivleri de önüne koydum zahmet edip okursan göreceksin ki Ortaçağdan daha aydınlık bir çağ yok. Şuan bile bu o kadar ehemmiyette değiliz.

    Beğen

 2. kardeş sen belgelerle konuşuyom demişin ama ben ortada belge falan göremedim. birkaç seyyahın kitabına atıf yapmışın hepi topu o. bir de avrupaıların Türkler hakkındaki özlü sözleri… söylenmiş mi söylenmemiş mi muamma… sen bunlara belge diyorsan yandı bizim tarih bilimi…

  mesele osmanlı düşmanlığı ve cumhuriyet seviciliği değil. aslında osmanlı düşmanlığı diye bişey yok kimsede. sonuç itibarıyla yıkılmış bir imparatorluk var ortada. osmanlının hatalarını dile getirince kendisine hakaret edildiğini algılayan bir kesim var. herşeyi doğru yapan bir imparatorluk olsaydı yıkılmazdı. örnek ingiliz imparatorluğu, yüzyıllardır doğru hamleler yaparak devamlılıklarını sağladılar ve adamlar hala dünyayı tarhana çorbası gibi karıştırıyorlar.. şimdi, osmanlı nın neden yıkıldığını açık açık ortaya koyamazsak herkes boş konuşmuş olur.

  çoğu osmanlı hayranının bozuk plak gibi söylediği bişey var. osmanlıyı siyonistler, masonlar, yahudiler ve ittihat terakki yıktı derler. ancak ittihat ve terakkiye kadar olan süreci hep gözardı ediyorlar. yani sanki osmanlı o döneme kadar bütün savaşları kazanmış, hiç toprak kaybetmemiş, herşey 1500 lerdeki gibi devam ederken aniden ittihat terakki ortaya çıkıveriyor, masonlar ve siyonistlerle işbirliği yaparak osmanlıyı yıkıveriyorlar. Atatürk de saltanatı kaldırarak işi bitiriyor. aman ne kadar müthiş bir teori. karlofça, küçük kaynarca, yalta limanı gibi antlaşmaları da osmanlı değil uzaylılar imzalamışlardır muhtemelen… yoksa cihan imparatorluğu böylesine küçük düşürücü antlaşmaları imzalamaz değil mi? zaten bu antlaşmalar da siyonistlerin uydurması, osmanlıyı insanların gözünden düşürmek için sonradan eklenmiş antlaşmalar…

  padişahlar içki içiyorlar mıydı içmiyorlar mıydı? içse ne içmese ne? ayrıca bunu inkar etmenin bir mantığı yok. Abdülhamit’in torunu kendisi söyledi dedem rom içerdi diye. kaldı ki padişahların içtiklerine değil, devleti nasıl yönettiklerine bakalım. bu arada ilk içki fabrikası da II. Abdülhamit döneminde kuruldu.
  .
  osmanlı hakkında şöyle düşünelim. 1500 lü yıllarda Süleymaniye, Selimiye, Sultan Ahmet Camileri gibi günümüz japon mimarlara bile dudak ısırtan mükemmellikte yapılar inşa eden, mimari ve teknolojik bilgi birikimi olan bir imparatorluk, nasıl olur da 1800 lü yıllarda kıytırık bir tren garını yapacak bir şirket ve mimar bulamaz da alman şirket mimara yaptırır? aynı şekilde dolmabahçe sarayı, galata köprüsü de sayılabilir. bak bakalım Süleymaniye Camisi mi daha karmaşık bir mimari yapı yoksa Haydarpaşa Garı mı? o 250-300 yıllık dönemde ne oldu da o teknolojik bilgi birikimimizi kaybettik? zira aynı hızla devam etseydik, 1800 lerde bizim mimarlarımız gökdelen inşa ediyor olmalıydı ama gerileye gerileye cumbalı evler yapabilen inşaat ustaları kaldı elimizde…

  buradan devamla… örneğin düzenli ordunun mucidi bir millet olan biz Türkler, avrupanın dizlerini titreten biz Türkler, raks ettiriyor diye fransız kralına artislik yapan biz Türkler, zincirleme hatalar sonucunda, II. Mahmut döneminde ordumuzu düzene sokması için -ne ironiktir ki- bir fransız generalinden medet umar hale gelmişiz… yoksa bunun sebebi de siyonist yahudiler olmasın… kesin onlar yapmıştır yoksa cihan imparatorluğu böyle şeyler asla ve kat’a yapmaz değil mi…
  koskoca cihan imparatorluğu, kabul ettikleri yahudilerin, gün gelip içten oyup imparatorluğu yıkacaklarını bilmiyor muymuş? bak sen şu cihan imparatorluğuna… herşeyi biliyorlar ama yahudilerin nifakçı olduklarını bilmiyorlar ve içlerine kabul edip onların masum masum yaşayacaklarını sanıyorlar… koskoca anadoluda adam yokmuş gibi gider devlet yönetimine yahudileri devşirmeleri doldurursan, yıkıldıktan sonra ağlamayacaksın kardeş, kendim ettim kendim buldum deyip efendi gibi gerçeği kabul edeceksin…

  filistinde israili kurmak için ingilizlerle işbirliği yapıp osmanlıyı yıkan Mustafa Kemal hikayesi kulağınıza hoş gelebilir ama Kanuni ile Yosef Nassi arasındaki ilişkiyi görmezden gelmek yapabildiğiniz en iyi şey… Kanuni resmen filistinde israil kurulması için yosef nassi denilen yahudiye toprak tahsis ediyor. şehrin altyapısı da tamamlanıyor ama çeşitli sebeplerden proje gerçekleşemiyor…

  bir de ikide bir Atatürk’ün latin alfabesine geçişini eleştirirsiniz. işte bir gecede cahil kaldık, dedelerimin mezar taşlarını okuyamüyrüm 😦 diye. ben de osmanlı yüzünden cahil kaldım, Orhun Yazıtlarını okuyamüyrüm 😦 kaldı ki latin alfabesine geçmeyi ilk II. Abdülhamit düşünmüştü. osmanlıca ile yaygın eğitim düşünülenden çok daha zor olacağı için yazması ve okuması daha kolay olan latin alfabesine geçilecekti ama kısmet Atatürk zamanınaymış. yani aynı proje için Abdülhamit evliya, cennetmekan oluyor ama Atatürk yapınca, cehennemlik, deccal, iblis, mason siyonist, ajan, dönme, yahudi, israil tohumu oluyor…

  senin iddialarına söylenecek çok şey var istersen sayfalarca tartışırız ama padişahların anneleri için söylediğin mantık biraz çocukça kalıyor. padişah anaları Türk olunca taht kavgaları olacak, yahudi falan olursa taht kavgası olmayacak öyle mi. çevir kazı yanmasın kardeş… padişahların Türk kadınları elbette oldu ancak nedense hep yahudi kadınlardan olma çocuklar padişah oldular. Türk kadınlardan olanlar özenle saf dışı bırakılmış. yani araya 2-3 Türk kadından olma padişah serpiştirseler belki kabul edilebilir ama tamamı yahudi kadınlardan doğanlar padişah olunca insanın aklına bir çok soru geliyor. padişahın kız kardeşlerinden bir tanesi yabancı bir krala prenses olarak gitse onu da kabul edicez ama o da yok.. bir de lafa gelince yahudilerde soy anneden geçer diye çarşaf çarşaf yayınlar yapacaksınız, iş osmanlı padişahlarına gelince çevir kazı yanmasın yapacaksınız…

  tamam ırkçı bir imparatorluk olmaması kabul ancak bu kadar alenen yabancı seviciliği de çok şüphe uyandırıyor…

  Beğen

  • Rena said:

   “Herşeyi doğru yapan bir imparatorluk olsaydı yıkılmazdı.” Bu sözü anca tarih fukarası biri yazabilir.
   İngilizler gibi pis ve sömürgeci bir topluluğu göklere çıkarmadığın kaldı. Yaşam tarzlarını bilmiyorsun daha kalkmış eleştiri de bulunuyorsun.
   Yazımı okumanı tavsiye ederim. Sanırım bir göz attın zira yazımda
   Osmanlı’nın çöküşü ne yobazlıktan oldu ne de başka bir şey temelleri çok eskiden atıldı, buraya göçen yahudiler ve ermeniler mebusluğa geçtiler, hep imtiyazlı yerlere geçtiler ve devleti içten çökerttiler diyorum. Hristiyanlar devletin iç işlerine karıştılar ve meşrutiyetler yaşandı.
   Senin o övdüğün ingilizleri bir sadrazamın mektubu çok güzel anlatır. Onları da koyacağım.
   Kavalalı mehmet ali paşayı da bir araştır istersen bu devlet haçlı sefelerinde bile yıkılmadı.
   Niye Cumhuriyet tarihin de ki darbeleri görmüyorsun? Ne kadar kan döküldü.
   Bir de osmanlının imzaladığı anlaşmalar hakkında konuşuyorsun. Abdülmecid’i intihar süsüyle öldürenler, bileklerini kesenler kimlerdi acaba? O kadar cahilsin ki yarım yamalak tarih bilglinle derin konuları yorumluyorsun. Bu konuda 2.Abdülhamid’i bir araştır istersen devletin yıkılmasını nasıl 33 yıl geciktirmiş.

   Bu darbeleri ben ben demiyorum, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Sabiha Gökçen, Halide Edip Adıvar diyor kaynaklarıyla tabiki de.. Ama siz bunları görmezsiniz Osmanlı da olmayan katliamları belgesiz, kaynaksız inanırsınız. Okuduğunuz bir romanda geçiyor diye.

   Ayrıca belge göremedim demişsin ama niyeyse hammer gibilerinin tahminlerini konuşup duruyorsundur. Voltaire bir tarihçi ve birçok konuda kaynak vererek söylediklerini de yazdım. Kıscası nasıl çamur atsam diye bakıyorsunuz. Sizin görüşünüzde olmayan herkes yanlış yapmış ama kendi görüşünüzde ki insanların yazdığı makaleler de kusur bulmazsınız değil mi?
   O seyyahlar bulabileceğin en doğru kaynaklardır. Yaşadıklarını yazarlar. Yoksa sen oryantalistlerin gravürlerine mi inanmak isterdin? Haremi bile görmeden resmini çizmeler.
   Yakup kadri gibi duyduklarını mı yazmalar? Ama sen o seyyahların yazdıklarını çöpe atmayı bilirsin. Sizin görüşünüze uymadı diye yok edilmesi gerekiyor değil mi? Kesin yanlıştır. Uydurmadır. Bahsettiğim mektupta bu görüşü destekler ayrıca yine batı tarihine bakarsan
   Ne kadar pis biryer olduğunu görürsün. İlimden bilimden anlamayan barbar insanları övüyorsun. Hayatı boyunca temizlikten dem vuran insanları çağdışı ilan ediyorsun.

   Osmanlıda yabancıların dillerine dinlerine karışılmıyorken İngilizler, İrlandayı sömürge altına almış ve dillerini unutturmuştur.. sonradan kendileri dillerini akşam saatleri kurslarla öğrenebilmiş ve bağımsızlıklarını ilan edebilmişlerdir kendi dillerinde konuşuyorlar şuan.. Bunu da Oktay Sinanoğlu gibi bir deha söylüyor. 15 sene amerika da yaşamış biri. Nobel verilmesi gerekiyorsa bu adam hakediyor. Kimya alanında çalışmaları var.

   1531’de Parisliler evlerinden birer hela ve lağım yaptırmağa mecbur tutuldular. Bu tarihe kadar hela vazifesini sokaklar görüyordu. Almanya’nın birçok yerinde sokakları kirletmek. 17yy ortalarına kadar sürdü.

   “Sokaklarda hela bulunmadığı için sokak köşeleri, Lise civarları hatta sarayların çevreleri bu işte kullanılırdı. Mesela palais de Justice de her yerde insan pisliklerine rastlanır, Louvre de bu nevi kirletmelerden kurtulamazdı. Adam nerede sıkışmışsa yükü boşaltır saray halkı oraladı bile olmazdı.
   Tuvalet etmeyi dahi bilmiyorlarken MEDENİYETİ Osmanlı’dan öğrendiler.. Romalı hukukuna göre hiçbir kadın hür değildi. Kişinin oğlunu dahi satma hakkı vardı.
   Öldüğü zaman cenazesi bile şeriat hükümlerince yıkanıp temizlenmeden tabutuna konulmaz. Halbuki frenk hastalanınca temizlik kaygısını umumiyetle unutulur. Ölünce de evinde bulunabilen en kötü beze sarılıp dikildikten sonra tabuta konulur ve ailesi cesedin en sathi surette temizlenmesini aklından dahi geçirmez
   Avrupada yığınlarla pislik, murdarlık, bir ve pire gibi haşerat ve pis koku!. Ne kadar çok çirkinlik, rahatsızlık ve hastalık âmilleri. Bunların tafsilât ve teferruatı pek çirkin olduğu için bir türlü izah edemiyorum. Bunun için “orta çağ insanı.” Batılılarda aşağılamak için kullanılır.

   İçki hakkında söylediklerinde yazımı okumadığın anlaşılıyor. Sizin tek dayanağınız torunu içerdi dedi diye. Torunu yanında mıydı içerken?
   “Gel gör ki bunu söylediği iddia edilen Şehzâde Ertuğrul Efendi 1912 doğumludur. Sultan Hamid 1918 yılında vefat etti…
   Abdülhamid’i çok daha yakından tanıyan ve onu defalarca görmüş olan yakın çevresinden böyle bir şey işitilmiş değil.”

   Yosef nassi olayı ise osmanlının hoşgörüsüne de bir işarettir. Neymiş diğer dinlerde ki insanlara eziyet edilmiyormuş değil mi? Biriniz kalkar osmanlı ecnebileri sömürüyordu der diğeri yahudilerle işbirliği yapıyordu der. İçinizde dışınızda yalan. Olayın aslını bilmeden böyle konuşman normal. Karşı görüşten duydun mu Yosef Nassi olayını?

   Ben de osmanlı yüzünden cahil kaldım, Orhun Yazıtlarını okuyamüyrüm. madem okuyamıyorsun atan öntürkçeye geçseydi ozaman niye latin alfabesini getirdi. Sizin zihniyete göre çarşafı yasaklayan da abdülhamid han halbuki öyle birşey yok. Sanıyor musun ki osmanlı cahillerden oluşuyordu? Bizzat İsmet inönü itiraf ediyor. Ayrıca osmanlıya katliamlar itiraf edenler burnunun dibinde ki cumhuriyet tarihinde bir katliam görmezler.

   yahudi kadınlardan olma çocuklar padişah oldular. Onun için abdülhamid han Herz’e istediğini vermedi değil mi? İçinde irlandalısı da var. Fransızı da hem müslümanla evleniyor yahudi olması bir engel değil. Irk mühim değil.
   Belki yazımı baştan sona önyargısız okursan birşeyler anlayabilirsin.

   Ek: (Aşağıda kiler sonrandan eklenmiştir. Söz konusu kişi tartışma sırasında bu kaynakları görmemiştir.Aynı sorunlar tekrar yaşanmasın diye kaynakları araştırabilirsiniz.)
   joseph-chaine ile reine
   Diğer makalelerimde mevcuttur. Ayrıntıları onlardan bulabilirsiniz.
   Corneille le bruyn joseph cheine and reine

   Beğen

 3. osman yuruk said:

  arkadasim sen makaleden cok, laf salatasi yapmissin. celiskiler haddinden fazla, bir seyler yayinlamadan once on calisma yap istersen.

  Beğen

  • Rena said:

   Tabi osmanlı şöyledir böyledir diye atıp tutsaydım laf salatası yapmış olmayacaktım değil mi? Kaynaklar gözünün önünde zahmet edip okursan görürsün

   Beğen

   • vatan said:

    Her satırı okudum. Bir çok kelime oyunun var. Mesela Padişah anaları diyorsun. Bunu yalanlayacağın fikrine kapılıyorum ne destekliyorsun gavur kadınların çocukları olduğunu ne inkar ediyorsun. Yada padişahların kardeş ve yeğenlerini öldürmeleini dahi inkar bile ediyorsun. Elhamdülillah müslümanımda islamda sandığımız kadar muhteşem yaşamışların dini değil. Buna peygamber efendimizde dahil. Günümüz sapıklarıda dahil. Yoksa müslümanım deyip halka söven hırsızlık yapan yalan söyleyenlere sarılmazdı bu insanlar. Mesela işid neyse arap müslüman dünyasıda odur. Eski suriye yada Türkiye harici bir islam ülkesi söyleede işid tarzı katliamlar kanıksanmansın? gerçi ülkemizdede aynı şekil katliamlar yapılıyor. Bunun sebebide osmanlıyı aziz görme nedeniniz dine sarılmış olması. Halk böyleyken osmanlının kardeş katlini inkar edemezsin. Mesela Türkçede arapça farsça olmasaymış konuşamazmışız. Kim diyor bunu? Sen diyorsun. Aç Türk dilini oku kaç medeniyette Türkçe kelimelere rastlanmış . Elin mayalısı konuşması için Türkçe kelime alırken biz orta asyalılar yada anadolu Türkleri konuşamıyormuşuz. Ne içiyorsun arkadaş sen?

    Beğen

   • RENA said:

    Kelime oyunum varsa yaz izah edeyim. Gavur kadınların çocukları nedir? Bu saygısız söyleme rağmen bu ithamlar nedir? İşine gelmediği için olan şeyi mi değiştireceksin. Eğer Padişahlarımızın annelerine dil uzatabileceğini sanuyorsan ki gerçekten öyle, doğrudan sövmüş oluyorsun. Farkına varmanı gerçekten istiyorum. Şimdi bunu kabul etmediğime kabul ediyorsun. Diğer durumlarda red ettiğimize kızıyorsun burada bir çelişki var. İNKAR ETMİYORUM. Astarı olmayan
    şeyler olduğunu söylüyorum. Sizin kafanıza kalmış bir tarih anlayışı yok ortada. İstediğiniz gibi padişah şöyle yapmış böyle yapmış.
    Bu yeni rejimi tutundurmak için eski rejime çamur atmaktan kalmış şeylerden ibaret. Kaldı ki bunları olabildiğince detaylandırmaya çalıştım. Buna rağmen muhalif olmak istiyorsan da kaynak, argüman, delil getirmelisin. İnandığın şeyi savunmaktan acizsin buna rağmen neyine güvenerek itiraz ediyorsun. Hakaretvari söylemlerin sen hiç bir yere götürmüyor. Müslüman olduğunu iddia etmişsin DA’dan sonra gelenler tam bir fiyasko.
    Bu söylemler ne müslümana yakışıyor ne bir müslümanın düşünebileceği şeyler.
    Kısaca, sapılık? Hırsızlık gibi bir ton ithamda bulunmuşsun. Ancak detaylandırmaya uzatmaya gerek yok en azından senin için bu kadar izahat yeter.
    Son söz olarak ATAPUT’a dokunduğu için ucu canın yanıyor. Böğürmeye başlamışsın. Hiç bir millet yendiği milletlerin dilini, kıyafetini ,yasalarını almaz. Bu ne biçim bir yenmek. Gelgelelim diğerini kapatamadan TÜRKÇE mevzusuna atlamışsın hemen. Türkçe nedir söyleyeyimmi sana ama önce soruma cevap ver ata dediğin adam. Neden göktürkçe yerine latin alfabesini getirdi? Onlar medeni mi diyeceksin düşmanıa yaranmaya çalışan bir diktatörün arkasında ki saftiriklerden başkası olamaz. Kemalokkolar için söylüyorum tabi.
    TÜRKÇE, backend’i osmanlıca, Frontendi LATİNCE olan bir dildir. Kısaca, avam diline göre, anlayacağın şekilde söyleyecek olursam yeni dil çıkarılmadı osmanlıca arapça yerine latin harfleriyle yazılır hale getirildi. Bilmediğin halde yorum yapmaktan çekinmiyorsun. Güneş dil teorisi gibi uçuk teoriler ile geldiğine göre sende fazlaca cehalet var. Sen de laik müslümanlardansın öyle mi? Dini sıkıştır göklere kafir sistemini getir oldu tüm yıl içki iç, noel kutla kafir takıl, deden hacıydı ha abicim. Bu arada son söylediğin cümleyi anlamadım. Cümleyi kopyalayıp yapıştırsan bakabilirim. Uzun zamamn oldu yazalı. Bu arada ne içersem içeyim sizin kafayı yaşayamam Allah korusun.

    Beğen

 4. üstad sen olayı saptırmaya çalışıyorsun sanırım. burada mesele cumhuriyet değil osmanlı tarihi. nereden çıktı şimdi darbeler marbeler… darbeler sayesinde siyasal islam bu kadar güçlenebildi. o darbeler olmasaydı yerinizden kımıldayamazdınız. darbeleri amerika yaptırdı ama laik cumhuriyeti korumak için değil siyasal islama yer açabilmek için yaptırdı. zira gelinen nokta ortada…1950 den beri de hep sağ hükümetler yönetti ülkeyi. bu konuda yakınacak en son taraf sizlersiniz bunları ayrıyeten tartışırız ama şimdi konumuz o değil, osmanlı nın nasıl bir imparatorluk olduğu… hoş bu 100 yıldır tartışılıyor, biz de burada sonuç kılacak değiliz… yorumlarında çok agresifsin. osmanlı eleştirilince kendinize hakaret edilmiş addediyorsunuz onun için direk agresifleşiyorsunuz.

  ben osmanlının katliam yaptığını falan söylemedim. böyle detaylarla boğuşmam. genel ve can alıcı noktalara değinmeye gayret ettim. ayrıca yazdıklarını tamamen okudum. iki tane üniversite okuduk 8-10 paagraf yazıyı okumaktan erinmem ben.

  öte yandan ben sizlerin neleri belge diye aldığınızı iyi bilirim… Atatürk bir akşam içki masasında kafayı çekip sarhoş olmuş da yanındaki birisine “üstadım ben de tevrat a inanıyorum” demiş, hasan efendi bunu duyup hüseyin efendiye söylemiş, hüseyin efendi de gazeteciye anlatmış, gazeteci de bunu haber yapmış… neymiş? Atatürk yahudi olduğunu itiraf etmiş. belge? gazete küpürü… oldu canım…

  benim osmanlı tarihini derinlemesine bilmediğim doğru ancak bu benim cahil olduğumu, tarih fukarası olduğumu göstermez. ben tümdengelim yaparak konuyu irdeliyorum sen ise tümevarım yani tek tek olayları ele alarak sonuca gitmeye çalışıyorsun aramızdaki fark bu.

  bak arkadaşım baştan alalım, ben yine tümdengelim yapıcam… şu konuda anlaşalım. osmanlı yıkıldı değil mi? evet yıkıldı. bu yıkılmanın bir temel sebebi var mı? var… neymiş bu sebep? osmanlı kritik konularda büyük yanlışlar yaptı ve yıkıldı. eğer bu kritik konularda büyük yanlışlar yapmasaydı yıkılmazdı. olay bu kadar basit. aynı şekilde moğollar, abbasiler, emeviler, çarlık rusyası, fransız krallığı vs vs vs… yanlış hamleler yapan imparatorluklar YIKILIR… yani bu önerme tarih fukaralığı oluyorsa diplomalarımı yırtıp atayım… ama tabi size göre osmanlıyı eleştiren herkes cahildir.

  osmanlı devlet kadrolarına Türkler yerine hristiyan ve yahudileri almakla (ya da sızdırmakla) böylesine çok kritik bir konuda büyük bir yanlış yapmış ve bunun sonucunda yıkılmaya kadar varmıştır. ayrıca yeryüzünde bir başka İslam imparatorluğu var mı ki devlet kadrolarını kendi dininden ve milletinden değil de hristiyan ve yahudilerden oluştursun. varsa başka öyle bir imparatorluk veya devlet söyle de bilelim.

  sen kendin itiraf ediyorsun osmanlı kendi kendini yıktı diye. yahudileri, hristiyan devşirmeleri devlet kadrolarına doldurdu, onlar da ihanet edip osmanlıyı yıktılar. tamam biz de aksini söylemedik. de osmanlı neden böyle yaptı? kendisine asla ihanet etmeyecek Türk insanı varken, bile bile neden devşirmeleri kadrolara aldı? her şeye muktedir cihan imparatorluğu diyorsunuz ya, ee bu cihan imparatorluğu bunun böyle olacağını bilmiyor muydu? hani her şeyi bilir, her şeye muktedirdi… geçiniz bunları kardeşim. ırkçı bir imparatorluk değil diyorsunuz ama devlet kadrolarında arap var, ermeni var, yahudi var, rum var, sırp var ama bir tek Türkler yok… ırkçılığın daniskası budur işte. savaş meydanına giderken Türkler var, devlet yönetirken Türkler yok… sonra da oturup sızlanıyonuz, hristiyanlar, yahudiler devlete sızdılar da yıktılar diye. ne bekliyodun ya?

  bak mesela aklıma takılan şeylerden biri de şu : yunanistan mesela, 400 yıl boyunca himayemizde kalmışlar ama adamlar bizden ayrıldıklarında koyu ortodoks ve azılı bir Türk ve müslüman düşmanı halindeler. dile kolay 400 yıl… osmanlı bu 400 yıl içerisinde yunan yarımadasını neden İslamlaştırmadı? savaşa giderken askere “cihad” deyip gaz veriyonuz ama ondan sonra da “dinde zorlama yoktur” deyip sütre gerisine çekiliyorsunuz. 400 yıl sonunda bu Türk ve müslüman düşmanlığını nasıl kazandılar. lafa gelince “osmanlı adaleti ve hoşgörüsü” deniyor ama sonuçlara bakınca bu pek işe yaramamış görünüyor. sadece yunanistan değil, bulgaristan, romanya, avusturya, polonya, bosna hariç yugoslavya vs falan da bu duruma dahil. 1900 lerin başında bütün avrupa Türklere ve müslümanlara kin besliyor. nedir bu kinin sebebi? osmanlı 300-400 yıl boyunca adaletiyle, hoşgörüsüyle kendini ve dinini sevdirememesinin sebebi ne olabilir? iki tane ne idüğü belirsiz kontun montun osmanlı kıyafeti giymesiyle olmuyo bu işler. ona bakarsan II. Mahmut da fransız kıyafeti giymişti. o zamana kadar kaftan-kavuk giyen osmanlı ondan sonra takım elbise, pelerin-fes giymeye başlamış… kim kimden etkilenmiş iyi bak bakalım. yeri gelmişken belirteyim. osmanlı devlet memurlarının takım elbise giymeleri mecburiydi. cumhuriyet döneminde eleştirdiğiniz giysiler osmanlıda da vardı. tek fark fes yerine fötr şapka. 1800 lere kadar İslamiyette uzaktan yakından ilgisi ve yeri olmayan fes bir anda İslamiyetin simgesi haline geliyor ve fötr şapkaya karşı kampanyalar eleştiriler bilmem ne…

  yosef nassi konusunda samimi değilsiniz. aynı hoşgörüyü Abdülhamit herlz e rotşild e neden göstermedi? karar verin kardeşim. Kanuni hoşgörülüyse Abdülhamit gaddar durumuna düşer. Abdülhamit doğru yaptıysa Kanuni siyonizme hizmet etmiş olur…

  osmanlının hataları saymakla bitmez. içinde haram para olma ihtimali var diye müslüman tebaya ticaret yasaklandı. ticaret gayrımüslimlerin tekeline geçti ve ekonomik çöküş kaçınılmaz oldu. her gelen padişah kendisi için muhteşem saraylar inşa ettirmiş. maddah yani saray yaptırmak. ha babam saray yaptırcağına anadoluya biraz yatırım yapsaydınız bari. çivi çakmamışlar. osmanlı yıkılığında anadolu fukaralıktan kırılıyordu. cumhuriyeti kuranlar anadoluyu olmayan paralarla inşa etmeye çalıştılar. osmanlının ahmaklıklarının sonucunda miras kalan borçlarını ödedik yıllarca… bir de utanmadan hanedanlığın mücevherlerini vermediler diye ağlaşıp duruyorlar. mücevher peşine düşeceğine milletin sırtına yüklediğiniz borçlar için bişeyler yapsaydınız ya… hristiyan avrupaya gideceğinize (çok müslümansınız ya) bir İslam ülkesine neden gitmediniz? ancak öldükten sonra cesetleri gidiyor İslam ülkelerine. yaşarken avrupanın imkanları ne güzel değil mi? avrupada içki yasak değil, örtü zorunluluğu yok. oh ne ala… dikkat edersen hanedanlığın günümüzdeki kalıntıları (gençleri)Türkçe bilmiyorlar. yapılan belgesellerde röportajlarda fransızca konuşuyorlar Türkçe altyazı olarak geçiyor. belki osmanlıca da bilmiyorlardır. kadınlar karaçarşaf yerine tayyör giyiyorlar. çocuklar isveçliler gibi sapsarışın… müslümanlıkla, osmanlılıkla, Türklükle (zaten yoktu ya) alakaları kalmamış.

  ayrıyetten ben ingilizleri veya avrupalıları övmedim. sadece bir örnek verdim. ingilizler benim babamın oğlu değiller. ingilizler sokaklara değil de birbirlerinin suratlarına zıçıyor olsalar da hala devam eden bir imparatorluk olduklarını perdelemez… önemli olan bu. günümüzde özellikle ortadoğu da olmak üzere, dünyanın hemen her coğrafyasındaki olayarda ingilizlerin parmağı vardır. ingilizler öyle adam yetiştiriyorlar ki, lawrance denen atam tek başına koca ortadoğuyu osmanlıya karşı örgütledi. ötesi var mı? bu, ingilizleri övmek değil durum tespiti yapmaktır…

  Beğen

 5. Rena said:

  Osmanlının yıkılması. Tanzimat dönemi sayesinde oldu. Kendi çıkarımlarını bana tarih diye satma. Yaptığın yorumlar senin bilgin sınırında vardığın yargılardır. Yani kendi doğruların ve hiçbir geçerliliği de yoktur.
  Eğer bu olayları anlatmamı istiyorsan onu da yaparım. Rönesansla ilgili batılıların türk islam anlayışları nedir?
  Şimdi müslümanların kitapları 17yy kadar batıda okutuldu ve sonra çok ağır diye kaldırıldı.
  Şimdi derler ya galileo ya büyük şey borçluyuz. Bu adam ortaçağ karanlığında önünü bile göremezdi. Kalkıp bilim mi yapmış yani? Bunlar hikaye hepsini müslümanlardan gördüler.
  Buna St.Thomas zamanını örnek verebilirim. Ve bir dolu kaynakta getirebilirim. Mesela descartesin yaptığı intihal ve bunun gibi bu felsefecilerin düşünce alt yapılarını müslüman alimler temellendirir.
  Eğer müslümanlar cahildir filan diyeceksen hiç tartışmayalım çünkü en azından eline bir endülüs tarihi bile alan Haldun’un mukaddimesini bulur ve bütün devlet şekillerini ve devletin hangi şartlar altında çökertileceğini görür.
  Misal, Churchill’in tarih tezi Çanakkalenin senaryosu gibidir. Yani düşman bursadan savaşmadan çekilmiştir. Gibi gibi… Ayrıca benim uzun bir atatürk tarihi makalemde var ama yayınlayamıyorum muhtemel sebeplerden.
  Fakat devletin çökmesinde ki nedenleri sıralayayım şimdi. Ama ondan önce sormak istediğim birşey var. Türklerin devlet kademelerine geçmediğini nasıl iddia edebilyiorsun?
  1) Haraç dediğiniz şey vergilerdir. Ve bunlar osmanlının son dönemlerinde kaldırılmıştır. Ve bu yahudi dediğimiz “sabetayist, masonlar, ermeni (pontuscu artık ne dersen)” PADİŞAH’I TAHTTAN İNDİREBİLECEK GÜÇTE İDİLER. Bu yüzden vahdettin pısırık gibi göründü. Çerkes ethemde ihanet etmedi. Hain olurdu eğer yunanlı tarafına geçip bize bir kurşun sıksaydı. Yani burada tarihten bir haber olup. Burada laf yarıştırmaya benzemez bu işler. Tamam mı?

  “Ama size göre osmanlıyı eleştiren herkes cahildir.” Bu kanıya nasıl varabildin bilmiyorum ama eğer makalede sıraladığım şeylerin birini bile ispat edemezsen bu önermeyi doğrulayacaksın yavrucum.
  Bunun temelinde yatan şey, cahillik değil. “KİN” Sen ermeni çeteleri bilmiyorsun heralde anadoluda pontus okullarında okuyan çocukların yetiştirilme tarzını ve robert kolej gibi misyoner okullarının faliyetlerini ve Tanrısızlığın ilmihali gibi kitapların Atatürk’ün tercüme ettirmesidir. Yaşına veriyorum alttan alıyorum. Üni okuyanlarla çok tartıştımda okudukları birkaç kitabın etkisinde kalıp öğrendiklerini satıyorlar. 2.Abdülhamid hanın döneminde ki kayıtlara bakarsan bu ittihat ve terakki de dahil istanbul hükümetinin halini görürsün. Osmanlının yıkılışıda yanlışlık yüzünden değildi. Somut çalışmalar tanzimatta atıldı ve o zaman mason padişahlar bile vardı fakat kötü birşey olduğu sanılmıyordu.

  Leon Ceatani, Şeref Aykut gibilerini okursan bahsettiğim kini görebilirsin.

  Manzumlar, divan edebiyatı gitti yerine Dantenin ilahi komedyası geldi. Hemde müslümanların kitaplarından intihalle. Yani Hay ibni yakazan’ın da etkisiyle.
  Şimdi söylemek istediğim birkaç şey var. Onun dışında tartışmak istersen mail at.
  Osmanlı hakkında sürekli padişahlar böyleydi halk böyleydi derler. Ortada ne belge vardır ne de ispatlayacak birşey. Ama Senin o Hasan efendi Hüseyin efendiye söylemiş olayın araştırmamandan kaynaklanıyor. Saptırmaya çalışmıyorum. Sadece osmanlıya katliamları ithaf edenler niye bunları görmüyor diyorum.

  Beğen

  • AVNİ said:

   Sn Rena.

   Osmanlı iyidir, hoştur, yanlışı vardır, doğrusu vardır. İbni Haldun’un dediği gibi devletler doğar, büyür ve ölür. Osmanlıda ömrünü tamamlamış ve ölmüştür. İslam – türk medeniyeti geçmiş te örnek gösterilecek, çok iyi şeyler yapmıştır. İnsanı yönden batının emperyalist anlayışına göre çok çok iyidir bence.
   Ama artık şunu iyi biliyorizki güç bilgidir, teknolojidir. Ve bu batıdan gelmiştir. Okuduğum kitap’da geçen bir söz vardı:
   2500 yıl önce iskendirin ordusunun hızıyla, napolyonun ordusunun hızı aynıydı. Arada ibni sinalar, farabiler, ebuliz, gazali, ömer, ali, alpaslan ve daha nice bilgin ve alimde geçse sonuç aynıydı, hız aynı, hayat aynı.
   Ama şimdi sonik uçaklar var, binlerce ışık yılı uzaklıktaki evreni gözlemleyebiliyoruz, masamın başında seni tanımadığım halde sana yazı yazabiliyorum.Evet bu zamanın bir çok sosyal vde insani problemleri var çünkü insan ilişkileri çok değişti, hayat çok değişti, giydiğin elbise bile değişti. Bunları çoğu batıdan geldi, batı insanların ufkunu değiştirdi, iyi yada kötü. Hİç bir medeniyet global olarak diğer medeniyetleri bu kadar etkilemedi.
   Keşke biz yapsaydık, akşemsettin mikrop nazariyesinin temelini ( emin değilim ) bunu mikroskobu bularak ispatlasaydı. İbn-i sina keşke penisilini bulsaydı ve daha niceleri. Kuranda geçen dünyanın kuturlarında bir sultan olmadan geçemezsiniz ayetini, bu bir mucize ayet uzaya çıkmak için yer çekimini yenmek için güçlü araçlara ihtiyaç diyor, uzaya çıkılabileceğini söylüyor demek yerine, o araçları müslüman bir bilgin yapsaydı, biz ispatlasaydık.
   Osmanlıda bilim vardı, ortaçağda avrupalılar endülüse girip ilim öğreniyorlardı demekle biraz mutlu olunabilir. Ama higgs bozunu bulamadıktan sonra neyleyim böyle ilmi.

   Beğen

   • mustafa said:

    nerden biliyorsun müslümanlar bulmadı! Yani herşeyi araştırdın mı? Bak El-Kindi Einsteinden 1000 yıl evvel izafiyet teorisini bulmuş mesela!

    Beğen

  • bilgi said:

   merhaba
   bu güzel yazınin kalitesini avam ve aşağılayıcı ifadelerle küçük düşürmeseniz iyi olur..”siz bilmezsiniz,sizin cikarimlariniz,iyi okuyun vs.” sözler yaziyi ciddiyetle okumamizi engelliyor

   Beğen

   • RENA said:

    Tabi, site yayınlarında ciddi bir güncellemeye gitmeyi düşünüyorum. Gerek imla, gerek redakte gerekse üslubsal sorunları düzeltme düşüncem var.

    Beğen

 6. AVNİ said:

  Eskiden avrupaya saat gönderilmiş içinde cinmi mi şeytanmı var diye bakmışlar, yok sabunu peynir diye yemişler. Gün geçti durum şuna döndü, taha akyolun bilim ve yanılgı kitabından osmanlıda kazıktaki gemiyi indirirken halatlar kopuyor, açıklama efendim cinler halatları koparmış, şonuçta düşülen durumu gösteren güzel bir örnek.
  Şimdi çıkardığın bor mineralını adamlara satıyon sana elmastan sonra en sert bileşik olarak on katı fiyatına geri satıyorlar.
  İslam medeniyeti bilim yapmıştır diyebiliriz ama teknoloji üretememiştir, belki çoğrafı şartlardan, belki yayıldığı toplumun fikirsel yapısından vs. mehmet şevki yengi islam bir talihsizliğide mavi renkli gözlü insanlara inmemesidir der. Batıda bilimin gelişmesini islam medeniyeti batıyı etkiledi diyerek açıklayabiliriz ama elektiriği, dc/ac motoru, süperalaşımları ve diğer endüstriyel teknolojileri açıklayamayız, çünkü hepsi son 200 yılda ortaya çıkmıştır. Ve bu insanlık için büyük bir devrimdir. 200.000 yıllık insanlık tarihinde yaşanan en büyük devrim son 200 yıldır ve bu beğensende beğenmesende batı medeniyetinin eseridir. Saygılarımla…

  Beğen

 7. Rena said:

  Bak, yorumlarınızı okuyunca sizin nasıl bu kadar dar bir pencereden baktığınızı ve kör gibi göremediğinize üzülüyorum.
  Zira senin şuanda yaptığın şey tam anlamıyla elinde ki bilgileri birleştirip sonuca varmaya çalışmandır. Anack kapsamlı bir anlatımla ve her ayrınıtıyı görerek bir yargıda bulunabilirsin. Endülüs tarihiyle ilgili bir şey bilmiyorsunuz ki bu insanların teknoloji üretemediğinizi de nereden çıkardınız? Siz bilmiyorsunuz diye olmadığı yargısına varmak cahillik değil midir?
  200senede bilim yapılmış 🙂 şaka gibi.. Bilim öyle islam alimleri şunları yapmış iyi güzel ben de oturup teknoloji üreteyim diyipte yapılmaz. Hele iki yüz sene gibi kısa bir zamanda bu kadar teknolojinin üretilmesi eğer müslümanlar olmasaydı imkansızdı.
  Tamam anlatacağım iyi dinleyin.
  Teknoloji 200 senede olacak birşey değildir. Burayı anladık sanıyorum. Geçmişten faydalanmayı gerektirir. Hele ki ortaçağ gibi fransızların tuvaleti ve yıkanması olmayan barbarların kitabın başında oturan bir insan gördüklerinde düşündükleri şey “Bu insan nasıl saatlerce bu kutuya bakabiliyor” oluyordu.
  Ve Osmanlı da ki yaşantıyı gördüklerinde şaşkına dönmüşlerdi. Fransız kaynakları ve ortaçağ tarihiyle ilgili batının anlattıkları bunu gözler önüne serer. Bizzat batının kaynaklarıyla gitmeyi seviyorum çünkü aksi halde inanmyorsunuz.

  Avrupada kaynak verme alışkanlığı yoktu 17yy kadar.. Geleneğin yerleşmesi uzun zaman alıyor fakat bu zamana kadar tercüme edenlerin isimleriyle anılıyor. Ve bu adamların üstüne kalıyor bu eserler. Mütercimlerin çalışmalarına bakarsan bunları görebilirsin.
  Misal rasathaneler vardı ve Heysem kameranın babası dediğimiz biri… Cebir, geometri.. İlmin her alanından nasibini almıştır bu insanlar. Coğrafya, Fizik (Evrenin yuvarlak olduğuyla ilgili denizde yapılan analizler) El kindi’nin Einstein’dan bin yıl önce görelilik kuramı vardır. Bunu bir endülüs tarihi okuyarak anlayabilirsin. Bilimin batıya ait olduğunu sanmanız Cumhuriyet tarihi yüzündendir. Arapça gibi zengin bir dilde müslümanların geliştirdiği yüzbinlerce kelime ve kavram Tdk tarafıdnan atıldı bunun için başlı başına bir makale yazdım. Fakat mütercimler bunları kendi dillerine geçirmiştir. Harf darbesinden sonra bu kadar kelime ve kavram tozlu raflarda çürümeye mahkum oldu ve Türkçe tecrübesiz bir dil. Ve 24.000 kelimeyle bilim yapabileceğimizi bana söyleme. Osmanlı çöktüğünde hilafet kalktığında zaten 34 parçaya bölünen osmanlı toprakları müstemlekeye maruz kaldı… Dİye gider. Ayrıca osmanlıda sanayi de vardır. Bunu çoğu ateist bilmez. Çünkü ateist makalelerinde anlattıklarım kadar ayrıntılı şeyler yazmaz. Çok yüzeyseldirler ve kesin yargılar vardır. Araştırmacıların beyniyle düşünmenizi sağlar.
  Şimdi bir alıntı veriyorum;
  Felç gibi hastalıklarda sıcak ilâçlar yerine soğuk ilaçlar kullanılması ameliyat yapılırken uyutucu ve uyuşturucu ilâçlar verilmesi, göz hastalıklarında ak suyunun ameliyatla çıkarılması, sarılık ve kolera gibi hastalıklara ilk defa deva bulunkası hep İslam hekimlerinin eseridir.2
  Ve ayrıca Hülagu han döneminde de moğolların saldırısında bir sürü kütüphane yok oldu. Ayrıca hasan sabbahında parmağı var. Yani eğer onlar olsaydı bazı tarihçiler şöyle der duyduğumda zaten tüylerim ürperiyor. Yakılan bu kitapların İskenderiyeden büyük olduğu söylenir. Ne hazin sondur ki o da böyle bir yokoluşa maruz kalmıştır. Fransız fizikçi Pierre Cuire: “‘Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçalayabildik. Eğer yakılan bir milyon kitabın yarısı kalmış olsaydı, bugün çoktan uzayda galaksiler arasında seyahat ediyorduk.” demişti.
  Şimdi bu söze itilaf eden ateistler olmakla birlikte onların birşey bilmediklerini bildiğim için bu hezeyanlarını dinlemiyorum. Eğer anlamak isterseniz islamda hepsinin cevapları var. Koca bir tarih ilmi var. Ve bilim var ve bunların daha İslama karşı bir şey ortaya koyduğunu görmedim. Umarım anlamışsınızdır.
  Ve şuna da değinmek istiyorum.
  (!) Eski müslümanlarda yalnız erkeklerden değil, kadınlardan da doktorlar, hatta operatörler vardı. Endülüs’de El Hâfid’in hemşiresi ile kızı meşhur hekimlerindendi. Hükümdarların haremlerinmi bunlar tedavi ederlerdi. Şam’da Beni Hut kabilesinden Zeynep, göz tedavisinde ve cerrahlıkta, mahariyetle şöhret yapmıştır.
  Operatör Ebul Kasım’ın “Fenn-i Velâdet” denen ebeliğe ait kitabından da anlaşılıyor ki, o zaman Endülüs’de bazı ince operasyonlar yapacak derecede mâhir kadınlar varmış.4
  Bunu müslümanlardan 500yıl sonra deneyen avrupa da ki ameliyat ölümle sonuç veriyor.

  Tabi hepsini oturup tek tek anlatmaya vaktim yok ancak bu linkte bunlara değindim
  https://renaelestirileri.wordpress.com/2014/06/07/seriat-ve-roma-hukuku/
  Eski makaleleri birleştirdim bazı şeyler yıllar önce yazıldı güncellemeye fırsatım olmadı.

  Ahir zamandayız, bunu anlatan hadisler var. Yani Osmanlının yıkılması müslümanların zulüm içinde kalması bütün bu olanlara arka çıkar. Bu anlattımlarımdan endülüsün büyüklüğünü Lane Craig bile anlatabilir. Hatta araştırırsan batılıların müslümanları ve bu blim anlayışını ne kadar övdüğünü görebilirsin. Kısacası anlatacak çok şey var. Ama burada kesiyorum. Umulur ki doğru yolu bulursunuz.

  Beğen

 8. AVNİ said:

  Sn Rena
  Nerde ahır zamandayız, birakın şu ahır zaman efsanesini. Mogol istilası olduğu zamanda o dönemdekiler ahır zamandayız diyorlardı, aradan 1000 yıl geçti.
  “Fransız fizikçi Pierre Cuire: “‘Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçalayabildik. Eğer yakılan bir milyon kitabın yarısı kalmış olsaydı, bugün çoktan uzayda galaksiler arasında seyahat ediyorduk.” demişti.” ne hazın değilmi bunu bir fransız fizikçi söylüyor, dediğinin olacağınıda zannetmiyorum, bundan 40 yıl önce bugünler içinde uçan arabalarla seyehat edileceğini düşünüyordu insanlar..

  Ben sana teknolojiden, bilimi sermayeye dönüştürmekten bahsediyorum. Bunu batı medeniyeti gerçekleştirmiştir. Ve israrla söyluyorum son ikiyiz yılda yapılanlar devrimdir, her şeyiyle devrimdir. Tabiki bilim medeniyetten medeniyete akar, batı, endülüsten ve diğer islam medeniyetinden etkilenmiştir. Mogol istilasından kitapların yakılmasından bahsediyorsun ama kıta avrupasında o dönem skolastik düşüncenin hakim olduğu, sonraki dönemlerde yaşanan iç savaşlar. Avrupada çok ahım şahım bir ortam yoktu yani.

  Ben senin yukarda saydıklarından çok ama çok fazlasını söylüyorum uydular, telekominikasyon, bitler, algoritmalar, genom, çok büyük fabrikalar, uzun menzilli füzeler,, lazer teknolojileri ve bir çok şey. ve diyorum ki madem bunların alasını biz yapardık yap o zaman. Bak elinde endülüsten çok daha fazla bilgi ve teknolojik imkan var.
  Ve emin ol osmanlıcayı da öğrensen yapamazsın, yapsaydı onlar yapardı zaten….

  Beğen

 9. Rena said:

  Çok kaba tabirle diyorum ki “BİR BOK BİLMEDEN NASIL YARGIYA VARABİLİYORSUN?” Ben bunu merak ediyorum.
  Ulan ne okudun da endülüs hakkında kalkıp batıyı övüyorsun? Algoritma, bitler, telekominasyon bu mudur?
  Şurada tartışıyoruz ve sende bilgi namına hiçbirşey göremedim daha. Tahmin edip duruyorsun eğer tahminlerle olacaksa bu iş bırakalım tarihi belge ve kaynakları atıp tutalım.. Hmm şu uçakta müslümanların parmağı olsaydı osmanlıca birşeyler yazardı. Kesin yazardı demek ki hepsini batı iki yüz sene de yapmış. Adamlar oturmuşlar devrim yapmışlar. Ortaçağın karanlığında. Bak şu işe
  Aşağılamayayım diyorum ama ergenlerden farkınız yok ya kimbilir belki yaşı başı bile almışsınızdır. Ama böyle yorumları görünce çocukla mı muhattap oluyorum diye düşünüyorum. Zamanıma yazık. Hayır madem bilgi istemiyorsun tahmin yürütüyorsun ki “TARİH,TAHMİNLERLE YÜRÜMEZ” tartışmayın gidin nasıl inanıyorsanız ona devam edin. Başkasına böyle atıp tutarak mı ikna edeceksiniz. Hayır benim inandığım şey için kaynaklar sunuyorum. Ve bir yargıya varabilmen için hakkında ayrıntılı ve kapsamlı bir bilgiye sahip olman gerektiğini söylüyorum ama sizin takım bir siyer dahi okumadan kalkmış peygamberin hayatını ahlaksız buluyor. Hayır sizin okuduğunuz makaleler kadar basit değil ki bu.. İki paragraf anlam yüklediğiniz bir ayet hakkında kitaplara sığmayacak kadar bilgi var. Ve siz bunları bilmeden etmeden Bir ayeti anlamı dışına çıkararak. İlgili diğer ayetleri görmeyerek İnceliyorsunuz. Bu cahillik değil de nedir? Bakın eğer birşey bilmek istiyorsanız üste çıkmaya çalışmayın. Bunu samimiyetle söylüyorum çünkü o kadar da tahrip edici vururum.

  Söyleyeyim. Çocuk gibi mızmızlanıyorsun batı yapıyor batı yapıyor. Git hristiyan ol sende yap o zaman. Ulan batı dediğin. Cennetin anahtarlarını satan üçkağıtçılardan başkası değil.O jj.Russo, Voltaire gibi ihtilalin öncüleri rönesansın ana karakterleri bile müslümanlar olmasaydı yapamazdık diyor. Hayır rönesans hakkında ne biliyorsun ki sen? Sizin gibi cahiller geldikçe de verimli bilgi dolu tartışmalar olmuyor. Ne yazık ki…

  Şimdi sizin müslümanlara yaptığınız yakıştırmaları yapardım ama terbiyem müsade vermiyor.
  Ben artık birşeyler anlatmayı bırakıyorum. Yorumlarından belli ki Osmanlıyla ilgili yazdığım makaleyide okumamışsın. Ya şu makaleyi oku Allah aşkına daha da gözüme gözükme. Bende düzgün birini buldum diye sevinmiştim. Anlatabildiğimi düşünüyorum. Tarihi hiçbir değeri olmayan değer yargıları getirip bloga yorum diye bırakıyorsun. Hem benim zamana yazık hem blogu kirletiyorsun .
  Yani kim masala inanıyor daha iyi anlıyoruz. Yok yapsaydı endülüste yaparlarmış. Bu sözün ne kadar çocukça olduğunu söylemekle anlatmam. Diğer konuya bıraktığınız yorumunuzla ilgileneceğim işlerimin arasında eve geldikçe yazdım.
  İyi günler mümkünse yazmayın. Çok istiyorsanız ekleyin ama bu şekilde devam ederseniz sizinle sidik yarıştırmayacağımı bilin.

  Beğen

 10. usta maşallah ağzın da pek bi bozukmuş senin. küfür hakaret gırla. bizden hiç kimse en ufak bir hakaret etmezken sen tüfek gibi saydırıyorsun.

  Ağzımın bozuk olduğunu söylüyorsun da şimdi sen daha hiç ateist görmemişsin. Forumlarda, gruplar da ateistler müslüman gördüklerinde başlarlar alay etmeye. Dini değerlerle dalga geçmeye.. Ben bunları yapmıyorum bile.
  RENA

  bak senin gibi düşünmeyenlere cahil yakıştırması yapman doğru değil. bütün arkadaşların yorumlarını okudum.

  Benim gibi düşünmeyene cahil demiyorum.. Kaynak getiremediğiniz için bunu söylüyorum. Tahmin edip tarihi yorumlamaya kalktığınız için
  Şimdi senin sorularında kendini ele veren şey. Hayatında duymuş olduğun bilgileri birleştirip bir yargıya varman. Ve cevabını bilmediğin halde. Osmanlı bu yüzden battı diyorsun!

  ben de dahil olmak üzeere diyoruz ki :

  İslam alemi o kadar ilim bilim yapıyordu da şu anda teknoloji neden batının elinde? osmanlı, İslami aleminin 1000 yıllık bilgi birikimini neden devam ettiremedi? tamam şimdiki teknolojinin altyapısı İslam alimlerinin çalışmalarının neticesi kabul. ama bunun üretim aşaması neden biz yapamadık. bütün gün elmizden düşmeyen tablet ve akıllı telefon veya bilgisayarların çalışma mantığı, algoritmalarını yüzlerce yıl önce İslam alimleri buldu doğru, ama arada bişeyler oluyor ve bu ilimler batının tekeline geçiyor. bunun sebebini araştırıyoruz. ne oldu da böyle oldu? önceki yorumlarımdan birinde demiştim : 1500 lerde Sultan Ahmet vs Camiilerini yapan bir imparatorluk aynı hızda gitseydi 1800 lerde gökdelenler yapabilirdi. ama sonuçta Haydarpaşa garı, Galata köprüsü, Dolmabahçe sarayı gibi yapıları avrupalı mimarlar yapıyor. bu sana da garip gelmiyor mu? yani bütün bunların bir sebebinin olması lazım. dini siyasete alet etmek gibi mesela. dini istismar edip çıkar elde etmek gibi mesela. şekilci bir müslümanlık yaratmak gibi mesela… cami fetişizmi mesela… mevcut camileri dolduramıyoruz ama hababam cami yapılıyor. çünkü istismara açık…

  (burada beni çıldırtan bir olay anlatayım. amerika ırakı işgal etmiş, şeytan, İslam aleminin burnunun dibine gelmiş, ortadoğunun petrolleri için gözünü kan bürümüş. abd li bir başkan bir rapor yazmış, “çıkarlarımız için amerikanın ortadoğuya yerleşmesi gerekir. bunun için silahlarımızı kullanmaktan çekinmeyiz” gibilerden özetlenecek cümleler vardı. ben deliye döndüm. İslam aleminden buna bir karşılık gelir diye bekliyordum. bir akşam haberleri izlerken, spiker suudi arabistan müftüsünün bir fetva yayınladığını söyledi. ahah şimdi amerikaya karşı cihad ilan eden bir fetvadır kesin diye beklerken, şok oldum. neymiş kadınların topuklu ayakkabı giymesini yasaklayan bir fetva. yahu arkadaş amerika neyin peşinde, bizim gerizekalılar neyin peşinde. adam ortadoğuyu kana bulucam diyor bizim gerizekalılar kadının ayakkabısının topuğu ile, saçının teli ile uğraşıor… )

  Hah evet köy kahvesine döndü değil mi burası? İstediğini tartış burada. Bak beni ikna etmek istiyorsan mail adresime yolla ince ayrıntısına kadar cevap vereyim. Burası yeri mi?

  (amerika ırak ı 2 defa işgal ediyor, en büyük destekçisi İslam ülkeleri. suudi arabistan her türlü yardımı saddama yapacağına gidiyor amerikaya yapıyor. çok müslüman olduğunu iddia eden tayyip hükümeti amerika rahat rahat müslüman kanı akıtsın diye meclisten tezkereyi geçirmek için nasıl can hıraş uğraştı. kafir ilan ettiğiniz chp ıraklı müslümanların kanı akmasın diye tezkereyi geçirmedi. ama sonuçta kanunnamelerle yine yardım yapıldı ve amerika en ufak bir zorlama görmeden rahatça 1,5 milyon ırak lı müslümanı katletti. milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu, binlerce kadın tecavüze uğradı, işkenceler vs vs vs. bütün bunlar İslam ülkelerinin desteğiyle oldu. libya, tunus, mısır, suriye. müslüman ülkeler destek vererek müslüman kanı aktı. bir de utanmadan karşımıza geçip “efendim millet yoktur, ümmet vardır. milliyetçilik kefarettir” diyorlar. hani nerde ümmet? amerika ırak ı işgal ederken bütün İslam alemi karşı gelse, hop amerika kardeş, sen kim oluyorsun da bir İslam ülkesine saldırıyorsun diye amerikaya karşı İslam birliği olsa 1 dakika düşünmeden millet ten çıkar ümmete dahil olurum. ama böyle bişey yok. ve hala daha ümmet te ısrar ediliyor. gel de gülme…)

  Blogum da bunların cevapları var ayrıcı burası bunların yeri de değil.

  ilaç ameliyat tıp falan diyorsun da yine osmanlıya çatıcam. o kadar bilgi birikimi nereye gitti? neden osmanlının ilaç sanayi yoktu?

 11. 😀 Kaynak getir, şu yoktu bu yoktu. Ha canım iyi ki sen o ilaçların kodekslerini görmemişsin.
 12. madem İslam alemi tıpta o kadar ileriymiş de neden osmanlı bunları geliştirip ilerletmemiş? şimdi ilaç sanayi bütünüyle siyonistlerin elinde. adamlar ilaçlar vasıyasıyla insanların sağlıklarıyla kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyolar. biz de diyoruz ki keşke osmanlı bunları akılcı şekilde yürütseydi de biz de dünyayı titreten bir imparatorluğun ferdi olarak göğsümüzü gere gere dolaşsaydık… ama yok işte… zincirleme hatalar, ahmakça hamleler ve dini siyaset aracı olarak kullanmalar sonucunda battı gitti.
  Size öyle öğretildi tabi koyun sürüsü gibi inandınız. Geçmişle hibçir bağınız yok. Varsa yoksa size anlatılan. Başka birşey araştırmayın siz zahmet etmeyin. :)

  osmanlının bilime teknolojiye bakışını çok iyi biliriz. Taküyiddin ismini ağzına alamazsınız siz. Hazarfen neden katledildi? avrupalılar coğrafi keşiflerle kıtalardan altın gümüş sömürürken kanuni Piri Reis in kellesini alıyor, osmanlıda adam akıllı tek kaşif de o idi… bir de utanmadan katlettiğiniz kaşif in çizdiği haritalarla övünürsünüz…

 13. YANINDA MIYDIN" alırken. Bu makale de bunların cevaplarını verdim. Ezberlediğin şeyleri öteceğine biraz okumayı öğren.
 14. zaten osmanlı yıkılıp cumhuriyet kurulduğunda okullarda eğitim verecek adam gibi muallimler yoktu. ilkokul muallimlerinden bahsetmiyorum, üniversite düzeyinden bahsediyorum… herkes hadis, kelam tefsir, mecelle biliyor ama fizik, kimya, biyoloji, matematik, astronomi, coğrafya bilen alim yok denecek kadar az, olanlar da ya gayrımüslim ya da avrupada okuyup gelmişler… (nerden biliyorsun dersen… hani temcit pilavı gibi Atatürk 500 bin din alimini astı diyorsunuz ya. zaten toplam alim sayısı o kadardır muhtemelen. geriye pozitif ilimleri bilen bir avuç insan kalmıştır) zaten Atatürk 500 bin (!) alimi asınca, en sonunda nazi baskısından kaçan yahudi muallimler transfer edildi çaresiz… 500 bin alim… osmanlıda alim dövsen para kazanırsın. osmanlıda nüsuf kaç kişiydi ki o kadar din alimi olsun…

 15. BU DEDİKLERİNİN BİR TANESİNİ BİLE İSPAT EDEMEZSİN" Varsa yoksa atıp tutuyorsunuz. Verdiğin hiçbir bilgi yok. Osmanlı da alim dövsen para kazanırsın mı? MAKALE Mİ OKU!!! Bir daha da okumadığın bir makalenin altına yorum yapma. Bunların cevapları var. Sen müslümanları barbar mı sanıyorsun?
 16. avrupadan istanbul a eğitim almak için gelen doğru dürüst bir insan yok. gelenler ticarete geliyorlar ya da eğitimlerini bitirip, iş yapmaya… müslümanlara ticaret yasak ya ondan… osmanlıda eğitim yerlerde sürünüyor. lafa gelince ilim bilim deniyor ama istabul da evrensel bir eğitim yok. avrupalıları cezbedecek bir kalite yok.. osmanlıda yaygın eğitim denilen ise rüştiye denen ilkokullar… 2. mahmut döneminde başlıyor, sonraki dönemlerde sekteye uğruyor. 2. abdülhamit zamanında paçalar tutuşunca daha da yaygın hale geliyor. paçalar tutuşuyor çünkü imparatorluğun devamı, yaygın ve evrensel pozitif ilimli eğitime bağlı, yoksa eğitimsizlik veya sadece dini eğitim ile imparatorluk sallanıyor… zaten önceki ahmak padişahların yapmadıklarının toplamını 2. abdülhamit yapıyor, ama geç kalınıyor. avrupa almış başını gitmiş. sanayi devrimini, eğitim seferberliğini çoktan yapmış, osmanlı trene bakar gibi seyretmiş olan biteni. matbaa 200 yıl sonra geliyor böyle bir gerizekalılık olabilir mi? bir de utanmadan padişahların yeniliğe açık olduğunu iddia ederler… 1800 lerin sonunda 2. abdülhamit çarkı tersine çevirmeye çalışmış ama çok geç kalınmış.

  osmanlıda sanayi varmışmışş… hani nerde sanayi? merdivenaltı atölyelerden ibaret sanayi… osmanlının silah sanayisi yok be. akhisar da yüzlerce akrabamız var hepsinin dedelerinden kalma tüfeker tabancalar var 1900 lerin başından kalma, içlerinden bir tanesi Türk silahı değil. hepsi alman, beçika, isviçre, çek vs silahları… silah yapmak için nitelikli çeliğe ihtiyacın var, nitelikli çelik yapabilmek için ağır sanayiye ihtiyacın var. demir atölyelerinde körükle eritilen demirle olmuyo o işler…

  bir de “bildiklerimle sizi yerim” gibilerden ukalalık yapma. ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın. kimsin sen? ilber ortaylı mısın? laf ebeliği yapacağına dök eteğindeki taşları da görelim. kadir mısıroğlu ve benzeri ne idüğü belirsiz çakma tarihçilerin saçmalıklarıyla bizi alt edeceğini sanıyorsan hezimete uğramandan korkuyorum. madem resmi tarihten bu kadar kıl kapıyorsun, o derece yalan olduğunu düşünüyorsun, al benden de o kadar. resmi olmayan tarihe göre osmanlılar, oğuzların kayı boyundan değil, musevi hazar Türklerinden geldiği iddiaları var. rutenyalı rokselana… padişahlar kadın sözüyle iş yapmazlar ama rokselana maşallah vezir-i azam gibi devleti yönetmiş. kanuni yi avcunun içine almış parmağında oynatmış. osmanlıda hiçbir kadına nasip olmayan hareket serbestliği rokselana da var. 2. selim in kanuniden değil samuel banbaranas denilen yahudi bir hekimden olduğu iddiaları var. hatta yosef nassi ve 2. selim baba bir ana ayrı kardeşler… al hadi çık işin içinden… Atatürk e yahudi derken zevkten dört köşe oluyonuz. al hadi kıvran bakalım, bunun böyle olmadığını anlatmaya çalış ama işine gelmeyince de sakın resmi tarihe sarılma emi….

 17. ÇAKMA TARİH Çİ Mİ? SİZİN İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEMEDİLER DİYE ÇAKMA OLUYORLAR? Resmi tarih, paşanın keyfine göre yazılmıştır. Peygamber kötülenmiş, padişahlara saldırılmıştır. Süleyman demirel söylüyor bunu. Sizden biri. Ayrıca biz resmi olmayan tarihi seviyoruz diye birşey yok. Ona göre FSM eşcinsel ve rumdur. Türk bile değildir. Makalemde bu iddiaların sebeplerini bile anlattım okumaya zahmet etseydin görecektin. Kahraman maraşta Sütçü imamı bir araştır. Sonra da bu insanlar niye mücadele vermişler siz ne yapmışsınız gör. Kanla silahla susturduğunuz bir milletin tarihini değiştirdiniz. Sonra yahudi türk milliyetçilerinede bir bak bakalım. Lozanda bizi kim temsil etmiş. Müslümanlar bu hallere nasıl getirilmiş? Dersime bak kim emir vermiş. Bizzat Sabiha gökçenin mektubu var ve İsmet inönüyle ilgili kayıtlar var. Bu tarihi biz uydurmuyoruz. Kazım karabekirin itirafları var. Sonra Vedat uşaklıgili bir araştır. Avrupalıları cezbedecek kalite yokmuş ulan bu medreselerde eğitim görüyor hepsi.. O pisliğin içinden müslümanların yaşamlarını gördüklerinde hayranlıklarını gizleyemiyorlar bizzat makalelerimde bunları anlattım. Oku beynin acımaz.Söylediklerinin hepsi astarı olmayan kemalist palavraları
 18. Beğen

 19. AVNİ said:

  Sn Rena
  Yukarda da yazdığım gibi islam medeniyeti çok iyi şeyler yapmıştır. Richard Dawkins’in dediği gibi zamanına göre nobel odülü alacak kadar iyi çalışmalar da yapmıştır. Bİlim hintte, çinde, yunanda, mısırda da vardır ve islam medeniyetine bu ilimler ordan geçmiştir onlarda belli bir noktaya getirip batıya akmıştır. Bu medeniyetler takvimler, mimarı eserler yapmıştır. İnsanlar demiri işlemişler, kılıç, zırh savaş makineleri yapmıştır ve daha niceleri. Müslüman bilginler trigonometriyi bulmuşlar, ameliyetlar yapmış, optikte, astronomide ilerlemiş, fetrullahın dediği gibi yedi dereceli denklemleri çözmüşlerdir.
  Ama teknoloji üretmek bilimi sermayeye çevrilip günlük hayata geçirmek bambaşka bir şeydir.
  İskenderin ordusunun hızıyla, napolyonun ordusunun hızı aradan 2500 yıl geçmesine rağmen aynıydı örneği vermem boşa değildir. Ama ne zamanki buhar enerjisi mekanik enerjiye çevrildi ( sanayi devrimi ) hayat o zaman değişti. Buharın gücü yunandan beri biliniyordu basit bir düzenek yapılıp çark çeviren resimde vardır belki arşimet yapmıştır. Ebul’iz hidrolik sistem yapmıştır sibernetiğin babası sayılır ama bu işler süs havuzu yapmak, sultana abdest almak için bir şeyler yapmanın ötesine gitmemiştir. Sorunda bir şeylerin devamının bir türlü gelmemesidir.
  Özetle islam medeniyeti bilimi yapmış olabilir, avrupaya aydınlıkta taşımış olabilir ama doğada gizli olan enerjiyi harekete geçirilememiştir. Bilgi pratiğe dökülüp paraya dönüştürülememiş, hayata girmemiştir. Müslüman toplumların evet öz güven için o dönemi araştırıp okumaları iyi olabilir ama esas olan günümüz teknolojisini ortaya çıkaran kafa yapısının anlaşılmasıdır. Ali bulaç’ın iddia ettiği gibi islami bilim geliştirilmedir demek anlamsızdır, islami bilim ahlaki geliştirebilirsiniz ama müslüman dizel motoru yapamazsınız dizel motor her yerde aynıdır. Bunca yazdıklarım batı hayranlığı filan değildir, gerçekleri görmek demektir.

  Beğen

 20. Rena said:

  Cumhuriyet tarihi hakkında da bir çok şey sıralardım ama başka işlerim de var. Arşivimden kaynakları da çıkarabilirim. Bende size çok kısa bir durum analizi yapmayı uygun gördüm.
  Osmanlı denizaltısı buyrun.
  Osmanlı denizaltısı

  Osmanlı döneminde sanayi olmadığını nereden bilyiorsun?
  Abdülhamid Han dönemindeki askeri, eğitim, sanayi, ulaştırma, belediyecilik ve sağlık alanındaki bazı uygulamaların resimleri de var.

  Bu da sanayi. (El kol gücünden makinalı üretime geçiş)
  Osmanlı da sanayi

  Bu da övündüğünüz gereksiz devrimler. Vitali Hakko araştır. Giyecek donu yok şapka alıyor ve şapkaların o zaman ki rakamlarını da araştır bir zahmet.
  atatürk devrimleri
  Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı, okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlamak değildir.
  Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olması değildi.
  ..
  Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslâm dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.”
  Kaynak: İ. İnönü. Hatıralar C. 2, s. 223

  El yazmalarına baktığımızda Osmanlıda 50.000 kadar var ama diğerlerince 1.500 normal görülüyordu.
  Bu da bütün sorularınızı özetliyor sanırsam 🙂
  ahır yapılan cami ve mescitler

  Beğen

 21. AVNİ said:

  Sn Rena….
  600 yıl süresince arap harflerini kullanan, osmanlı toplumunun bağı geçmişle vardı da ne oldu. Bugün istanbul kütüphanelerinde bulunan eski seçme bilimsel kabul ettiğiniz yazmaların çoğunu yabancılar ortaya çıkardı, osmanlının belkide varlığından haberleri bile yoktu. Sen erzurumlu ibrahim hakkı efendiyi okuyunca teknolojik sıçramamı yapacağımızı zannediyorsun. Ayrıca tutki yazı değiştilmedi, geçmişle bağ koparılmadı ne yapacaktın ibni sinanın El-Kanun fi’t-Tıb ini okuyup latareskopik ameliyatmı yapacağını zannediyorsun, onu zaten buldular sen geçmişi okuma şimdiyi oku, türkçe oku..

  Kusura bakma ama yukardaki fabrikalarıda yabancılar kurdu, sanayi olması bir şey ifade etmiyor, malesef cumhuriyette dahil hala teknoloji üreten bir millet olamadık buda acı bir gerçek ama şunuda unutma hiç bir müslüman toplumda tam anlamıyla bu işi başaramadı.
  SAygılarımla..

  Beğen

 22. Rena said:

  Nereden biliyorsun? Yabancılar yaparken yanlarında mıydın? İnternette yazmıyor değil mi osmanlı da ki bilim! 1500 çiçeğin fayda ve zararlarını yazan alim var. Senin batı dediklerin daha tuvaletin varlığını bilmiyorlardı. Yıkanmayı şeytan işi sanıyorlardı. Ne oldu da birden alim kesildiler? 1700lere kadar o ibni sinanın kitaplarını okutuyorlardı. Bütün felsefecileri müslümanların kitaplarını okuyorlardı. Tarihi bilgi niteliğini taşımıyor yazdıklarınız. Siz sadece duyduklarınızı ötüyorsunuz. Ve her ateistten duyacağımız şeyler.Yabancılar mı ortaya çıkardı 🙂 Güldürmeyin beni Allah aşkına ya kaç yılında çıkarmış??? Sen bir hukuk adamının kitabıyla bilim yapacağını mı sanıyorsun? Türkçe tecrübesiz dil daha önce söyledim. Tozlu raflara mahkum edilen arapça kitaplar var. Bilim, İlim düşmanısınız. Kalkmış bilimden bahsediyorsun. Ne teknolojiden bahsediyorsun? Kadınların başörtüsüyle uğraşacağınıza bilim yapsaydınız. Ama Atatürk zamanında ne bilimi, milletin dilini değiştir. Neden efendim çünkü öğrenilmesi zormuş. Kılık kıyafeti değiştir, niye efendim çünkü modern değilmiş. Bunların hepsi uydurma… Senin o kahraman yaptığın insanın askeri başarısı başka birine ait .Açtırmayın ağzımı. Sanki cumhuriyet tarihinde bizi ilerleten bir olay olmuş gibi. Yakında yakın tarih hakkında da oldukça sansürlü bir makale yazacağım inş. O zaman bu söylediklerinizi kaynaklarıyla yedireceğim.

  Beğen

 23. rena kardeş, latin harflerine geçmek ilk olarak 2. Abdülhamit in projesiydi. geçmişimizle ve dinimizle aramızdaki bağı koparmak isteyen sadece Atatürk değil, 2. Abdülhamit de bu suça ortak demekki…

  1700 lere kadar avrupalılar ibni sinanın kitabını okudular ve tıp konusunda atılım gerçekleştirdiler ya osmanlı hekimleri ne okuyorlardı 1700 lere kadar? onlar da ibni sinanın kitabını okuyorlardı ama avrupalılar bunu ilerletmeyi başardılar ancak osmanlılar(veya bütünüyle İslam alemi) neden tıp konusunda atılım yapamadılar, daha doğrusu günümüz batı tıp endüstrisine karşı bir alternatifi olamadılar? doktorluk lokman hekim düzeyinde, ilaç sanayisi ise ot karışımlarından mütevellit ilkel eczacılık düzeyinde kaldı. profesyonel eczacılığı da osmanlıdaki yahudiler işlettiler…

  İslam alimlerinin tarihine şöyle bir bakınca 8.yy ve 10.yy lara sıkışmış olduğu görülür. 10-11.yy dan sonra bir kırılma var. adeta bir geriye gitme gözlemleniyor… eh işte ite-kaka 16-17.yy larda da bir kaç tane çıkar. ama gel gör ki teknolojinin sıçrama yaptığı 18.ve 19.yy larda bir tane İslam mucidi yok. metalurji, elektrik, elektronik, otomobil, uçak, tıp, ilaç, petro-kimya endüstrilerinde icatlar birbiri ardına gelirken 1200 yıllık bilgi birikimi olan İslam alimleri uzaktan öyle seyrediyorlar olup biteni… tek yapabildiğimiz teknolojiyi satın alıp montajlamak oldu… o gösterdiğin osmanlı denizaltısı da montaj ile oldu. gemilerini ingiltere ve fransaya sipariş veren osmanlı, daha denizin üstünde yüzen bir gemi yapamayan osmanlı gidecek denizaltı yapacak… sen bu saçmalığa inanıyorsan inan ama karşındaki insanları kendi gibi saf sanma tamam mı?

  NOT : bir önceki yorumumda başımdan geçen olayı aktarmamı “köy kahvesi” muhabbeti olarak görmüşsün. şaşırmadım. işinize gelmeyen şeyler olunca böyle kaçamak davranmanıza çok alışkınım. amerika İslam coğrafyasını işgal edip, ortadoğuyu kan gölüne çevirmek için proje üretirken bizim gerizekalı müslümanlardan farklı bir davranış beklemek benim ahmaklığım, kabul ediyorum…

  son olarak hükümetimizdeki bir bakanın “antolojik” bir sözüburada paylaşmak istiyorum… “dinimiz icat yapmaya müsait olmadığı için, müslümanlar ara işgücü olarak yetişmeye çalışmalıdır” bakan müezzinoğlu.

  bu sözü söyleyen kişi kendisini herkesten daha çok müslüman olarak lanse eden birisi… tamam mı güzel kardeşim. bu zihniyet İslam alemini bu noktaya getirdi. sen sabahtan akşama kadar endülüs mendülüs diye papağan gibi tekrarlamaya devam et… İslam aleminin içindeki bizanslıları temizlemedikçe daha çoook birbirimizi kırarız…

  Beğen

 24. Rena said:

  🙂 Klasik kemalist söylemlerini getirip bana tarih diye satıyorsun. Senin kendi yargıların ve tarihsel hiçbir niteliği yok. Rıza tevfik bölük paşanın şiirini bir oku bakalım. Abdülhamid han ile ilgili hiçbirşey biliyor musun. Yakında makalesini yayınlayacağım inş. Yakın tarih ve osmanlının çöküşüyle ilgili…
  Şimdi ibni sina osmanlı da okutuldu demişsin. Nereden biliyorsun?
  İslam alemi tıp konusunda atılım yapamadılar.
  Batı endüstrisine karşı bir alternatif olamadılar
  İlkel eczacılık düzeyinde kaldı.Eczacılığı yahudiler işlettiler.(Bir cahilin söylemleri)
  Daha denizin üstünde yüzen gemi yapamamakla itham ediyorsun.

  Atlantiğe filan açılmamıştır Osmanlılar İstanbulun fethiyle değil mi?
  Ha canım, karayiplerde başkenti Grand Turk diye bir ada var ona nasıl olmuş acaba? Sonra devlete bağlı Türk korsanlarına ne diyeceksin? Tortuga araştır bakalım bir ne göreceksin. Oruç reis, hızır reis hatta bunları da geçelim
  Denizler hakimi ingiltere’nin deniz kuvvetlerine muadil bir donanma vücuda getirdiği için Sultan Aziz’in tahttan indiriliyor ve yerine İngiltere’ye bağlı İstanbul da ki mason locasının kayıtlı azası Beşinci Murat getiriliyor.
  Tabi kaynaksız montaj olduğuna inandın sende. Mal herif tarihi romandan öğrenip bana kendi doğrularını satmaya çalışıyorsun. O denizaltı kullanıldığında batı şeytan icadı diyordu. Kısacası senin övdüğün batı bahsettiğin 18-19yylar harici değil icat yapmak kendi pisliğinde boğuluyordu.
  Ve bütün ilimi yohennes gibi yahudi mütercimleri sayesinde aldılar. Kaynak verme alışkanlığı olmadığı için üstüne kaldı. Her biri en az 72 eser çeviriyordu. Descartesten, Einstein’a kadar şuan Heysemin kitabına bakarsan bulursun. Günümüz teorilerini.
  Hatta cebir geomeri de ne kadar ileri gidebilmişiz. Araştırman gerekiyor. Tabi ilgili hiçbir kitap almadığın için söyleyenlere de yafta yapıştırırsınız papağanlık gibi. Ameliyatlar yapılıyordu. Cabir bin hayyanın bulduğu labaratuvar aletleri halen kullanılıyor.

  Şimdi Osmanlı da bilim yok diyorsun ya niye günümüze gelemedi filan… Sen harf darbesi yap bir gecede milleti cahil bırak, bilim yapabiliyorlar mı bak! Katip Çelebi’nin keşfüzzunun’da 15.000 kitap ve on bin kadar da müellif yer alıyor. 20 ana dalda 80 alt dalda bir sürü kitap var. Daha bu kitabın zeylleri var. Yani İsmail paşa ilave 2 cild daha ekliyor. Esmail müellifin adı altında. Yine araştırman için Leiden şehrinde basılan Carl Brockelman’ın “Getshichte de arabischen litteratur” Daha sen bu insanların tartışmalarına da bir bak. Aristocular, Eflatuncular, tabiyyeciler nasıl susturulmuşlar. Daha siz bilmiyorsunuz cumhuriyet yıllarında tekke ve zaviyeler fen ilmi gereksiz diye kapatıldı.
  Bir bakanın öyle söylemesi hiçbirşeyi değiştirmiyor. Makale geliyor o yüzden daha fazla yazmayacağım.

  Son olarak müslümanlar savaşın içinde sen Atatürk’ten bu yana ne yaptında onları teknoloji yapmamakla itham ediyorsun.

  Suriye de ki insanların
  Kadınlarına tecavzü erkeklerine işkence ediliiyor.. alevi rejimiyle nasıl başetmelier gerekiyor çiçek atarak mı?
  istersen bu katliam görüntlülerinide paylaşırım..
  Suudi arabistan krallık, iranŞİİ cumhuriyetlik vehhabiler selefiler.. laik araplar sosyalist araplar var arabistan çorba olmuş halde.. Mısır da darbe rejimi.. şeriat olan ülke yok.. Şeriat anayasası kuarn demektir osmanlıda olduğu gibi
  Özgür suriye ordusu: suriye de devletin (+18) şiddetli bir şekilde halkı işkence etmesini önlemeye çalışan örgüt. terörist diye anılırlar. Çoğu zaman haricilerle karıştırıldıkları için zulme uğrayan taraf olmalarına rağmen. kimse acımaz. cübbeli hocanın yorumu: http://www.izlesene.com/video/cubbeli-ahmet-hoca-isid-yorumu/7583709
  (bkz: doğu türkistan)
  (bkz: mynmar)
  (bkz: filistin)
  suriye ordusunun beyda, banyas, guta katliamları
  İsrail`in sabra, Şatilla katliamları ve haberler gördüğünüz müslümanların evlerini bombalamaları
  mısır`da polisin halka ateş etmesi
  amerikanın, ebu gureyb ve guatamo
  fransanın cezayir
  akıl ve insanlık dışı katliamlardır. fakat bunlara rağmen bu ülkeler terörist konumunda değillerdir. barışçıdırlar. tecavüz görüntülerine bile ulaşılabildiği bu dönemde insanlar bunları görmüyorlar.
  her ne kadar aksi iddia edilse de araştırırsanız. bombalanan. zehirli gazlarla nefes alamayan “sünni”insanların acı ölümüne şahit olabilirsiniz.
  %72 sünni nüfusuna rağmen % 15lik alevilerin borusunun öttüğü ülkede muhalefet eden kesim. daha haber ajanslarının bölgeye gitmesi sonucunda her meslekten insanın gönüllü olarak katıldığını öğrendiğim islami cihad grubu.
  Makalelerim var ilgili konulara blogdan bakabilirsin.
  ek bilgi: bir zamanlar sünni cihadcılar, işid vehhabileriyle işbirliği yapıyorlardı. (yoksa intihar demek o bölgede) daha sonra anlaşma bozuldu ve tekfir ettikleri sünnirleri her fırsatta öldürmeye çalışmaktadırlar.
  batılı yazarların da bu objektif yaklaşımı için kitaplarını veya makalelerini bulabilirsiniz:
  (bkz: karen amstrong)

  Beğen

 25. tamam arkadaş sen çok kültürlüsün biz çok cahiliz. İslam aleminin içinde bulunduğu durumu sen görmek istemiyorsan kimsenin yapacak bişeyi yok.

  İslam alemi geçmiş dönemlerde ilim bilim yaptı tamam ama bunu sonuca erdiremedi. zaman ilerledikçe, günümüze yaklaştıkça, dinin istismar edilmesi sonucunda, yasaklarla günahlarla boğuşurken elindeki bilgi birikimini batıya kaptırdı…

  günümüzde İslam aleminin içinde aklı başında, pozitif ilimlerle uğraşan bir tane adam çıkmıyor. en zeki aliminiz karısının öldükten sonra 6 saat içinde cinsel ilişkiye girebileceği ile ilgili fetvalar verebiliyor… bu tür fetvalarla satürne neptüne yolculuğun anahtarı elimize geçer belki… adamlar marsa insan gönderip orada koloni kuracaklar. gidenler ölümü göze almak zorunda, içlerinde müslüman gönüllüler de var. yine bizim İslam alimlerinden(!) biri bunun günah olduğuna fetva vermiş. ortadoğuda hergün yüzlerce müslüman sebepsiz yere ölmesi onu alakadar etmiyor, onun hakkında bir fetvası yok ama bilim adına bir müslümanın hayatını feda etmesini günah olarak niteliyor… afferin sizlere. abuk şeyler için binlerce müslümanın katledilmesine ses çıkarma, ama işin içine bilim girince cımbız ile günah ara…

  amerika avrupa israil lise düzeyinde öğrencilere nanobiyoloji seçmeli dersleri verirken bizim İslam alemindeki sığırlar peygamberin hayatı, sahabenin kıssadan hisselerini vs veriyor… korkunç bir ahmaklık içinde bu bok çukurunda kıyamete kadar debelenip gideceğiz bu beyinsizler yüzünden..

  1400 yıldır din hükümleriyle yönetilen, arapça yazıp okuyan, herhangi bir harf devrimi falan yapmayan suudi arabistan neden bilimsel bir atılım yapamamış? kaç tane mucit çıkarmış arabistan? illa bilimsel atılımı anadoluda yaşayan Türklerin mi yapması gerekiyor? araplar ne güne duruyor?

  hadi senin dediğini doğru kabul edelim, hepi topu 70 milyon kişi osmanlı yıkılıp harf devrimi yaptığı için cahil kaldı… diğer 1,5 milyar müslüman da mı bu yüzden cahil kaldı? arap yarımadasında, cezayirde libyada oldum olası arapça kullanılır, herhangi bir harf devrimi falan yapmadılar ama buna rağmen 1000 yıldır ilimsel bilimsel herhangi bir ataklarına şahit olamadık…

  Beğen

 26. Rena said:

  Daha en basit vehhabi şii sünni ayrımını bırak İslam medeniyetini bilmeyen adam hiçbirşey sorgulayamaz.Hala aynı şeyleri tekrar edip tartıştığını sanıyorsun. Yorumlarında gram bilgi yok. Tahmin et, at tut. Senin düşüncelerin doğrudur tabi. Arap medeniyeti için Endülüs tarihini napoli aragon sicilya gırnata bir araştır. Araştırmanın nasıl yapıldığını bildiğini sanmıyorum ama… Suudi arabistan krallık. Günümüzde şeriat devleti yok. Hatta Suud hanedanının yahudi soyu olduğunu ifşa eden bir adamı öldürdüler. Lawrance’a da bak.

  Müslüman bilimi ve avrupa (onlara bilim gökten zembille 200senede inmiş)
  https://renaelestirileri.wordpress.com/2014/06/07/seriat-ve-roma-hukuku/
  Osmanlı’nın çöküşü bak bakalım yobazlıktan mı batmış
  https://renaelestirileri.wordpress.com/2014/07/09/cumhuriyet-tarihi-yalanlari-osmanli-neden-coktu/
  Şu ülkelere bak birinde savaştan başka birşey var mı söyle?
  Kaddafi ,Libya
  Beşar Esad, Suriye
  Hüsnü mübarek , Mısır (kendine karşı geleni öldüren bir arabi müslüman öldüren.. bir diktatör)
  Kral abdullah, Suudi Arabistan (mekke medine işgalcisi)
  Humeyni, iran ve iran devriminin kurucusu sapık şii
  Ramazan Kadirov çeçenistan cumhurbaşkanı etmediğini bırakmıyor müslümanlara
  Bu kiralık yöneticilerin bu ülklere çektirmedikleri yok.
  Çinliler doğu türkistanlı müslümanlara etmediklerini bırakmıyorlar.
  Gazzenin, filistinlilerin hali belli daha neyden bahsediyorsun sen?

  Lübnan kendi anayasası var, İran, şii cumhuriyeti ve anayasası var, Suudi arabistan krallık.. Afganistanda taliban adında sünni bir grup zaten devletle savaşıyor.. vehhabiler, selefiler var. Suriye de baas rejimi (Laik araplar) dahasında sosyalist araplar.. Şiiler de öyle sapıktırlar ki, Gerçek islama çok terstir. Uç noktalarda ayrılıyor ehli sünnetle..

  Beğen

 27. arkadaşım ben söylediklerimi bir yerimden uydurmuyorum. ayrıca söylediklerimi tekrarlamamın sebebi, müslümanların geçmişteki başarılarına karşı senin melankolik hezeyanlarından kaynaklanıyor olabilir mi acaba?..

  bugünkü bilimin teknolojinin temellerini müslümanlar attı. bu konuda hemfikiriz, aksini iddia etmedik. ancak İslam aleminin geldiği noktayı eleştiriyorum ben. günümüzde İslam ülkelerinin elinde doğru dürüst bir teknolojik bilgi birikimi yok. yani 1000 yıl boyunca bilimsel çalışmalar yapan bir İslam medeniyetinin bugün içler acısı halini tartışıyorum.

  örneğin afganistandaki, suudi arbistandaki, cezayirdeki ne bileyim yemen umman, kuveyt gibi ülkelerin üniversitelerinde son 20 yıl içerisinde astrofizik veya nano teknoloji veya kuantum fiziği vs konularında doktora tezi yazmış birisi var mı? yok! üstelik görünen o ki önümüzdeki 50 yıl içinde de olmayacak…

  senin iddialarına göre bu ülkelerin üniversiteleri çoktan marsa-satürne gidip gelme kabiliyetine sahip olması gerekirdi ama henüz pırpırlı bir uçak dahi yapabilmekten aciz kalınan bir noktaya gelindi…

  günümüzde bir tek iran teknolojik atılımlar yapıyor o da rusya ve çin in yetişmiş bilim adamları sayesinde… rusya ve çin açıktan amerikaya meydan okuyamıyorlar arka bahçeleri olarak iran ı kullanıyorlar. nükleer faaliyetler, balistik füzeler, uydu vs…

  daha önceki yorumlarımda da söyledim, osmanlıda 1500 lerde muhteşem camiler ve çeşitli yapılar inşa edilebiliyorken 1800 lerde bütün yapılar yabancı mimarlara ve şirketlere yaptırılıyor… yine senin iddialarına göre osmanlı mimarlarının o yıllarda 50 den fazla katlı gökdelenler yapabilmesi gerekirken, görsel açıdan güzel ama mimari açıdan ilkel cumbalı evler inşa edebilen inşaat ustaları düzeyine düşülüyor… ilerleme kaydedileceğine, daha da geriye gidiliyor… osmanlıda tren yollarını almanlar yapıyorlar. niye osmanlı mühendisler yapmıyor?

  biraz Türkiye’den örnekler vereyim…

  Türkiye de teknolojik bir atılım yapmaya çalışıyordu ama ıspartada düşürülen uçakla çok iyi yetişmiş nükleer bilim adamlarımız gitti. akp hükümetinin bu konuyu inatla ısrarla derinlemesine araştırması gerekirken, pilotaj hatası diyerek olayın üstünü örttü…

  amerikan savaş uçaklarındaki yazılımın kriptolarını çözüp kendi yazılımımızı yüklemeye çalışan civa gibi gepegenç bilim adamlarımız öldürülüyor ama intihar denilerek yine bu komploların üstü örtülüyor…

  tübitak son 10 yılda resmen atıl bir konuma geldi. doğru dürüst bir teknolojik araştırma yok… milli gemi, helikopter, milli piyade tüfeği yaptık deniliyor ama onların yapım aşaması bu hükümetten çok öncesine dayanır. resmen yapılmışın üstüne hazıra konuldu ama adı “biz yaptık” oldu.

  2004 yılında çıkarılan kanunla, kısır israil tohumu kullanmak zorunlu hale geldi. kendi orjinal tohumunu kullanmak yasak.. ürünlerin orjinal tohumları sonsuza kadar yok olmak üzere… ilime bilime çok değer veren muhafazakar demokrat hükümetimiz bunun tam tersini yapması gerekirken, ilk iş olarak bu kanunu çıkardı…

  utanmadan bir de gazze mazze diyerek duygu sömürüsü yapılıyor. gazze için 3 günlük ulusal yas ilan ediliyor, 3 gün dolar dolmaz, çatışmalar sürerken, israil gazzeli çocukları bombalarken, zevk ve keyif içinde maçlar falan yapılıyor… günümüz siyasal İslamın samimiyetsizliğine, takiyyeciliğine net bir örnek… bu zihniyet ile bilimsel ve teknolojik bir atılım yapabileceğimize sen inanıyor musun?

  Beğen

 28. Rena said:

  Senin anlamadığın şey. İslam devleti yok.. İslamın anayasası kurandır. Fakat iran cmhuriyetlik (beşeri laik hukuk) Mısırda demokrasi var. Suriye darbe rejimi, Suudi arabistan krallık… Afganistanda taliban bir avuç sünni devlete karş ısavaşıyorlar Uyuşturucu sanayisi ile ünlüydü. Bu ülkelerde hiçbir suçun önüne geçilemez. Yemen de gat diyebir uyuşturucu çiğneyip duruyorlar. Kadınlara baskı yapıyorlar. İslam devleti bir osmanlı vardı. Bu ülkelerse İslamda olmayan şeyleri islam adı altında meşru sayıyorlar. Hangisine sorsan biz müslümanız derler.
  Suçlar önlenemiyor mut’alar, akıl almaz fetvalar herşey var.. bunlarda bu iğrenç arap ülkelerinin niye geride kaldığının açık kanıtıdır diğer makalelerde işlediğim gibi. Bloga göz atarsan görebilirsin. Ayrıca bunlar Osmanlının 32 posta bölünüp parçaları birleştiren hilafet makamının kaldırılması. Lawrence gibi insanlar sokulup çeşitli fitnelerle kan dökülerek susturulmasıyla oldu. Tazminattan önce manzumlarımız divanlarımız vardı. Sonra Dante’nin ilahi komedyası getirildi. En sonunda batının iyi tarafları yerine herşeyi hayvani zevkleri de alındı. Bunun makalesini yazmıştım.Bir ülkede darbe yap. Kütüphanelerine el koy. Tekke ve zaviyelerini yani okullarını kapat sonra bilim yapılmasını bekle. Daha çok beklersin. Ayrıca yakın tarihle ilgili yazdıklarıma bak, bu ülkenin devleti batının yanında düğme ilikleyip söz söyleyemez hale gelmiştir. Bir sürü komplo…

  Beğen

 29. şu anda dünyada bir İslam devleti olmadığı konusunda da hemfikiriz. senin tezine göre geçmişte olmadı şu anda da yok. İslamın anayasası Kur’an dır diyorsun ama osmanlıda padişahların kanunnameleri ile yönetiliyordu.. dolayısıyla osmanlı da İslam devleti olmuyor senin mantığına göre…

  hadi diyelim ki tek İslam devleti osmanlı olsun(değil ama öyle varsayalım bir an için), cumhuriyeti kaldırıp osmanlıyı geri getirelim ki yeryüzünde bir İslam devleti olsun örneğin….

  linklerdeki osmanlıya iyi bak…

  http://www.milliyet.com.tr/osmanli-hanedani-bodrum-da-bulustu/guncel/haberdetay/26.07.2010/1268296/default.htm

  [img]http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2010/07/15/fft16_mf739664.Jpeg[/img]

  yeryüzündeki tek gerçek İslam devleti osmanlı böyle olacak…

  belgesellerde ve röportajlarda seyrettim. bu karedekilerin -iki üç moruk hariç- büyük çoğunluğu Türkçe bilmiyor, eminim osmanlıca da bilmiyorlardır. büyün röportajlarda fransızca konuşuyorlar. tiplerde de hiç Türk tipi yok. norweç fiyordlarından fırlayıp gelmişler gibiler…

  diyeceğim o ki. gerçek İslam devletini yeryüzünde kim inşa edecek?

  fethullah desen kelime-i tevhid den peygamberi çıkarma cüretini gösterdi. dinlerarası diyalog kandırmacasıyla İslamiyeti hristiyanlığa eklemlemeye hatta bir hristiyan mezhebi düzeyine indirmeye çalışıyor…

  tayyip erdoğan desen, bugüne kadar sadece ve sadece yahudi kökenlilere verilen cesaret ödüllerine layık görüldü (artık ne hizmetleri olduysa…) cuma vaazlarında “Allah katında tek din İslamdır” ifadesini yasakladı. partinin içindeki bazı dalkavuk ahmaklar tayyip erdoğan ı peygamber ilan ettiler, hatta daha da ileri gidip kendisini Allah ile (tövbe haşa) eşit koştular… avrupa birliğine uyum ayaklarıyla domuz etini vitrine koydular… avrupa birliğinin daha olumlu uyum yasalarını görmezden geldiler ama domuz eti meselesini pas geçmediler… hristiyan misyonerliğinin önünü açtılar. kanunda “Cami” ibaresini kaldırıp “ibadethane” ibaresini koyarak onbinlerce “ev kiliseleri” nin önünü açtılar… milletin 90 yıl boyunca dişinden tırnağından artırarak inşa ettiği kamu mallarını, sözde karşı oldukları küresel sermayeye bir yıllık karları karşılığında peşkeş çektiler… daha sayayım mı, şimdilik bu kadar yeter… suçüstü yakalandıkları muazzam boyutlardaki yolsuzlukları saymıyorum bile…

  diğerlerini kendin söyledin zaten, arabistan, iran, afganistan , ortadoğu ve kuzey afrika ülkelerinin durumu ortada…

  peki kardeş bu gerçek İslam ülkesini kim inşa edecek? kim yani kim?

  “ahir zamanda yaşıyoruz, mehdi gelecek İslamı inşa edecek inşaallah” şeklindeki çıkarımlara karnım tok benim… ahir zaman 10 saniye sonra da olabilir, 10 milyon yıl sonra da olabilir. o Allah’ın bileceği bir vakittir. biz meseleyi gerçek dünya argümanlarıyla ele alalım…

  diyelim ki gerçekten sağlam birileri çıktı ve gerçek bir İslam devleti kurdu. batıya karşı teknolojik sıçrama yapmak için bilimsel çalışmaların önünü mü açacak yoksa ilk iş olarak kadınların saçının teli, ayakkabısının topuk yüksekliği ile ilgili fetvalar mı yayınlıcak? İslam devletini kuran militanlara kadın ayarlamak için “helal” fetvaları mı çıkaracak… eğer öyle yapılacaksa önümüzdeki 100 yıl daha boşa geçecek anlamına gelir ki o aşamadan sonra -zaten zor durumda olan, ayakta kalmak için çırpınan- İslam medeniyeti geri dönüşü olmayan bir yok oluş içine girer. işte o zaman bunun hesabını öbür dünyada kimse veremez…

  Beğen

 30. Rena said:

  Osmanlı makalesi altında şeriat yoktur diyorsun. Bu neyin kafası anlamadım. Kanunnamelerle yönetiliyordu. Neyle yönetilecek? bir hukuk oluşmuş kuran ve hadislere göre… Kadılar şeyhülislamlar bunlara göre fetva veriyor. Padişah kafası estiği gibi de yönetemez.
  Ayrıca bir daha blogda ki yazıları okumadan yorum yazma.
  23 şehzadeden birisi 1924’teki sürgünden önce, 2’si de 1974’de sürgünün kaldırılmasından sonra İstanbul’da doğmuştur. Geri kalan 13’ü sürgün sırasında diğerleri de sürgünün kaldırılmasından sonra A.B.D., Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, Suriye, Mısır ve Lübnan’da yurt dışında doğmuştur.
  Yani, bunlar maalesef dejenere olmuş insanlar.
  Ömürleri boyunca yurtdışında olmuşlar, oranın eğitimi ve ahlakıyla yetişmişler. Maalesef ecdadla tek alakaları soy adları. Bunda, sürgün kanunun etkisi de oldukça fazla…
  Dünyayı kimlerin yöneticiğiyle ilgili hadis var. Biz ehlisünnetiz.
  Bir dahaki yorumlarını silebilirim. Hiçte alınma benim için boşa zaman kaybı zaten bu aralar blogla ilgilenmiyorum.

  Beğen

 31. yazdıklarımın tümünü silmezsen hatırım kalır.

  diğer yazılarını da okudum merak etme. içlerinde fikrimi değiştirecek zerre bilgi yok. bu yazı gibi onlarda saçmalıklarla dolu.

  İslamiyeti dünyaya hakim kılma konusunda yöntem farklılıklarımız var. biz batının pozitif bilimler adı altında şeytani planlarını, alternatif pozitif bilimlerin MUTLAK kuvvetiyle yok etmeye çalışıyoruz. siziler ise dini ilimlerin MUĞLAK kuvvetiyle…

  israil gazzeyi bombalarken bizler bunu hangi bilimsel yöntemlerle, hangi teknolojileri geliştirerek engelleyebiliriz diye kafa patlatırken, sizin cenah “ya kahhar, ya settar” dualarıyla engellemeye çalışıyorsunuz.

  bu şekilde devam edin canım kardeşim.

  suudi arabistan, katar ve akp hükümetinin silah ve para vererek destekledikleri ÖSO-IŞİD (başbakan erdoğan “onlar evlatlarım” demişti) peygamberlerin türbelerinin bulunduğu camileri tek tek yıkıyor ve kabe yi de yıkma kararı aldı ve emin adımlarla ilerliyor… hristiyan ve yahudilerin kıllarına zarar vermiyorlar ama şimdiden katlettikleri ve hayatlarını cehenneme çevirdikleri müslüman sayısı onbinlerle ölçülüyor…

  bu şekilde devam edin….

  NOT : cevap yazma, bir daha bu bloga girmicem. vaktini saçma sapan makalelerine ayır sen…

  Beğen

 32. Rena said:

  🙂 Benim makalelerim saçma sapan öyle mi elin ateisti yazar çizer en ilerici aydıncı zeki olur. İleri düşünceli… Biz sizin gibi düşünmeyenler yazınca saçma olur. Adam osmanlıya atıp tutar akıllıca birisi olur. Zerre bilgide olmaz… Kitaplardan öğrendikelrini okur. Biz bunun aksini kaynaklarıyla söyleriz saçma olur. Bu site ateist argümanlara cevap için kurulmuştur. Biz bizi yaratanın ismini zikretmeyip ne yapacağız? Böyle birşey düşünülemez ayrıca bunları söylemek neye mani?
  Bizim çalışmayıp oturup dua ettiğimizi mi sanıyorsun? Osmanlı tarihi hakkında zerre bilgin yok. Blogda kaynaksız hiçbirşey bırakmadım.
  Din hakkında ne kadar sığ düşünceli olduğunu ilk yorumunda anladım. Dar bir pencreden bakıyorsun.. Hiçbirşey bilmeden osmanlı yaşantısını bırak arabistan hakkında iki paragraf yazı dolduramayacak adam birşeyler tartışmaya çalışıyor bak sen. Yine oradan buradan duyduğun kulaktan duyma dar basma kalıp bilgileri getirip gerçek bu diye satıyorsun bunlar senin doğruların ve sen bütün düşünce yapını bir video ile şekillendirebilecek kadar yarım akıllsın. Herşeyin suçlusu başbakan daha düne kadar başörtüsü yasaktı.. Darbeli demokrasinizi yesinler. Bu ülkeye adam akıllı bir başbakan gelmiş. Müslümanlar rahat etmiş daha ne olsun? Ayrıca İşid ile Ösoyu aynı kefeye kurman senin gibi birinin işi olabilir. ÖSo sünni, İşid vehhabidir. İşide evlatlarım demedi. Sanırım cübbeli ahmet hocanın bir videosunu koymuştum. Hala işid mevzusunda takıllı kaldı. Haricileri bir araştır.

  Not: ayrıca siz karşı görüşü okumaya bile tahammül edemezsiniz ne okumasından bahsediyorsun? Bir göz atmışsın. Zaten yazıları okumadığın çok belli. Blogda cevapları olan şeyleri (ezberlediklerini) ötüp duruyorsun. Yıllardır aynı sorular her ateist gibi sende başkalarının beyniyle düşünüyorsun. Yıllarca aynı sorular… Yeni gibi kullanıyorsunuz.

  Beğen

 33. talha said:

  allah senden razı olsun admin bu gerçek bilgilerle osmanlı düşmanlarına ders olsun

  Amin senden de razı olsun kardeşim

  Beğen

 34. talha said:

  allah senden razı olsun rena bu gerçek bilgilerle tüm osmanlı düşmanlarına ders olsun

  Beğen

 35. talha said:

  Selamun aleykum

  rena benimle iletişime geç.

  Aleyküm selam tabi

  Beğen

 36. CİHAT DENİLEN KANLI SAVAŞ!

  Şimdi örneklerini gördüğümüz ve adına Cihat denilen islamın kutsal savaşı,İslamın başından beri vardır. Bu savaşın bütün kural ve yöntemleri, islam ideolojisini yaratan Muhamet tarafından detaylı olarak işlenmiş ve uygulamaları bütün halifelerce takip edilmiştir. Osmanlı bile kendi kardeşlerini öldürüken, Muhamet’in koyduğu savaş kurallarına sığınmıştır… İslam’ın askeri ideolojisinde Cihat, Allah’ın dinini yeryüzüne hakim kılmak için ortaya çıkan her türlü engel ve düşmana karşı meşru olan kutsal savaşı yapmak olarak tanımlanıyor ve oruç gibi farzdır!

  İslam dini ne yazık ki Cihat denilen inanç savaşı ile şiddet ve düşmanlık önermiştir. İslam resmen şiddet içermektedir. İslam Dini’nin yayılmasına yönelik kutsal savaştır.İslam Hukukuna göre, Dünya, İslam egemenliğinde olan topraklar (Dar-ül İslam) ve İslam egemenliğinde olmayan topraklar (Dar-ül Harp) diye ikiye ayrılmıştır. Cihat denilen kutsal savaşlar da Dar-ül Harp özelliğindeki toprakları, Dar-ül İslam’a katmaya yöneliktir. 

  Yayılmacılık, yağma-talanı iyice kızıştırmak için, Cihad müslümanlar’a farz olarak dayatılmıştır!!. Bu da Bakara-216 ayetine dayandırılıyor:
  Hoşlanmasanız da, savaş size farz kılındı. Belki de sizin hoşlanmadığınız şey, hakkınızda hayırlı olur; hoşlandığınız şey ise sizin için bir şer olur. Allah bilir, siz bilmezsiniz. Bu durumda da cihad, namaz gibi, oruç gibi farz olan ibadetlerle aynı görülüyor. 
  Cihat ve kutsal akınlar denilen soygunlar neticesinde büyük bir servet ve güç edinen Müslümanlar, 4 kıta üzerinden son hızla yayılarak, Muhamet ölene kadar 30 yıllık bir zaman diliminde 40 ülkeyi işgal edip, yerli haklara karşı bir kıyım ve geniş tehcir (yerlerinden sürme) uyguladılar. Bu halkların geriye kalan mallarına el koydular…

  Muhamet öldükten sonra da yerine geçen halifeler, talan ve soygunun çekiciliği, iştahı ile her yere saldırdılar, her yeri talan edip, haraca bağladılar. Kafkaslar, Orta Asya, Kuzey Afrika, Orta Afrika ve hatta İspanya’ya kadar olabildiğine genişlediler. Sınırsızca talan, mezalim ve katliamlar yaptılar. Uzanmadıkları yer yoktur, Girdikleri her yeri talan edip, İslam’i kılıç zoruyla kabul ettirdiler. Kabul edenler kurtulur, kabul etmeyenler katledilir. Sonraki nesillere amacın İslam’ı yaymak olduğu aktarılsa da, gercek amaç: talan, soygun, haraç, cariye ve vahşettir.

  Osmanlı ve Cihat.

  R.T. Erdoğan ve Cihat!
  AKP’nin temsil ettiği İslam, hiç tartışma yok Osmanlı’dan devralınan akıncılık ve Gaza İslamı’dır, Yağma ve talan İslamıdır…Adına Türk İslam sentezide denilen bu Irkçılık, yağma ve talan ideolojisi,TC’nin temel doktirini halini aldı.. Ortadoğu ve İslam ülkelerinde İslam Din’inin, talan-yağma, tecavüz, katletmeler ve kafa kesmelerle Cihad’ı yeniden ayukka çıkarması, Türklerin İslam’a geçişi ve İslam’dan beklentileriyle bağlantılıdır. islam Din’inin tecavüz, katliam ve talanlarda savaş silahı olarak kullanılması, Osmanlı’nın da temel kültürü idi ve şimdi AKP bunu devam ettiriyor!

  Ak Saray’da yapılan caminin açılışını yapan Erdoğan, “İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdü. Her mühür bu coğrafyadaki tapu senetlerimizdir…”Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur. Camilerimin büyüklüğü iftar kaynağıdır.” dedi. Bunu söyleyen, İŞİD halifesi Al-Bagdadi değil, TC’nin AK halifesi!

  Başta Arap, Türkiye ve diğer Müslüman ülkeler olmak üzere dünyanın her tarafına yayılan 100 milyonlarca beyni yıkanmış Cihatçı Müslüman, dünya egemenliği için zorunlu gördüğü kanlı savaşların ideoljik eğitimini devam ettiriyor!
  Bu Şeriatçılar coğrafyamızı yeniden kan gölüne çeviriyorlar…! Suriye, Afganistan,Pakistan, Mısır, Libya ve Irak ve şimdi Türkiye’de olanlar, Osmanlı’dan kalınan yerden devam edileceği sinyalini veriyor…

  TC hükümetlerince, her tarafa camiler, kuran kursları ve imam hatipler kurularak beyinleri yıkanan milyonlarca Türk, Osmanlı akıncı Cihatçıları haline gelerek, Cihat çağrılarına kulak veriyor! Ruhları islam adına esir alınan milyonlarca insanı kışkırtan ve post modern Osmanlıcılığı devlet politikası haline getiren AKP yönetiminden, bunu daha da yoğunlaştırmasından başka türlü bir hareket beklenemezdi.

  Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan ve İslamın sponsorluğu sorunu!

  Bu ülke yönetimleri Arap ve İslam âleminde ne kadar radikal, ılımlı, yumuşak, sert ve karışık İslamcı parti, örgüt, cemaat, tarikat ve grup varsa hepsi ile dolaylı-dolaysız ilişki kurup silah ve para yardımı yapmaya, onlarca Selefi Cihatçı örgütü beslemeye devam ediyorlar…
  Dünyadaki İslami Cihat hareketlerin ideolojik beslenme kaynağı sadece Suudi Arabistan değil, artık buna şimdi Türkiye’ de eklendi.
  Hepsinin beslendiği kaynak Müslüman Kardeşler hareketidir.
  Yani sorun bir IŞİD, Kaide, Nusra ve benzeri radikal İslamcı örgütler sorunu değil. En büyük sorun bugün, Müslüman ülkelerde bu örgütler paralelinde düşünen milyonlarca insanın varlığıdır.

  Sevgi ve Saygılarla

  Entegrasyon Komitesi İsviçre- Vevey

  ADMİN DÜZENLEME: ALT ALTA BİR SÜRÜ UZUNCA GİDEN İSİMLER YAZMIŞSINIZ BU DA NEYİN NESİ NEYİN FİŞLEMESİ HEPSİ SİLİNMİŞTİR.

  ———————————————————————-

  Beğen

  • EyAyasofya said:

   Bunlar bir misyonerin sözleri mi çünkü İslamda böyle bir durum söz konusu değldiir ütopik bir komplo teorisine çevirmişsiniz olayı.
   Tv de yaşananışid olaylarını göstererek bunu da bir ayet ile birlikte gerilim efektif birşekilde insanları aldatmaya yönelik bir girişim.
   Cevaplandıracak olursak zaten İslam’ın tanınıp öğrenilmesinin önüne bu gibi aslı astarı olmayan cümle öbekleri getiriliyor ki ne kadar kişiyi aldatabilrisek kardır mantığı kazansın.
   HAÇLI ZİHNİYETİNİN BİR TEZAHÜRÜNÜ BU DÜŞMAN VE KİNDARLIĞI YORUMLARDA GÖRÜYORUZ.

   BÜYÜK İHTİMAL PROTESTANSINIZ VEYA SÜRYANİ zira başka bir durum göremiyorum ya da
   Bu kimselerin faaliyetlerinin mahsulü bir inançsız komitesinden başka kimseler değilsiniz

   CİHADA GELİRSEK.
   Cezayir Katliamı, Guantanamo, EBu Gureyb ile mazlumlara işkence tecavüz gibi çirkin şeyler ile sömürgeler kurup işgalci taraflara karşı bir çözümdür CİHAD.
   Zira dünyada en çok zulme uğrayan müslümanalrdır inşaAllahyakın zamanda erişiminize bu görüntüleri ve bilgileir açacağım İnşaALLAH.

   AYETLERİ TEK TEK ATAYIM

   “Cihad”ın Müslümanlar tarafından uygulanan bir savunma savaşı mı, yoksa diğer dinlerin üyelerine sırf o dinden olmaları nedeniyle karşı girişilen bir savaş mı?
   Eğer Kuran’ı bütünlüğü içinde ele alırsak, Kuran’ın savaş ayetlerinin, Müslümanlara savaş açanlarla ilgili olduğu rahatça anlaşılabilir. İlgili iki ayet şöyledir:

   Kendilerine zulmedilmesi dolayısıyla, onlara karşı savaş açılanlara savaşma izni verildi. Şüphesiz Allah, onlara yardım etmeye güç yetirendir.22- Hac, 39

   “Sіze savaş açanlarla, sіz de Allah yolunda savaşın, ancak aşırı gіtmeyіn. Şüphesіz Allah aşırı gіdenlerі sevmez; onları (sіze savaş açanları) nerede yakalarsanız öldürün. Onları sіzі çıkardıkları yerlerden (іşgal ettіklerі yerlerden) çıkarın. Fіtne öldürmekten daha kötüdür. Onlar Mescіd-і Haram yanında orada sіzіnle dövüşünceye kadar sіz de onlarla dövüşmeyіn. Fakat sіzі öldürürlerse sіz de onları öldürün. Bununla beraber vazgeçerlerse sіz de bırakın. Şüphesіz Allah çok bağışlayıcı, çok merhametlіdіr. Fіtneden eser kalmayıncaya, dіn yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Vazgeçerlerse artık zalіmlerden başkasına düşmanlık edіlmez.” (Bakara:191-192-193)

   “Nіhayet onların gücünü kırdığınız zaman artık bağı sıkı tutun(onları öldürmeden ve yaralamadan tutsak edіn). Ondan sonra ya іyіlіk yapın (karşılıksız serbest bırakın) yahut fіdye alın.” (47:4)

   “Şüphesіz Allah her şeyde іyі ve mükemmel olanı farz kılmıştır. O halde sіz öldürdüğünüz zaman, öldürmeyі (merhametlіce) yapın. Bіr hayvanı keseceğіnіz zaman bıçağı іyіce bіleyіn ve hayvanı dіnlendіrіn.” (Tіrmіzі dіyet:14, İbnі Mace Zebaіh:3) (Ahmed Bіn Hanbel 4:123125)

   Abdullah bіn Ömer’den rіvayet edіldіğіne göre: Resulullah’ın bulunduğu savaşlardan bіrіnde bіr kadın ölü bulundu. Bunun üzerіne Resulullah kadınlarla çocukların öldürülmesіnіn İslamda yasak olduğu söyledі. (Ebu Davud, Hds. No:2668, Buharі Cіhad 147-148, Müslіm Cіhad 25-26, Tіrmіzі Sіyer 19, İbnі Mace Cіhad 30, Darіmі Sіyer 24, Muvatta Cіhad 29, Ahmed Bіn Hanbel c. 2: 23-22, 76, 91)
   Yanі savaşta savaşmayan іnsanlarla savaşılmaz, sіlahsız іnsanlara dokunulmaz. (Alіyyül Karі, Mіrkatül Mefatіh c. 4:237)

   “Eğer herhangі bіr ceza іle karşılık vereceksenіz sіze yapılanın aynısı іle karşılık verіn. Sabredersenіz andolsun kі; bu elbette daha hayırlıdır.” (Nahl:126)

   Beğen

 37. dayar.han said:

  yazın baştan sona çelişkili hep yanlı hep saçma neden gerçekleri gizleme eğilimindesindesin o da belli değil sormazlar mı adama osmanlı yozgatlı türkmenime ne vermiş sormazlar mı adama osmanlı sivaslı türkemine ne bırakmış sormazlar mı adama neden hanlar hamamlar hep rumelide sormazlar mı adama madem cihaddı amaç neden kırımda kıydı onca tatara (sonuçta tatara kıyarak müslümana kıymış olmadımı) cevaplar basit hadi aksini ispatla ispatlayamazsın yozgatta çorumda sivasta osmanın hizmeti sıfırdır yada anadolunun müslüman başka yerinde ama ermeni çoksa hizmet o biçim yada rum çoksa hizmet o biçim kırıma kıydı rusların önünü açtı çünkü anası ermeni yahudi felan filan neyse olan olmuş yıllarca yahudi tohumları zülmetmiş önümüğze bakak artık napak yapak bu yahudi tohumlarını tekrar aramıza almayak

  Beğen

  • RENA said:

   Tarihi tek taraftan hatta düşmandan dinlerseniz bu gibi durumlara düşmeniz muhtemel.
   Kendi tarihini tanımayana düşmanı dahi güler.
   Kendi kültürünü tarihini tanımadığı halde aşağılamaya çalışmak ne manalara geliyor biliyor musunuz?
   Osmanlı çok uluslu bir millet idi. Benden delil istiyorsunuz ama kendi iddianızı destekleyecek tek bir delil getirmiyor ve tenezzül dahi etmiyorsunuz. Bir çok ihtişamlı yapı var. Osmanlıda hiç teknoloji yoktu diyenler ile aynı gözlükle bakıyorsunuz. Onlarda sizin iddianızın değiştirilmiş verisyonunu söylüyor. Benim makalemde delilleri sıralamış olduğum ihtimalini değerlendirmeden bunları söylemeniz garip.
   Osmanlı hem ermeni katletsin hem ermenileri kayırsın türkmenlere kıysın öyle mi? Bu nasıl bir sakat mantıktır. İddia edenler de iddia edilenlerde son derece saçma.
   “Tarihi kasaptan öğrenme” değimine güzel bir örnek teşkil ediyorsunuz.
   Osmanlı’nın türkmenleştirme politikası mevcuttu. Fethedilen yerlere türkmenler yerleştirir ve olası isyanlar önlenirdi. Bu gün türkmenistanda Abdülhamid Tugayı dahi vardır. Osmanlı bayraklarını dalgalandıran türkmenler ile Özbekistan, Kazakistan gibi müslüman olmanın suç sayıldığı bölgelerle bir mi tutuyorsunuz? Bugün bile Azerbeycanda(Özellikte türklerden dem vurdukları için) çoğu rus sömürüsüne girmiş. Rusya da biten SSCB ile birlikte bu bölgelere taşmayı başarmıştır. Tabi orada yaşananlar hakkında en ufak bir fikriniz dahi yok.
   Vatan hainleri de sizin söylediğiniz şeyleri tekrarlar dururlar.
   (Osmanlı kesinlikle zorba değildir, tarihi değiştirmezsiniz ne kadar istesenizde. Çok köklü bir millet olmakla birlikte. Bu kadar aziz bir milletin tarihini incelemediğinize şüphe yok.
   Her seferinde şikayetler üzerine sefere çıkılmıştır. Fethedilen yerler sömürülmemiştir* aksine hiç söz etmediğiniz fransızların afrikada şuan onlarca sömürge devleti var. Dillerinden tshirtlerine kadar.)
   Ancak sözetmeye değer bile bulmazsınız. Fransa hala medenidir sizin için. Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar. Gerçekten de öyle. Tarihi ters çevirip görüyorsunuz. Her şey tersten okutulmuş, öyle biliyorsunuz.
   Delil çoktur. Eğer zahmet edip okusaydınız delil isteyeceğinize belki anlayabilirdiniz. Çünkü başlasam çoksayıda delil getirebilirim.

   Beğen

 38. İsimsiz biri said:

  Ya yazmayayım yazmayayım diyorum ama adam kaynakları çat çat koyuyor önünüze hala diyorsunuz öleydi de böle yapmadılar da şunu yapmışlardı muhalefet olan arkadaşlar siz Müslüman değil misiniz? Önce bunun cevabını bir verin. Eğer Müslümansanız neden diyemessin zaten kaderde bu böyle taktir edilip böyle uygun görülmüş ve karara bağlanmış zaten. Hala İslamın Müslümanların teknolojide gelişemediğinden dert yakınıyorsunuz iyide abicim siz zannediyor musunuz ki 3. Dünya savaşı topla tüfekle bombayla olacak he ? Yok öyle bir şey, onlar şuan birbirleriyle sidik yarıştırıyor Çin 300 bomba yapsın Rusya 500 uçak yapsın İran kimyasal silah üretsin Amerika uzaya çıksın, insansız uçaklar bombalar imal edilsin! Bunların hepsi Allah’ın onlara vermiş olduğu bir rehavet bir oyalama süreci. O zamanın gelişine kadar onları böyle birbirleriyle oyalayacak. Kaderin de üstünde bir kader vardır ne yapsalar boş Göklerden gelen bir karar vardır! Tayyip sözü diye paylaşmıyorum ben milli görüş gömleğimi çıkarmadım çok şükür ama olacakları anlatan nitelikte bir söz olduğu için kullandım. 3. Dünya savaşı çıktığında hepsi saklanacak yer arayacaklar da saklandıkları her yer Müslümanlara seslenip ”ey filancı arkamda yahudi vardır” diye dile gelip konuşacak. Konuşmayacak olan Dünyadaki tek yaratılmış varlık gargat ağacı ve yana yakıla her yere bu ağacı dikiyor yahudiler görüyor musunuz onlardaki Müslüman korkusunu? İslamiyet her zaman azdan çoğa ulaşmıştır şuanda da bu böyle. Dünyaya bakıldığında Müslüman sayısı inanmayanların sayısına göre çok az durumda ve o sayı içerisindeki bazı Müslümanlar da tamamen inanmayanların kurduğu oyunlar ile yola devam ediyor. Çok azaldık farkındaysanız ama artacak sayımız. Siz zannediyorsunuz ki savaş çıktığında sadece Müslümanlar ellerindeki ile yetinip güçleri yettiğince savaşacak ama unutuyorsunuz onların korktuğu şey senin benim elimizin silah tutması bombalarımızın savaş uçaklarımızın gemilerimizin olması değil bizim MANEVİYATIMIZDAN korkuyorlar. Bu onlarda asla olmayan bir şey!!!!… Allah’ın sadece bir emrine bakan göklerde ve yerlerde milyonlarca ordusu var. Bu kadar mı korkuyorsunuz teknolojisiz bir ülkeden Bize Allah yeter diyemeyecek kadar mı köreldi maneviyatınız? Bilimde teknolojide hiçbir şey yapmayın demiyorum orada da çalışmalar yapılsın edilsin ama bu biliminde teknolojinin de hedefe ulaşması ancak insanda maneviyatın olması ile mümkündür. Korkak bir insana sen eline sadece atış yapsın diye kumanda bile versen kendi başında patlayacağından korkar onu bile yapmayı beceremez. Bilgileriniz kadar maneviyatınızı da güçlendirin. Bu arada makale için çok teşekkür ediyorum. Neredeyse o dönemleri yaşatmış kadar oldun çok duygulandırdı gerçekten Dedelerimi okumak ve anlamak. Şu konuda da söylemeden geçemeyeceğim tartıştığın insanlar ehli sünnet inancında kişiler değillerse eğer sen ne yazarsan yaz yüzeysel okuyup başkalarının açtığı pencereden bakmaya devam edecekler bu bir gerçek. O yüzden hiç yorma kendini.

  Adamların 200 yıldaki teknolojilerine ne kadar takılmışsınız öyle, bu dünyayı Peygamber efendimizin zamanından bu yana 1000 senedir yönetmek biz Müslümanlara nasip oldu.başka kimseye değil. Kendimize gelelim. Azdan çoğa yine hakimiyet Müslümanlarda olacaktır. Görür müyüz görmez miyiz bilemiyorum ama bu konuda içim ferah.

  Beğen

 39. İsimsiz biri said:

  ALINTI: ”amerika en ufak bir zorlama görmeden rahatça 1,5 milyon ırak lı müslümanı katletti. milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu, binlerce kadın tecavüze uğradı, işkenceler vs vs vs. bütün bunlar İslam ülkelerinin desteğiyle oldu. libya, tunus, mısır, suriye. müslüman ülkeler destek vererek müslüman kanı aktı. bir de utanmadan karşımıza geçip “efendim millet yoktur, ümmet vardır. milliyetçilik kefarettir” diyorlar. hani nerde ümmet?” Bu yorumu yapan arkadaş sanıyorum ülkesinden bihaber yaşıyor Türkiye’de, tabi burada yaşıyorsa. Tamda bu dediklerinin olması için Erbakan Hoca başa geçmişti ama başarılı oldu mu? İzin vermiyorlar. Nasıl? Başa kendi istedikleri adamı geçirip onlar başkaldırıdığında da aba altından sopa gösteriyorlar. Bir şey yapılacak ise onlar güçlenmeden yapılacaktı önlemler alınacaktı, fakat şuan bütün maddi güç onların ellerinde. Filistine yaptıkları gibi Türkiye’den yavaş yavaş arsa alıp alıp bir anda saracaklar etrafımızı. Zaten doğu tarafını terör şu bu diye boş bırakmıyorlar yani biz zaten şuan onlarla savaşıyoruz bir Suriye kadar olmasa da. Ayrıca Müslüman ülkelerine bakma isimleri müslüman başındakiler tamamen ABD İsrail piyonları ondan hiçbir işe el atmıyorlar sadece Türkiye, Azerbeycan , Özbekistan ve diğer ülkeler ne yapabilirler? Bizim tek ihtiyacımız MANEVİYAT! Erbakan Hocayı korkutup kendi saflarına çekemeyeceklerinden dolayı ortağından doğru ilerlediler otellerde videolarını çekip şantajlar yaptılar onu baştan indirebilmek için bütün mücadelelerini verdiler çünkü o hem aklıyla hemde maneviyatıyla harekete geçen bir insandı eğer ortağı da aynı kararlılıkta olsa şuan d8 d20 ve onlarında etrafına İsrailden korumak için kuracakları hatta İsraildeki musevileri de şeytan sevicilerden koruyacakları diğer toplumların birliği (buna çin rusya dahil). Mekanı cennet olsun çok uğraştı hapislere yolladılar bir daha başkan seçilemesin diye. Ama meğersem bütün uğraşı baştan indirildikten sonra geride bıraktığı, kapansa dahi yeniden kurduğu partinin desteklenmemesi oldu halk sağolsun!… Solcusu da sağcısıda yarı yolda bıraktı tüm müslüman ülkelerin yaptığı gibi!!!…. Şu da Erbakan hocamızın doktora yaptığı sırada bir profesöre söylediği sözdür ” Almanya da size hep iş bozan biri geliyor arkasından iş yapan biri, bizim Türkiye’de ise bu durum tam tersi iş yapan bir adam geliyor arkasından iş bozan!” Bu söz senin merakını yeteri kadar karşılar nitelikte!.. Faaliyette olduğu bütün zaman boyunca Demirel olsun Ecevit olsun hep ona çelme takma peşindeydi buna rağmen bazı hamlelerinden başarılı sonuçlar aldı Kıbrıs harekatı ağır sanayi fabrikaları motor üretimleri gibi…. Başlamak bitirmenin yarısıdır diyip en azından başlayabildi. Ama geri bıraktırıldı oda taktir-i ilahi vardır bunda da bir hayır diyoruz biz. Onun yaptığını yapmak her siyaset biliyorum diyene nasip olmaz bu feraset meselesi dikkat meselesi aşk meselesi…. Sürekli neden Osmanlı teknolojiyi ilerletememiş filanda yazılmış şu aklına geliyor muydu acaba Osmanlı padişahları zamanlarının çoğunu toprak geliştirmeye / büyütmeye harcadı onların istedikleri tek bir şey vardı Allah’ı ve dini insanlara en güzel şekilde anlatıp ulaştırmak öncelikli gayeleri hep bu oldu. Sizin gibi teknoloji manyaklarının da anlayamayacağı bir şeydir bu, sonucunda ki 6 asırlık hakimiyet ise bu büyümenin eseridir. Tabi bu da bir düğmeye basılıp yapılan bir dakikalık bi iş gibi geliyor size!… O zamanlarda sürekli bir harbten diğerine gidiliyordu durağan olduğu vakitlerde olmuştur elbet lakin çok boş kalabildiklerini sanmıyorum kaldıkları zamanlarda ise büyük ihtimal ilim ile meşgul oluyorlardı, en kötü ihtimal ile şu zamanda olduğu gibi, onları da geriye çekmek için uğraşan çok kişi olmuştur batıl boş durmuyor. Ha birde o dönemde yaşamamış birisine sürekli neden neden diye sorman asıl senin laf salatası yapıp durduğunu gösteriyor kaldı ki kendisi bir tarih meraklısı tarihin kendisi değil, tıpkı senin de olamadığın gibi…. Senin verdiğin bütün bilgiler lpg ye dayalı her an elinde patlayabilir, adminin yazdıkları ise kaynaklı 🙂 Oturduğun yerden ” Neden yapmamışlar” demek kolay şimdi ben sana soruyorum sen neden yapmıyorsun bir şey? Bilgi önemlidir ama icraat ile birlikte!… emtegrasyon mudur nedir robotları pistten alalım admin 🙂 yine robot saçması yazılarla gelenler olmuş 🙂 Şu kanaate de vardım ki bu 2-3 şahıs sanıyorum Müslüman değiller o yüzden daha fazla tartışmaya bile değmezler…

  Beğen

 40. Halil Gezer said:

  Doğrular da vardır yanlışlar da vardır .Sizin başkalarını suçlarken dayandığınız kaynaklar ne kadar doğru Kitap kaynak olmaz da Tarihin arka odasında Şah İsmaili suçlamak için bir gravüre dayanıp namaz kılan her kişinin bir sağında bir solunda iki mızraklı asker olan minyatüre dayanarak lak lak yapmak da ne?Osmanlı dan önce de hem de sizin aklınızın alamıyacağı kadar önce >Roma İmparatorluğunda hoş görü vardı.Zaten sizin hoş görü dediğiniz İmparatorlukların İmparatorluk olabilmasinin ,yaşayabilmesinin bir koşuludur .Roma İmp da Hz İsa Doğumu ile milat = 0 tarih olduğuna göre Osmanlının İstanbulu alıp İmparatorluk oluşunu 1500 yıl dersek Osmanlıdan önce Roma da her din özgürce yaşanıyordu . Hiristiyanlık bile başlarda tehdit altında değildi Hz İsa Yahudi Sinagoglarının önündeki tefecilerin tezgahlarını tekmeleyene kadar tehdit olarak Yahudilerce görülmemişti .Hz İsayı da (zahiren de olsa )Çarmıha gerdirmek isteyen ve kararı verenler Yahudiler ve din adamlarıydı .Hirstiyanların tehdit oarak algılanması da Romanın kölelerinin Eşya değil İnsan olduklarından eziyet edilemeyeceği düşüncesi ile köleler arasında da bu dinin yayılmasından yani (insan -makine -Fabrika )nın elden çıkması tehlikesinden di . Roma için önemli olan Mısrdan Buğday ortadoğudan vergi Avrupadan köle ve vergi alınmasıydı .Dini veya lisan bakımından baskı yoktu .Biz bizansı alırken İyisi ile Kötüsü ile ondan çok şey aldık Bizans entirikasının yerini saray entirikası ile yoğurduk .OsmanlınınKurucusu Türklük ve Türklerin hoş görüsü zamanla medreselerin de yozlaşması (matematiği ,felsefeyi astronomiyi çıkara çıkara )mümkün oldu .Size düşünmeniz için bir bir örnek Osmanlıda Surre alayları ne idi Surre kese demekmiş biz oraya kabe örtüsü ile bir kısmı gerekli olsa da haraç yolluyorduk .Bunu ne içşn yapıyorduk Hacca gelenleri Soymasınlar diye yapıyorduk .Hicaz bölgesinden de asker ve vergi almıyorduk .(hicaz bölgesi Mekke ,medine yebbu ve bir liman şehri daha ve taif yani 5 şehirden vergi ve asker almıyor (yani Zekat )üstüne de haraç olarak Surre yolluyorduk .İslam devri ssadetini Okudu isen Ridde savaşları (HZ Ebubekirin halifeliği) zamanında Hz Ebubekire Biz namaz kılar oruç tutar Hz Peygamberi ve yaratıcımızı tanırız ama zekat vermeyiz diyenlere karşı HZ E>bubekir savaş ilan edip bırakın keçinin vs zekatını keçinin bağlandığı ipin bile zekatını alacağım diyerek savaş ilan etti )Yani Biz osmanlı Kürt aşiretlerini toplu olduğu bölgelerde şah İsmail savaşından sonra asker almakta zorluk çektik devlert zayıfladığında assker ve vergi alamadı Araptan yemenden be Hicazdan asker alamadı yani bizler suçlarının cezası el ve ayaklarının çapraz kesilmesi gereken adamlara haraç ödedik necip millet dedik .Peki Hz Ebubekir bunu bilmiyor biz daha iyi mi biliyorduk ?Hz Peygamberimizn veda hacındaki hutbesi ki Hadislerin en güveninilir çünki aleni umuma yapılmış bir hutbe dir.Arabın Arap olmayandan üstünlüğü yoktur demesinden bizim ulema takımının haberi yokmuydu. Türk askerlik yapacak vergi verecek ama Saraya -bürokrasiye elemen yetiştirecek enderunda vs Türk olmayacak devşirme olacak . bu nasıl iştir .Osmanlı gelişme devrinde adaletli idi çünki daha hoş görülü dini ve ahlaki Türk değerlerine sahipti daha sonra bağnazlığa saptı .Zaten sizin de tespitlerinizdeki iyi anlatımların yılları Osmanlının gelişme devridir Bir Ülkenin lokomotifi olan Irk gittikçe Dili ile örf adeti ile dışlamıştır.vezirler(saray okulundaki gayrimüslimlerden devrşirilenler ) dahil padişahanaları dahil padişahların kızkardeşleri dahil de yabancı ile ve devşirmelerle evlendirilmiştir .TV de Taha Akyol tarih prog Bir Türk yöneticisinin padişaha yazdığı mektubu anlatırken Biz Türklerde kardeş katli yok ülkeyi idi bunu siz çıkardınız yazısına karşı padişahın Biz devleti bölmemek için kardeşleri böldük katlettik dediğini anlatırken pek keyiflenmişti Burada sağlanan fayda .devleti mi korumak yoksa Bir kişinin bir sürü cariyeden veled peydahlaması ve bunun çıkarabileceği sorunlar karşısında sarayda kuşlarda görülen kuvvetlinin zayıfı yuvadan attığı sistemin mi gelmesidir ve sistemin 1 Ahmede kadar Ekberiye Büyük kardeş çocuk kuralını uleması ile .Osmalıya yapılan iftiralar ki olanlar da vardır Cumhuriyet için yapılmıyormu İşteAbdülhamidin hatıraları (sahte olduğu halde Prof Ali Bilir ,Prof Erhan Afyoncu ,Murat bardakçı ve bir prof daha TV de anlattı Belgeler ortada bunu bir de Üniversitelerde ders diye okutulmadımı Medreselerintalebelerinin mederesede 2 kere okuyacak kadar senede bitiremiyenlere imtahan yapalım birinci sınıf dersi BİNA (.benim oğlum bina okur döner döner yine okur) imtahan yapılıp birinci sınıf derslerini bile veremeyenler askere alınsın kararı çıkınca (İttihat tarakki dönemi padişah kararı)Padişaha karşı (halifeye )yürüyen Fatih medreseleri Öğrencilerinden 5.000 kişi ne olaki .Hani halife savaş karaı şeyh ül islam vs karar veriyor de mederese Öğrencileri çıkarlarına çomak sokulunca yürüyor.Onun için harp okullarına orada burada yollaamyapana kadar Önce Askerlik vs konusunda Fatih Medreseleri Öğrencilerinin çıkarı bozuluncaki yürüyüşüne bir bakın.Bir milletvekilinin Osmanlıya ceddime karşı yapılan yerli yersiz konuşma karşı tepki gösteririm vs dedikten sonra M.kemale ise göstermem dediğini gördük .Şimdi sorayım senin ceddin devşirmeden ,Cariyeden olabiliyor iyiside var kötüsüde hiç birini rededdemeyiz (benim de ceddim de Diğeri Türk olmasına rağmen nasıl olamıyor. Bu neye benziyor antika olması için kaç sene gerekiyor. VAhabi isyanında halife ve Türkler Dinden çıkmakla suçlanmadı mı ?daha sonra onların çocuklarının ingilizlerle bir olup Enver paşa ile alakalı attıkları selanik yahudisi iftiraları ile Kabeyi Türkler topa tuttu örtüsü yandı yalanı iftira değilmi? Savaş Mondros ateşkes anlaşması ile bittikten 81gün sonrası için medine Muhasarasındaki diğer subaylara iftira atıp bunlar 200 arap atlısına Medineyi bıraktılar diye anlatan adam savaşın neden 81 gün önce biitiğini padiahın eemirlere ilave eski din adamlarını yolladığını neden anlatmazlar ..O Subaylar orada yıllarca kalan savaşan subaylar değilmiydi Torunu Ömer Türkkan bile bunu anlatmazken TRT belgbu adam bunları nasıl anlatır.Osmanlıda dersim raporları ile asker ve vergi olaylarını okudunuzmu ????

  Beğen

  • RENA said:

   Roma imparatorluğunda hoşgörü iddiası gerçekten komiktir. İsa Aleyhisselam’ın göğe kaldırılmasından sonra ki Kur’an ile sabittir. Hristiyanlık, bir pagan inanışı haline geldi. Halkların çok çektiğini anlatan da bir çok kaynak var. Roma imparatorluğu bir baskı toplumdur. Bunu benden değil bizzat kendi kaynaklarından inceleyebilirsiniz batılıların ağzından.
   Roma da ki engizisyonları kendiniz inceleyebilir, insanlık dışı uygulamalara görebilirsiniz. Tarihleri birbirine karıştırmışsınız gibi geliyor. İsa aleyhisselam varken o zamanlar hak olduğu için tabi ki peygamberin peşinde toplanan halk’a değil bu tespitler. Daha sonra ortaçağa girilmesi hep Roma kalıntılarıydı.

   Osmanlıdan önce her dinin özgürce yaşamasını anlamak oldukça güç. Bunu ciddi ciddi söyleyebilecek kadar yüzsüz insanlar ne yazıkki mevcut. Hristiyanların yahudileri köpekten beter olarak gördüklerini, yahudilerin gördüğü baskıları, soykırımları da bilmezsiniz bu haliyle. Nereden tutsam elimde kalacak.
   Kafanın dikine tarih uyduruyorsun. Her cümlende ayrı bir safsata saklı.

   İsa aleyhisselam hakkında sinogogları tekmeleme deyimine bakar mısın? Buna hristiyanlarda inanmıyor. Müslümanlar zaten inanmıyor açıkçası sağlıklı bir kaynak bunlar dışında getirebilecek misin? Bu Peygamber Efendimiz (Sallahu aleyhi ve sellem)’in İslam’ın gelişiyle diğer dine inanları ne kadar rahatsız ettiği bile açık.
   Roma döneminde sadece işkence değil, bir çok cinsel ve çocuk istismarı mevcuttu. Köleler arasında yayılması mevzusu için dillendirdiğiniz dönemler birbirinden çok ayrı.

   Bizans’ın fethine gelindiğinde bir çok şey aldığımız da koca bir yalan doğrusu onlar bizden çok şey aldı olmalıydı bizim onlardan alma dönemimiz asırlar sonrasına rastlıyor.
   Siz bunları İran da bir okulda görmüş olabilirsiniz. Ama asılsız olduklarından şüpheniz olmasın. Tek taraflı öğrenmeyin. Medreseler yozlaşmadı. Avrupa ilham alarak medreselere benzer olarak üniversiteleri oluşturdu. Voltaire’den öğrenebilirsin. Oxford’da mütercimlik yapıyordu arapça eserleri.
   Kısaca
   BATI Osmanlı hazinesini çalarak bilimsel birikimi miras olarak alıp burada bu tür fitne düşünceleri bıraktı. Şuan bilimleri müslümanların mirası üzerine konmak oldu. 100 yıl önceye kadar Osmanlı dünya da ki en önemli devletti. Osmanlı’nın her hareketi diğer ülkeleri her şekilde bağlardı. Böyle bir devletin bilimde diğerlerinden geride olması düşünülemez.
   Bir vakadan bahsetmişsin. Ebubekir Sıddık Radiyallahu Anh’dan naklen bahsettiğin mevzularla Osmanlıyı kafir ilan etmeye çalışsanda hatta yobaz, cahil gibi bir çok şey yakıştırmak istesende bunlar büyük yalanlar.

   Şah İsmail girince araya işler değişiyor. Yine Osmanlı’ya yapılan saldırıların, yayılan nifak tohumlarının görmezden gelindiği şeyler söylüyorsun. Çöküş dönemine atfettiğiniz sebeplerde gerçekdışı nedeni Osmanlı yıkılırken sandığınızın aksine diğer milletleri dışlayamaz. Mecliste ermenisinden iç işlere karışan hristiyanlar dahi yer alıyorken ne hakla bu iddiayı tarih diye dayatabilirsiniz.
   Yıkılma dönemini etkileyen şia , kavalalı ali paşa isyanı, deli petro, yabancıların devletin iç işlerine müdahale etmesi gibi bir çok mevzu var. Son döneminde bile demiryolu inşaatı yapan bir devlet hakkında bunları söylemek sizi gelecekte utandıracaktır.
   Hiçbir döneminde bir haksızlık yapacak bir devlet değil Osmanlı ancak Osmanlı’nın tüm milletleri tek çatı altında tutmasına rağmen ona yaptığınızz bunca saldırı bir yana Fransızların İngilizlerin veya benzer avrupa ülkelerinin yaptıkları din dil ırk sömürü ve soykırımları nedense tarafınızdan görünmüyor..
   Bu milletler hiçbir zaman dürüst, adil oldukları görülmedi.Bir dışlama söz konusu değildi demek istiyorum.
   Verdiğiniz İsimler tarihi bağlamaz bir kişinin düşünceleri yüzünden tarihe geniş çaplı bir ithamda bulunmak mantıklı değil. Nitekim bahsettiğiniz taha akyol zatencumhuriyetçi bir kişilik.
   Ancak yazılarınızda bir olay örgüsü yok bir konuda girip diğerinden çıktığınız için, birini bitirmeden rasgele farklı konular açtığınız için bozuk cümleler tam anlamıyla kafanızın karışık olduğunu gösteriyor. Bazı yerlerde neyi anlattığınız neye karşı olduğunuz bile belli olmuyor. Demek istediğiniz şey anlaşılmıyor. Cumhuriyet tarihine girmişsiniz burada yer alanların Osmanlı ile olan ilgisi pek azdır. Yani burada Osmanlıyı temsilen söylenen sözler bile süzgeçten geçirilir kaldı ki üçüncü dördüncü dereceden rolleri ciddiye almak.
   Bir düzine örnek getirilebilir. Bir çok gazete basılmıştır, birçok skandal ve kışkıtrma dahası yalan yanlış içerikler. Kısaca şeriat karşıtı mecmualar. Bu hengamede Kazım karabekir o kadar puslu bir hava ki Öyle puslu ki hava şeytan bile Müslüman mintanı giyiyor. demiştir.

   Beğen

 41. Alpertunga said:

  Osmanlı’da oğlancılık var yok demişsin ama iyi araştırma yapmamışsınız.Defteri hizan olsun ,civelek taburları olsun ,hız oğlanı denen kavram olsun bunları yok sayamazsınız.Osmanlıda sübyancılık, oğlancılık hat safhadaydı,bu anlayış divan edebiyatına bile tesir etmiştir ki güzel oğlanlar , çenginame,hubabname,defteri aşk eserlerinde bu anlayışı görebilirsiniz.Buna iftira demek aklı başında insanın yapacağı iş değildir.

  Beğen

  • RENA said:

   Civelek sınıfı yeniçerilikte küçük yaşta askerlik yapmayan aşçı sınıfıdır. Mutfakta aşçı yamağı olarak çalıştırılırlar. İç oğlanlar tabiri de büluğa ermemiş yine çalışan çocuklara verilen bir isimdir oğlan. Çocuklara verilen bir isim üzerinden Oğlancılık yaftası altında bugünkü algılanışı ile bunu cinselleştirmek bir yana yetişkinliğe yaymanızın hiçbir tarihsel niteliği yoktur.
   Bu tür girişimler gerek Padişahlar’dan eşcinsel, içki içer olduğu gibi gerçekdışı ithamlar ne yazıkki olmuştur.

   Tarihi düşmanlardan öğrenmeyin. Osmanlı bir şeriat devletiydi. Osmanlı hakkında bir çok birbirine zıt iddia ortaya atılmıştır. Tarihte Osmanlı da engizisyon diye kitaplarda yer alır. Bunlar romalıların adetleri bu millete yıkma çabasıdır.
   Osmanlı devletine Luti yakıştırması yapamazsınız.

   Beğen

 42. Fenasi said:

  Arkadasim sizin yazdiklarinizda masallah edasinda hikaye. Tek taraflı yazmak ne hakka niyete nede durustluge sigar.
  Olum fetvalarini veren Seyhulislam ve uygulatan padisahlari nasil görmez ve okumaksiniz. Anlasilir gibi degil.
  Herseyi bir kenara birakin oglunu bogdurtmayi filan Muhteşem Kanuni nasil oluyordu Ibni Sina’nın kellesini vurdurabiliyor.
  Neden hiçbir padisah anası Turk degil ? Neden F. Sultan Mehmet kardes ve evlat katlini kanunlastirdi ve Butun padisahlarin eli bu konuda kanlidir.
  En son padisah Vahdettin 15 yasindaki bir kiz ile evlenme derdine dusmusken ulke elden gitmek uzereydi ve sonunda da ulke yi Ingilizlere teslim ederek kacmadimi.
  Kisaca bos tenekeden çok ses cikar. Sizde çok ses cikariyorsunuz ve zihinleri bulandirmaya calisiyorsunuz.
  Selam ve sevgiler

  Beğen

  • mrtook said:

   Tek taraflı yazılmıyor. Bir çoğu reddiye olarak yazıldı. Eğer karşılık verebileceğini düşünüyorsan yorumda belirtebilirsin. Çok sayıda çöp içerik var ve bu onlardan biri değil.
   Bunları belirttikten sonra genel olarak, Osmanlı bir şeriat devletiydi. Burada ki hukuk sistemi hakkında en ufak fikri dahi olmayan birinin “ölüm fetvaları veriyorlar” şeklinde ki tavırları da inanılmaz saçmadır. Süregelen hukuk sisteminin tatbiki yapılır. Elbette kafirlere kendi ülkelerinde nasıl ceza verildiği sorulurdu. Çünkü orada ki gibi düşünüp işlediği suçu yine kendi ülkesinde ki cezalar ile telafi ediliyordu.
   Bu şekilde adalet yürüyordu. Kısaca ister Şeyhülİslam olsun ister Padişahlar bu söz direk Allah’ın şeriat’ına Kur’an’a gidecektir ki bu da bir müslümanın davranamayacağı bir tutum zira saltanat yoktu. Padişah kafasına estiği gibi davranamazdı bunlar yine astarı olmayan şehir efsanesine dönmüş yanlış bilgilerden ibarettir.
   İbni Sina , Kanuni Sultan Süleyman’dan çok önce doğup ölmüştür. Çağdaş bile değildirler. Kaldı ki o zaman Osmanlı devleti bile kurulu değildi. Hangi padişah İbni sina’nın kellesini vurdurabiliyor. Bu nasıl bir akıl tutulması ki bu gibi basit şeyler ile koca cihan devletine iftira atabiliyorsunuz. Kemalistlerde bu tür tutarsızlıklardan çok var. Osmanlıyı kötüleyen her şeyi kullandıkları için.
   Bu çelişkiler normal. Konunun kardeş katli olmadığı malum. Açıktan Osmanlı ve dolayısıyla müslüman düşmanlığı. Hem Şer’i tatbikatlar kınanıyor hem de yalanlar diziliyor.
   Bir de utanmadan soruyorsun Padişahlar’ın anneleri neden Türk değil diye. Sana cahil desem abartı etmiş olmam. Bu makalenin esas amacı o zaten. Her millete göre ırk babadan intikal eder. Karşında ırkçı bir Osmanlı yok. Kafatasçı ve diğer milletleri dışlayan ve her evlendiği Türk olacak diye hiç bir yer de hiçbir kaide yok. Bu neden sorun teşkil ediyor. İkinci olarak “taht kavgaları” gibi sebepler dahilinde bunun verdiği kolaylıklar da mevcut.
   Bunun hakkında bir başlık açmış olmama rağmen böyle yersiz bir eleştiri. Düşmanlık, kin nefret içerisinde olduğunuzu gösteriyor.
   Sen avrupalı hanedanların bak birbirlerini nasıl öldürdüklerini. Fatih Sultan Mehmet Han’ın iki oğlu taht kavgası yapmışlar Sultan Beyazıd ve Cem Sultan. Nedenleri niçinleri araştırmak önemli.
   Son olarak Vahdettin Han hakkında yine ileri geri konuşamlar. Bu konu Vahdettin Han’ın yaveri kemal paşa idi. Samsuna da o göndermiştir. Zamanında, Kemal paşa kızıyle evlenmek istiyordu. Bir dolu malumat var neden bunlardan bahsetmiyorsun ? İngilizlere teslim etme gibi şeyler de kuyruklu palavra. Abdülhamid Han’ın bir sözü var. Bu vatanı kurtarsa kurtarsa Vahdettin kurtarır o da kurtaramazsa, handesan sürülür şeklinde bir beyanat. Aksine bir kahramandır kendisi. Son Osmanlı Padişahıdır kendisi.
   Boş teneke olan sizin köhne zihniyetten başka hiç bir şey değil. Bir asırdır zihinleri bulandırmaya memurdunuz artık insanlar bu masalları zırvalara boyun eğmez. Her 10 yılda bir darbeyle bu tarih dışı vakaları dayatıyordunuz. O tren kalktı

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: