İslam ikna yoluyla yayıldı. Türkler nasıl müslüman oldu?

Talkan ve Curcan katliamından bahsederler.. Türkler zorla arapların geleneklerini edinmek zorunda kalmış.. .. Voltaire bu konuda “Araplar efendilerine dinlerini benimsettiler” der. Kısaca bu bir uydurma.
İnançsızlara göre Türkler kılıç zoruyla müslüman olmuşlar. Buna tek kaynak “Tarihi Taberi”dir. Arapları sevmeyen onlardan tiksinen bu milliyetçiler.. İşine gelmeyen katliam için türkleri küçük duruma sokuyor.. Hani çok güçlü bir millet idi? Ayrıca tarihi taberinin yazarı sahih olarak kabul ettiğimiz hadislerin nakledicisi Cerir Et-Taberi değildir. Tarihi Taberi’nin sahibi gulat (koyu )şii bir araptır.. Taberinin tefsirini kısaltmış veiçine kendi sapık görüşlerini de katmıştır..
Bunlara acem palavraları diyoruz.
İslam tarihini incelerseniz hiçbir halkın dinine zor kullanılmamıştır. Hz.Ömer’in adaleti fetihleri incelemeden hiçbir bilgisi olmayan insanlar da bu görüşü savunuyor.

araplar ve türkller
Türklerin zorla müslüman olduğu hakkında; araplar göktürk topraklarına girmemelerine rağmen  orada İslam mevcut ve geçip gittiği hindistan da şuan 150milyon müslüman yaşamaktadır. İslam ikna yoluyla yayılmıştır.

kur’an zorla değil, iknâ yolu ile, inandırma yolu ile, akıl ve kalbleri fethederek yayılmıştır. eğer inandırma olmasaydı, sonradan arapları yenmiş olan moğollarla türklerin müslümanlığı kabul etmemeleri lâzım gelirdi.  Gustave Le Bon.

41941-by-MaNaR[243314]
TÜRKLER NASIL MÜSLÜMAN OLDU?

Ms 7.yüzyılda göktürk devleti kurulmuştur..

İslamiyetin ortaya çıktığı dönemlerde göktürk devleti çin saldırıları sonucunda yıkılmıştı. Bu devletin yerine ortasya ve batı türkistanda birçok yeni Türk devleti kurulmuştu. Bu devletlerin çoğunluğu GökTanrı, Şamanizm, Manihaizm, Budizm’i benimsemişlerdi.

Hz.Ömer döneminde İran’ın fethetdilmesiyle Müslüman araplarla Türkler komşu oluyor.

Hz.Osman döneminde ise islam devleti sınırları Ceyhun nehrine kadar genişleyerek

Türklerle müslüman araplar mücadele etti.

Emeviler döneminde islam ordularının horasan ve maveraünnehir fethetmesi bu bölgedeki Türklerle müslüman araplar arasında savaşlara neden oldu.

Bu mücadelelerin yaşanmasında Emeviler döneminde devlet politikası haline gelen arap milliyetçiliğinin büyük etkisi olmuştur(!)
Bu dönem hariciler türemiştir.

İslam’ın Türklerce yayılması abbasi döneminde oldu.

SON OLARAK; Türkleri araplar asimile etti safstası

İslam yokkende Tevhid vardı.  Yine tanrıya inanıyorlardı bunları Türk kağanlarının sözlerinde görebilirsiniz.. Ateist değillerdir.
Türkler şamanist değildir.. Şamanizm umay abladan yardım ister ve kötü-iyi ruh gibi kavramlar vardır fakat Oğuzkağanda, Kültigin anıtı, orhun kitabelerinde bunları göremezsiniz..Cahiliye devri gibi şamanizmde haktan sapmadır birtakım türkler şaman, budist, hindu diye bölünmüş ve asimile olmuşlardır.

Araplaşmak demek araplara benzemek, ama İSLAM cahiliye devri arap geleneklerine son vermiştir. O yüzden böyle bir şey mümkün değil.

Cahiliye devrini inceleyenler İslam’ın araplaşmak olmadığına kanaat getirebilirler. Çünkü Putperestlik diri diri toprağa gömme cinsellik var. Fahişelerle evlenmek tercih ediliyor. Evli çiftin başka birinden olan çocuğun daha sağlıklı ve güçlü olacağına inanılıyor. Cahiliye devri arap kültüründe böyle ilkel adetler vardı.
Böylesi bir dönemde kızının elinden tutup Mekkeyi gezen Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in getirdiği dine alenen yapamadıkları için Araplar üstünden saldırmaktalar.
Oysa hadis-i şerifte. Arapları sevin çünkü ben arabım, kur’an arapça ve cennet lisanı arapçadır denmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: