Kuranda evrenin genişlemesi ve dünya düz mü? Ateistlere Cevaplar serisi

1. DÜNYA DÜZMÜ?
Ateistler, kuran meallerinden dünyanın düz olduğu manasını çıkarırlar.

Resim

a Irak televizyonunda dünya düz mü yuvarlak mı tartışması var. Ayetlerle kanıtlamaya çalışıyorlar düz olduğunu.. Bu gibi Osmanlı da Endülüste zaten yuvarlak olduğu biliniyordu..

Bunun hakkında biruni
Ay’ın farklı durumlarını gösteren modellemesi.

Resim

Osmanlı da heyet ilmi (Astronomi) Rasathaneler var.

Uluğ Bey’in(1395-1449) Semerkant’taki rasathanesinin yüksekliği 180kademdi. Yani Ayasofya irtifanında idi. Orada bulduğu heyet hesapları, bugün bile hayret uyandırmaktadır.

İslam aleminde 9.asırdan itibaren o rasathaneler ve o zeycler yapılırken Garbın ne halde olduğuna bakınız ki, Endülüs’de 11. Asırda meşhur kimyager ve heyetşinas Cabir tarafından sevil şehrinde de bir rasathane yapılmıştı. Hıristiyanlar oraları işgal ettikleri zaman bu rasathanenin ne olduğunu ve ne olabileceğini kestirmiyerek onu çan kulesi yaptılar.

Acaba bize göründüğü gibi arz hareketsiz ve güneşle seyyareler mi harekettedir? Yoksa bizim gördüğümüzün aksine, güneş sabit de arz mı etrafında dönüyor?

Biruni’nin o akıcı ve yumuşak zekasını bütün aydınlığı ile bu mesele karşısında görüyoruz. Arzın güneş etrafında dönmesi nazariyesi Copernic’ten iki bin yıl evvel Babil’li Selencus ve Sisamlı Aristarque gibi şahsiyetler tarafından da ileri sürülmüştür.Biruni pek iyi bilip tetkikettiği bu iki faraziyenin taraftarlarnı ve aleyhtarlarını olduğu gibi ortaya koydu.

Ve idrisi haritası, tarih fukaralarına duyrulur..

Resim

Kaşgarlı Mahmut’un Türklerin bulunduğu yerleri göstermek için 11yy da çizdiği harita

Resim

Türkler tarafından çizilen ilk Dünya haritasıdır ve dairevî olması sebebiyle, İdrîsî’den alınmış olabileceği tahmin edilmiştir. Ancak bu tahmin doğru değildir; çünkü İdrîsî bu yapıtın yazılmasından yaklaşık yirmi beş sene sonra doğacaktır; dolayısıyla Kaşgarlı Mahmud’un İstahrî’den veya çağdaşı Beyrûnî’den etkilendiğini farzetmek daha isabetli olacaktır.
Sonra piri reis tarafından 1513’te çizilmiş amerika kıtasını gösteren harita var.
Ayetlerde dünyanın yuvarlak oluşu;
Kur’an da dünyanın yuvarlak olduğunu haber veren ayetler:

1 “Ey cin ve insan topluluğu! Göklerin ve yerin kuturlarından geçmeye gücünüz yetiyorsa haydi çıkın. Çıkamazsınız, ancak bir imkan ile çıkabilirsiniz.”(Rahman: 33)

Ayetteki ‘kuturlar’ tabiri bilindiği gibi çaplar demektir. Çap, yuvarlak bir şekil olduğuna göre, hem göklerin, hem dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılır.

2 “Bundan sonra arzı yapıp düzenledi, ondan suyunu ve otlağını çıkardı.” (Nâziât: 31-31) “Allah geceyi gündüze dolar, gündüzü de geceye dolar” (Zümer: 5).
Ayetlerindeki ‘daha’ fiili yapıp düzenlemek’ anlamına geldiği gibi ‘deve kuşunun yumurtlama yeri, udhiyye, uhuvve, yuvarlak taş ve ceviz atmak’ anlamına gelen dahu’ mastarıyla da alakalıdır. Arapça’da bir fiilin iki değişik anlama gelebilmesi özelliğinden faydalanılarak, Dünya’nın yuvarlak olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca ikinci ayette “dolamak” diye tercüme edilen Arapça ‘tekvir’ kelimesi, yuvarlak şekilde sarmak manasına gelir. Bu ayette de, gece ve gündüzün oluşmasına, Dünya’nın yuvarlak olması ve dönmesinin sebep olduğu kastedilmektedir.

3 “Gece de bir alamettir onlara. Ondan gündüzü soyar çıkarırız”(Yâsîn: 37.) “Soyup çıkarmak” fiilinin Arapça’sı olan ’sehl’ kelimesinin “yuvarlak bir şeyi soymak”tır. Türkçe’de de hayvanların derilerinin soyulduğu yere ’salhane’ (selhhane) denir.

4 Kur’an-ı Kerim, kıyametin ansızın, bir anda kopacağını, “Onlar hiç bilmedikleri bir zamanda aniden kıyametin gelmesini mi gözlüyorlar?” (Zuhruf: 66.) ayetiyle ifade ederken, A’raf Suresinin 97. ve 98. ayetleri şöyle demektedir: “Kasabaların halkı, geceleri uyurken onlara gelecek baskınımızdan güvende midirler? Yahut kasabaların halkı, kuşluk vakti eğlenirken,
baskınımızın kendilerine gelmesinden güvende midirler?”
Kıyamet aniden gelecek ve geldiği zaman Dünya’nın bir tarafında gündüz, öbür tarafında gece olacaktır. Bu da küre şeklinden başka bir şey değildir.

Genişleyen evrende dünya yuvarlaktır. Ateistlerin sandığı gibi düz değil.

Resim

”Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor (YÜKEVVİRUL ) , gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor… (Zümer Suresi, 5)

Üstteki ayette “sarıp örter” olarak tercüme edilen Arapça kelime “yukevviru”dir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı, “yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak”tır.”
Resim

“Geceyi, gündüzü, Güneşi ve Ayı yaratan da Odur. Bunların herbiri bir yörüngede yüzmektedir.”
Yasin/40
“Ne Güneş Aya yetişir, ne gece gündüzü geçer. Hepsi bir yörüngede yüzer, gider.”
Sadece iki gök cismi sayıldığı halde, ikiden fazla şeyler için kullanılan bir fiil kipiyle, bütün bunların ayrı bir yörüngede yüzdüğü bildirilmiştir.
Aslında Enbiya/33 için geçerli olan bu yorum Yasin/40 için de geçerli. Çünkü her iki ayette de “Hepsi bir yörüngede yüzer” olarak çevrilen kısmın Arapçası birbirinin aynı: “küllün fı felekiy yesbehun”.
Her 2 ayette de açıkça 2’den fazla şeyler için kullanılan bir fiil kipi mevcut.


2.Evrenin genişlemesi

Müslümanların ayeti mucizevi göstermek için böyle çevirdiklerini söylüyorlar..
13-14yy’dan kalma tefsirde bulunması böyle olmadığını kanıtlıyor.

Meallerdeki çelişkiye kanmamızı istiyorlar, gramer ortada. Zakir Naik gibi arapça bilenler gramerine kadar açıklıyor..bunlar da olmasa kandıracaklar meallerdeki çelişkilere bizi!

Biz sadece Ayet çelişkilerine verilen cevapları incelemenizi istiyoruz.

1929 yılında Kalifornyada bir gözlem evinde Edwin Hubble, Hubble kullandığı tev teleskopla gökyüzünü incelerken evrenin genişlediğini keşfediyor. O zamanlar çoğu gökbilimci, bütün evrenin, bizim gökada Samanyolu’ndan ibaret olduğunu düşünüyordu.

Eğer Muhammad Peygamber kendi menfaatleri için dini uydurdu denirse; bu nasıl menfaattir ki bu kişinin uydurdukları ancak 1300yıl sonra tam anlamıyla anlaşılıyor; fakat kendi döneminde bu ayeti söylemesi kendisine hiçbir menfaat sağlamıyor, hatta gözleriyle Evren’in genişlediğini fark edemeyen düşmanlarına belki koz bile vermiş oluyordu.

Evrenin genişlemesi keşfi Karikateistte kastedilen şeyi vereyim “göğü gücümüzle biz kurduk ve biz onu genişletmekteyiz zariyat suresi 47.ayet

götümüzden uydurmuyoruz asırlar önce yazılan kuran tefsirlerinde ve arapça sözlüklerine bakmadan böyle geçiyor.. ama ama ateistler herşeyi yarım öğrenir yarım yamalak bilgide çelişkiden başka birşey doğurmaz. bütün ateizm argümanları bunun üstüne kuruludur bu şu demek bütün iftiralara islamın cevabı var konunun ehli bir müslüman olması yeterli

11.yy vefat edeb EL-Zemahşeri.. Bu ayeti tefsiri..
13.yyda vefat eden İbni manzurun kitabında ki El-Arabda böyle..Bunları bilmeyen yarım bilen birini kandırrmak mümkün.. “musiun” kelimesinin arap gramerine kadar bunu detaylı açıklaması mevcut.

11.yüzyılda vefat eden El-Zemahşeri, bu ayeti tefsir ederken ayetteki “musiun” kelimesi hakkında birkaç noktadan bahseder. El-Zemahşeri’nin tefsirinde “Musiun” kelimesini şu üç anlama sahip olduğu yazmaktadır.
-Gökleri kuşatan (kudretiyle ve ilmiyle)
-Göklerden rızık veren (maddi ve manevi rızık)
-Genişletici olan
Yani,11.yüyıldaki tefsire göre bu ayette bu üç anlamın hepsi de ima edilmektedir.

1.madde için Allah Kuran’da “Musiun” yerine “Kadirun” kelimesini kullansaydı “Kadirun” kelimesi ” 1.maddede ki anlamı ifade etmeye yeterli olurdu. Gökleri kuşatan (Kudretiyle ve ilmyle)

KAYNAK
Zemahşeri Tefsiri 1114. yıl
https://books.google.nl/books?id=MNfFPLD9COcC&printsec=frontcover&dq=The+Kashshaf+of&hl=nl&sa=X&ei=jQMcUa7bGejZ0QWm1YCACw#v=onepage&q=The%20Kashshaf%20of&f=false

Yine başka bir tefsir
http://archive.org/stream/alquranmaatafsir02zamauoft#page/291/mode/2up

Genişleyen evrende dünya yuvarlaktır. Ateistlerin sandığı gibi düz değil.

”Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor (YÜKEVVİRUL ) , gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor… (Zümer Suresi, 5)

Üstteki ayette “sarıp örter” olarak tercüme edilen Arapça kelime “yukevviru”dir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı, “yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak”tır.”

KAYNAK: http://ayasofyaimami.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: