Ateistlerle Nasıl Tartışılır? -1-

Bismillahirrahmanirrahim.


maxresdefault
Ateistlerle nasıl tartışılır?
Ateistler, ne yer ne içerler, nedir ne değildir tarzında genişçe bir yazı dizisi olmasını planlıyorum. Düşüncelerini, inançlarını, değerlerini bu makalede farkedebileceksiniz inşallah. En azından bu amacı taşıyorum.  Amaçladığım diğer şey de müslüman kardeşlerime ateist profillerini tahlil ederek anlatmayı planlıyorum.  İnşaAllahu Rahman çok istifadeli bir makaleye dönüşür. İnşaAllah’u Rahman bu yazı dizisinden sonra ateistleri karşınızda tüy siklet yapmayı başarabilirim.

Dogma, din, bilim, inanç ve iman. Birazcıkta Felsefe.
Ateizm düşünce yapısı
Ateizm, dinlere inanmama durumudur.
Birincisinde toplum normallerine göre bir yaşam benimsemektir. Dinler hedef olarak görülmez. Kendi halinde bir hristiyandan farkı yoktur. Diğer dinlere tavrı olumsuz ve kendi inancına bağımlı.
İkincisinde ise bir misyonerlik söz konusudur ve size din aleyhinde bir takım önyargılara sahiptirler.

Dine karşı saldırı denebilir.
Tabi böyle bir düşünce biçiminde onlara izah edebilirsiniz ancak değerlerini bilmek işe yarar. Her zaman aynı konular üzerinde vakit geçirdikleri için aynı sorular sorulmaktadır. Kısaca bunları ezberleseniz bile fazlasıyla yetecektir. Kalıpların dışına çıkamazlar. 4 yıl önce ki sorular neyse 10 yıl öncekiler neyse bugün de o.
Bir ateist soru soruyorsa onu defalarca sormuştur. Cevap umurlarında değildir. Cevaplarla ilgilenmezler. Ancak cevabı aramaya tenezzül dahi etmezler. Bir görüşü araştırmak adına kendi yazılarını okumak sorgulamak değildir. Detaylarına ineceğiz. Yüzeyde sizi biraz gezdireyim. Geleneksel olan, bazı durumlarda ateizmin hava kattığıdır. Ya da bir tanrının umrunda olmadığıdır.
Öncelikle Ateizmin başetmesi gereken temel soru ve sorunlar yüzlerce hatta binlerce yıldır duruyor. Geçiştirme cevaplar dışında bilimin emeklediği noktalar da bile kesin ve net tutumlara sahiptirler.


Açıklayamayacakları şeyler;

 • Evrenin nasıl varolduğu, bigbang neden yaşandı? Bu keşiften önce komünistler evrenin ezeli olduğuna inanıyorlardı. Çeşitli kuramlar devreye giriyor yeri gelince değineceğiz. Gerkese diğer makalelerde.
 • Yaşama amacı
 • Bilincin sebebi
 • Yoktan varolmak.
 • Cansızlıktan Canlılığın oluşumu.
 • Doğum öncesi ve Ölüm Sonrası gibi çok önemli mevzular devreye giriyor. Bunlar ileri derece komiktir. Aynı zamanda bunların cevaplarına değiş geçiştirmelerine sahiptirler.

Tabi ağzı olduğu için çenesini konuşturacaktır. Bu yüzden bu tür sorularada Çok basit çünkü tanrı yok’vari, işin işin içinden çıkabilirler. Onları sıkıştırsanız, ayar da verseniz görüşlerini terketmeleri düşünülemez.. Bu yüzden görüşlerine vurabildiğiniz kadar vurup zedelersiniz, sonrasında önceki gibi savunamaz.

Ya da yukarı da ki maddelere bilgi eksikliğinin belli olduğu geçiştirme bir cümle sarfedebilir. Bunları yüzlerine vurmaktan çekinmeyin. Çelişki yumaklarından ibaretlerdir. Teistleri koyun sürüleri olarak görmekteler. TEİST ifadesini kullanıyorum çünkü batılı bir ateistin hristiyanlığa karşı kullandığı argümanları önünüze sürebilirler.
Bazı durumlar deizme özgü sorunları da getirebilirler.
Bunlar insan ilişkilerinden ibarettir.
Kısaca ağzın laf yapma durumu. Üst perdeden konuştuğunuz da özgüvenlerini büyük oranda yitirirler.
Bu yetiyi kazanabilirsiniz. Bunu öğretmeye çalışacağım.

İkincisinde ise dinler eleştirilir.  Ve Tanrı/Tanrı’ların yokluğu hakkında argümanları içerir.
Tabi sistemleşmiş bir argüman dizisinden bahsediyoruz. Teolojik, ilahiyatla ilgili argümanlar. Kozmolojik, Evren ile ilgili argümanlar.
Bunları başka bir konu da detaylandırabiliriz.

ala5at

Bir ateist kendisini nasıl görür?
Bir başkaldırı sergilemiştir. Toplum da ki cahil kesime ithafen sorgulamıştır.
İleriki safhalar da tüm müslümanları şizofren, hasta veya terörist olarak görmeye başlayacaktır. Bu da sayfa ve gruplar da ki paylaşımların etkisiyle. Öyle ki bir çocuk bile bu durumda ateist olup çıkabiliyor. Toplumu cehaletle itham eden bir velet.
Küçük bir çocuk bir şeyleri sorgulayamaz. Ne idrak edebilecek kadar ileri düşünür ne de yeterli donanıma sahiptir. Kolayca yontulabilirler.
Bu durumda kendi çocuklarını din hakkında kötü yargılarını empoze ederler ve müslümanların çocuklarının da dini öğretmemelerini isterler. Beyin yıkamaya giriyormuş, büyüyünce kendi seçmeliymiş. Bu küstahça bir ikiyüzlülük.

OTORİTENİN REDDİ.

Birikimli, dinsel metinleri okuyan entel dantel, marjinal hatta aydın triplerine girebilirler.
Ancak tartışma şekillerini öğrenirseniz karşınızda kaplanın karşısında ki koyun gibi kalacaklardır. Öncelikle Kur’an’ı tamamen okuma iddiaları yalandır. Kimileri 1,2 ayet çelişkisi okuduğu için bunun Kur’an’ı okumak sanır.
İkinci olarak bu kitap parkta yaslanarak okunacak bir kitap değildir. TÜRKÇE MEAL okuyarak Diller arası geçişten kaynaklanan GRAMER hataları mı bulacaklar?

Tartışma süresi farkında olmadan çeşitli mantıksal prensipleri denerler. Bunların geneli psikolojiktir, morali bozmak, değerlerini aşağılamak olabilir.  Karşı görüşte birileri karşısında hakaret etmeleri her zamanki tutumlarıdır..
Böyle durumlar da ilgilendiği değerleri havaya kaldırıp olağan gücünüzle yere çarpabilirsiniz. Hiçbir görüşünü kabul etmek zorunda değilsiniz.  Karikatür, Caps tipi şeyleri kullanabilirsiniz. Çok fazla çelişkiyle doludurlar ancak Dunning Kruger sendromu dolayısıyla kendi çevrelerinde bunu farketmeleri oldukça güç.

Başa konulara atlayıp geçiştirebiler ki bu aslen kaçma yöntemidir. Susabilirler. Engelleyebilirler ancak her durumda bir şeyler yapmazsanız olabildiğince üste çıkmaya, baskılamaya, tepenize binmeye çalışırlar.
Otoritelerini kabul etmezseniz karşısınızda tutunma şansları olmaz. Size en çok saldırdığı durum neyse kırılma noktası orasıdır.
Şahsı Strese sokabilirsiniz, deyim yerindeyse kudurtabilir kontrolünü tamamen kaybettirebilirsiniz. Bu nokta da CHE kapağı taşıyan bir SOSİSYALİST’i yargılamak gerekiyor. Teknikte kasarsınız. Alaylı da cevap verebilirsiniz. Misal
Che GUVERA profil fotoğraflı bir sosisyalist’e  bu videoya nazarna cuguera , Juqueara diye hitap ettiğimde. Engellemişti. Dünya da nokta kadar yeri olan KÜBA’yı ele geçiren adamın taraftarı bir stalinci.
indir

Che Guevara Diyemeyen Çocuğun Dramı

Bir devrimci vardı neydi onun adı Çukueara.. 😀 çeyro guveyra, çeyrum, çeyroguveyrum. Çekavar.

Bir müslüman olarak neyi savunduğunuzun önemi yoktur.
Karşı görüşü okumazlar, daha doğrusu tahammül edemezler. Ancak objektif oldukları iddiaları da bu duruma göre oldukça gülünçtür.
İçlerinde aşırıcıları, yobazları, ergenleri olsa da hepsi fabrika çıktısı gibi tek tip ezberler ile karşınıza çıkarlar.

Rencide etmek için önünüzde duran yol.  Peşinden gittiği kimseleri nasıl haltlar olduğunu göstermek. Kanallara çıkıp evrimci söylemlerde bulunan profesör ünvanlı bir şahsın bilim adamı  veaydın edasıyla evrimi savunması.. Sonrasında ki söylemlerinden biri insan dışkısı yedirmek işkence sayılmaz. Buyrun size DIŞKICI PROF. Böyle kafayı kırmanın ne bilimciliği kalır ya. Kısaca bu da aynı ideolojiden zoka yemiş birisi. CAPS’lerde yapılmış.  Osmanlı ve bizans söylemleri de var. Bunun gibi..

aaa

 

Öncelikle iddialar yeni değil.
Daha önceleri bu tip sorular Hristiyanlarca da kullanılmıştır. Gerekli cevaplar da verilmiştir.
Ne hikmetse bu tartışma ortamlarında konuşmalar birbirinin aynısından öteye gidemez. Aynı iddialar yıllardır sorulduğu için monoton cevaplar verilmekte.
Geneli itibariyle CEDEL’den başka bir eylemde de bulunmazlar.

Kısaca cevap her yerde, her zaman hazırdır. Sıkışma gibi bir durum ile karşılaşmazsınız. Sonuçta algı ve prim elde edebilirler.

Bunları argüman şeklinde getirip koyabiliyorlar. Ateistlerin bir dayanak noktası haline gelen “Richard Dawkins” in bu konuya ilişkin bir kitabı vardır. Tanrı yanılgısı. Bu da tanrının da bir tanrıya ihtiyacı olması gereksiniminden yola çıkılarak verilmiştir.
Böyle bir tanrı algısı hatalıdır.
Tanrının zibilyon kere uzanan tanrıları. Tanrı fezada gezen balon değil. Öncelikle bu soru bir mantık hatasıdır.
Hristiyanları ilgilendiren Tanrı Sorunsalları hiç şekil değiştirilmeden Tanrı yerine Allah’u Teala’nın ismi eklenerek devam ediyor.
Eğer bir ateistle karşılaşıyorsanız kesinlikle nazik davranmanıza gerek yok. Çünkü bu kimseler ağza alınmayacak şekilde Allah Resulu (Aleyhisselam)’a rahatça hakarete edebiliyorlar ama kendi kutsallarına laf edilmesini kaldıramıyorlar. Örnek olarak Atatürk.
Bunları kendi değerlerine laf gelince mızmızlanan İnsan minyatürüne benzetebiliriz. Ya da insan prototipi nasıl derseniz. Primat veya aratür. Atatürk’ün neden karizması yok gibi paylaşımlarda banlanmanız normal. Hazımsızdırlar.
Sen dine söverken ifade hakkın olduğunu söyle, atana laf yiyince inle.
Tanrı boşluğu yok edebilir mi?
Bu saçma sorudan önce şuna bir değinmemiz gerek. Bu felsefenin konusu ama felsefe herşeyi akla dayandırmasıyla bilinir. Buna çalışır ki bu sadece zan ve vehimden ibaret bir sahte bilim[*] olmuş oluyor.

Bu değer yargıların doğru olamayacağına bir kanıt olarak.
Şu bilinmelidir ki akıl bilgiyle çalışır.

 

SORGULAMAK NEDİR?

red-faced-mayor-full

Ve kendi ideolojilerini ve güneşin varlığını kaç kez sorgulama ihtiyacı hissetmişlerdir? Cevabı ise böyle bir ihtiyaç hissetmemişlerdir. Bizim işimiz cevap vermek onlar da soru sormak. Cevabı olmayan soruların işe yaramayacağını bilemiyorlar.
DOGMA (BİR FİKİRDE SABİT KALMA, Lanse edilen tabiri ile sorgulayamama)

Öncelikle Suyu yıkayan bilge’den bir alıntı vermek istiyorum. Bu tür özdeyişlerin sahipleri göklere çıkartılıyor. Küçüklükten beri bir çoğunu saçma görürüm. O halde başlayalım.

Fikir değiştirme eylemi veyahut köle sahip ilintisi tam anlamıyla kavramlara başka manalar vermekle olur.

Tarafların gözünde bir kavram aynı şeyleri ifade etmez. Önce bunları açığa çıkartalım.
Her şey gibi bütünün parçaları var. Bir sorunu parçalarına ayırıp çözmeye kalkarsak, mantığını daha rahat anlayabiliriz..
Fikirlerinde alt dalları, mahiyetleri ve kapsadığı şeyler var.
Fikirden kastı ilahi emir değilse ya da kesin bir bilgiden farklı bir şey varsa değişmesi neden gereksin? Soğukta hipotermi geçiririm bu değişmez. Ben değiştirsem ne farkedecek? Fikri hangi konuda söylemiş onu da bilmemiz daha iyi olacaktı tabi ki.
Bu yüzden çok söyledikleri bir maval olarak  MÜSLÜMANLAR FİKİR DEĞİŞTİREMEZ söylemi, bir safsata olarak çok iyi anlaşılır.
Nitekim dinlere dogma denmesi ve tabu şeklinde tasvir edilmesi de bu kalıba girer. Onlar kıyafet değiştirir gibi bunu yapabilir
Birilerinin inkar etmesi onun doğruluğunu değiştirmez çünkü bunlar o kişilerin düşüncelerinden bağımsızdır.
Ama güya müslümanlar tek kitaba tek nizama bağlı kalır.
Önyargı edinimleri bu işlevi güçlendiriyor ve asıl tabu sahiplerini kendileri kılıyor.

Ayrıca sorgulama denilen şey de
Müslümanlarda bir çok konuda fikir değiştirebilir, kendi reylerini mübahlar çerçevesinde değiştirebilir. Bunda ne sıkıntı vardır?
Misal inançlarlılarla dalga geçme aracı olarak alçaltma kullanılır ve kuşkuya düşürmeye çalışılır. Bu tür şeyleri aşağılıkça ve sinsizce görüyor olmakla birlikte bu tür safsatalardan tiksiniyorum.
Herkes inançlıdır ve bir şeylere inanır.
Bilime inanır? Sevdiğine inanır. İman , inanç, bilim, din farklı şeylerdir. Ancak birbirine zıt şeyler değildir. Bilim keşfedilmemişi keşfetme metodudur. İnanç, fikrin düşüncen ve görüşündür. Din ise yaşam tarzını ifade eder.
Kesin bilgi olarak gördükleri bilimin yobaz veyahut dogma çağları da olmuştur. Misal
Newton dinamiklerinin kırılması onun bir çok hatalı bilgisi gibi playlar mevcut.
Bilimi tekeline alma girişimlerine yer yer değinmiştik.

İşin felsefe boyutunda saçmalamak serbest. Bir çok yanlış yollar çiziliyor.
Bu yenildiğinde karşı tarafın takımını tutan kişiye benziyor. Her zaman güçlü olanın yanında olmak ne demektir?

Bilim nedir ne değildir?

science-wallpaper-1

 

 

Şimdi biraz felsefeüstü takılalım.
Bilim bir keşif platformudur. Olan şeyler üzerinden kesin olmayan yargılara varır.
Nitekim Newton’un sarsılamayacağını düşündükleri evren modeli biranda atom altı parçacıkların ve kuantum fiziğinin geliştirmesiyle başka bir algıya bürünmüştür.
Bu sebeple inançsızların “Lobaratuvara girerken iman ve inanç, askıya asılır” Şeklinde ki otorite kurmaya yönelik çelimsiz iddiaları SAHTE BİLİMCİLİK’e örnektir.
Bir tanrı gibi, bilimsel metodu kutsallaştırmaya yönelik girişimler sürmekte ve ne yazık ki yıldızlara ot gibi bakmaktan öteye geçememektedir. Zira mucize diye bir şey onlar için söz konusu değil.

Madde evreninde bu tip şeyler olamaz diye düşünüyorlar. Arkeolojiye baktığımızda Timurlenk zamanında Marca Polo seyehatnamesinden Sümer metinleri, Avrupa afrika amerika asya kıtasında bu tür antik olağanüstü şeyler.
Bunların temellendirmesini de tahminlere dayanarak yaparlar.
İnsanlar korkularına tanrı ismi vermiş. Şimşek çaktığında onu anmaya başlamışlar gibi deli saçması uydurmalara karşı karnımız tok. Ancak bu tür şeylere inanıyorlar. Bilimin gelişmesiyle gerek kalmayışı gibi subjektif iddialara sahipler ve son derece slogan formatında konuşurlar.

BİLİMİ TEKELLERİNE ALMA GAYRETLERİ ise kendi doğrularını dayatmakla mümkün olabiliyor. Çünkü her görüşte bilim adamı mevcut. Bir şeyi yüz farklı şekilde tantımak mümkün bu haliyle “Ezici çoğunluğu” demek ile bazı bilim adamları demek arasında bu açıdan bir fark yoktur. Birkaç tane bilim adamı bile yeterlidir.  İddianın çürümesi için. Çoğunluğun doğru olduğu iddiası da mantıksal bir hata.

Bir bilim dalında ki  kişinin “Psikiyatri, Fizik, Biyoloji, Kimya” her ne olursa kendi incelenimleridir.
Teoloji ve felsefi sahasında(!) hiçbir niteliği yoktur.  Bunu da tanrı konusunda söylüyorum çünkü felsefe demek laf cambazlığı demektir.
Sadece elinde ki bulgular yönünde tespitler, tahminler, tahkikler ileri sürebilir. Genelde de bir hipotezden öteye geçemeyen varsayımlar olması beklenir. Her filozof kendi borusunu öttürdüğü için arada bilgi çöplüğünden başka şey kalmaz. Filozoflar geçimini diğer filozoflara çamur atarak sağlar. Detaylara felsefe neden işe yaramazdır makelesinden takip edebilirsiniz. Sonuçta onlar sadece insan. Bilim yaparak insaniyetlerinin ötesine geçemiyorlar.
Bu durumda iddialarına göre bilim adamlarının içerisinde ki hristiyanlar onları zor durumda bırakacaktır. Nasıl olsa bilimi ateizmin bir özelliği sanıyorlar. Diğer makaleler de izah edeceğiz inşaAllahu Rahman.

 

Otorite sağlayabilmenın yolu muhatabın otoritesini reddetmektir.  Ve tartışmalar,  moral bozmaya yöneliktir. Biraz da teknik konuşursak;

Bir lafın sönük olduğunu söylemem geçiştirme olarak düşünülebilir. Bir aforizmanın sıkıcı, banel veya havalı olması toplum nazarında bir değişmeyi gösterir. Nitekim değer yargılarımız bir şeyleri çocukça bir fikir olarakta gösterebilir.
Kıyaslamaları da oldukça yanlış oluyor ki sayfalarını basıp tüm yorumlarına sayfalarca şey yazabiliyorum ancak ne gruplarında ne forumlarında engellemeden tutmuyorlar.
Bu bağlamda heyecan arayışıyla sağa sola sataşan insanlar türüyor, geneli itibariyle bir tür önyargıya kapılırlar. Örneğin “Radikal İslamcı” sözü oldukça hatalıdır.
1) Radikal denilen kimseler, dinde 5 olan imanın şartı için 12demez. -aşırıcılık -fundamentalist gibi eklemeler oldukça yanlıştır.
2) Kendileri din mevzusunda daha tutucudur ve bu bağlamda da radikal’in kendileri olmak zorundadır. Çünkü İslam ile ilgili hiç bir konuya tahammül sahibi olunmaması. (Ateistlerin büyük çoğunluğunun düşüncesi)

Bu geçmişte ki edinimlerle ilgilidir.
Bu önyargılar ile başetmek ise telkin ve tebliğ ile mümkün. Bir kere o konuda ki hassasiyetini inandırıcı savlarla kırdığınızda gerek özendirme gerek alay yöntemiyle bir daha aynı hassasiyeti gösteremez. Ders vermek diye buna denir.
Ayrıca bu kimselerin iyilikleri de anılmamalı Mustafa Sabri efendinin değişiyle gözden düşürülmesi için kötü yanları zikredilmelidir.

Köktencilik dogma ve tabu

Sahte bilimcilik

Bilim bir keşif platformudur. Olan şeyler üzerinden kesin olmayan yargılara varır.

Bilim inançsızların tekelinde olan bir şey değildir.

Bunların cevapları da din temelli olmayacağı için bilim üstünden kendilerini kabul ettirmeye çalışırlar. Fizik yasalarına atfedilen kutsallık olarak görebiliriz.  Ancak tek yapabildikleri FELSEFE ve SOSYOLOJİ’den ibarettir.
Kısaca kendi ideolojilerini doğru diye bilimin üstünden dayatmaya kalkacaklardır.
Bilim ve dinin çeliştiği söylemlerininde içi boş. Din ve bilim ne zıt şeyler, ne de eş şeyler.
Bilim, varolanı keşfetme metodudur. Amaç değil araçtır.
Din ise yaşam tarzıdır.
Bilimin bel kemiği bir çok kez kırıldı. Kimse bilimin kesin doğrular üzerinde durduğunu söyleyemez.

Ateistler, 2 evrim kitabı okuyup bilim adamı olabilen tek insan türüdür.
Bilimci sıfatı kazanmış gibi bilim adına tam yetkiyle bilimi temsilen konuşabilirler. Lobaratuvar da din ve inanç elbisesi askıda kalır tarzı söylemlerde bulunan tipleri de evlerinde hadron çarpıştırırken, parçacıklarla, kuvantlarla oynarken görebilirsiniz. İroni yapıyorum tabi ki.

Müslümanları koyun sürüsü ilan eden, ve sürüyü terkeden koyuncukların kendi sürülerini kurması uzun sürmeyecektir. Her görüş kendi içerisinde tutarldır. Dışarıya çıktığında cılızlaşır ve çelimsizleşir. Bu nedenle kendi doğrularına inanan bir grup cahil sürüsü diyebiliriz.
POPULER BİLİM yani BİLİMİN MAGAZİNİ üzerinden üstün gelmeye çalışırlar. Değerlerinizi aşağılayarak bunu yaparlar.
Kısaca ATEİSTLERİN İLMİHAL KADAR DİN BİLGİSİ YOKTUR.

Mantık kitapları okumanızı öneriyorum.
Kavramlara farklı anlamlar yükledikleri için öncelikle tek tek bunları izah etmek gerekiyor.  Otoritenin reddi, onlara bilgileri olmadığı şeylerde bile fikir söyleme izni tanıyor. Bu yüzden altını birazcık eşelediğiniz cümle bulmakta zorlancaklardır. Böyle durumlar da şahsınıza saldırmaları da olağan bir şey.

Bunlar sadece bir takım dinsizler. İnançsızlık tanımı fazlasıyla yanlış. Herkes bir şeylere inanır. Güneşin varlığına inanırsın, .. İnandıkları çok fazla şey var. Bu durumda inanmıyorum , biliyorum gibi ithamlar da yersizdir.

İnşaAllah güncellenecektir. Kısa kısa da olsa yayınlayıp toparlamayı düşünüyorum. Diğer şekilde hiç yayınlanmadan kalıyorlar.

Ateistler çoğu zaman budur!

Defalarca grup ve forumlarına girdim engellenmediğim zaman olmadı. Onlarcasını püskürrtüm en son ya şahsa saldırır ya alay etmeye çalışır ya da susup kaçıyorlar.

Geneli itibariyle kendilerini eleştirenleri sevmezler. Sorgulamayı kendileri gibi düşünmek olduğuna inanır. Fabrikasyon ürünü oldukları için söylemleri dahi dar basma kalıptır.

Rahatları bozulunca engellerler. 1 Hafta içerisinde en elit gördükleri gruplarda vaziyet bu.  Anladıkları dilden anlatınca hazmedemiyor. Yobazlaşıyorlar. Tahammülleri bile yok.
Sessiz kalırsanız üstünüze binmeyece çalışacak  basit insanlardan ibare olduklarını vurgulamak istiyorum. İdeolojik kırıntılar işte.
Başka değerlere saldıran, kendi değerlerine laf gelince inleyen insan prototipi kısaca.
İtiraf etmelerini beklememeliyiz. Cahil sürüleri reklamlarını yapmazlarsa azınlıkları yerle bir olacak. Bu yüzden fazlasıyla primcidirler. Bu arada sadece grup, forum değil yüzyüze de öyleler. Aynı zamanda sayfalarında her paylaşıma cevap bıraktığımda oyunları bozuluyro düşüncesiyle yine engel. Bundan anlayın ki ellerinden imkan gelse ağzımızı bağlayacak kendilerine özgürlükçüler. Bu çifte standart arayışıdır. 😀

2016-10-28_20-22-32

Ateist grupta ayar verildiğidne ortaya çıkan sonuç

 

Neyse destek verirseniz güncellemeleri var heniz derleyemedim.

 

 

Reklamlar
17 comments
  • RENA said:

   Sebebi basit, çünkü size okutuyorum! Okuyan siz olduğunuz için idrak hayli geç çalışıyor. Okurken kontrolü kaybedip, gözünüz dönerken karşı görüşe tahammül edemeyip bırakıyorsunuz. Öncelikle netleştirelim. Bu okumak değilir. Çünkü burada hikaye anlatmıyorum. 2 paragraf sonra ne diyeceğimi tahmin edemeyeceksin. Üstün körü göz atmak okumak olmadığını da öğrenmen gerek. Karşı görüşün yazılarını okumaya daha fazlasına cesaret gösteremediğiniz için olsa gerek okuduğunuzu anlayanayıp çok karışık bir şey anlatmamış kafasına giriyorsunuz. Yarım akıllılara özel ders vermiyorum. Anlatmadığımı sanman, derslerine çalışmadığını gösteriyor.
   Ancak sorularınızın cevapları bunlar. Detaylı sorarsan detaylarını alırsın. Yarın gider aynı soruyu tekrar tekrar ölene kadar sorarsın. Çünkü pavlus köpeği gibi şartlandığınız şeye göre dünyaya at gözlükleriyle bakıyorsunuz.
   Sizden bir kaç kişi düşünüyor, hepinizin onun düşündüğünü düşünüyorsunuz. Onlar da yanlış düşünüyor. Kısaca ideolojik bir döküntü anlayamıyorsa beyninde sorun vardır.

   Beğen

 1. sinan said:

  tüm yazın buradan sonra okunmaya değmez.
  sebebi ise bu soruların ateizm ile alakası olmamasından dolayıdır. Ateizm bigbang yaşandı çünkü dinler yoktur demiyor. senin 2. sorun yaşama amacının din ile olduğu yonunde olması lazım ki bunu bir ateiste sorabilesin dinin olmamasının yaşama amacıyla ne alakası var hadi diyelim var dini olguların kalıtımımızdan gelen sonuçları veya içgüdülerimiz bile buna cevap vermeye yeterlidir. Bilincin sebebi bu soru felsefeci sorusudur sen gelip ateiste bilincin var o yüzden dinler var mı diyorsun çok gülerim buna düşünüyorum öyleyse varım 😉 yoktan varolmak dinde de tarif edilemez dostum tanrı ol dedi oldu oh ne ala o zaman ateist de derki o oldu bu oldu şu oldu olmadığını kanıtlayabilir misin yok o zaman doğru. Cansılıktan canlılığın doğuşu ile yoktan var olmanın farkını da açıklarsan cok mutlu olacağım.

  Açıklayamayacakları şeyler;

  Evrenin nasıl varolduğu, bigbang neden yaşandı? Bu keşiften önce komünistler evrenin ezeli olduğuna inanıyorlardı. Çeşitli kuramlar devreye giriyor yeri gelince değineceğiz. Gerkese diğer makalelerde.
  Yaşama amacı
  Bilincin sebebi
  Yoktan varolmak.
  Cansızlıktan Canlılığın oluşumu.
  Doğum öncesi ve Ölüm Sonrası gibi çok önemli mevzular devreye giriyor. Bunlar ileri derece komiktir. Aynı zamanda bunların cevaplarına değiş geçiştirmelerine sahiptirler.

  Beğen

  • RENA said:

   Okunmaya değmemesinin sebebi hazımsızlığın. Yazıyı yok ettin çürüttün vay be 😀 Yine kendi doğrularını tek gerçek olduğuna inanan ve bunu savunan bir primat.
   Aynı ezberler defalarca duyduğumuz şeyler. Her zaman aynı yerlerde takılıyorsunuz. Bayat şeyleri azıcık bilim sosuyla ısıtıp ısıtıp sunuyorsunuz. Aşın bunları. Bilincin sorunu felsefecilerin mi? Felsefeci bunu hangi silahlarla yapacak? Kafasının dikine göre mi?
   Felsefecilerin sorunu yüzlerce yıldır hiç çözülmedi çünkü o felsefeci dediklerinin her biri farklı şeyler sürüp tanınmaya çalışan ilgi meraklıları.
   GERÇEK TEKTİR. İzah ediyorum ama inan bana ne söylediğini dahi bilmiyorsun. Onlar senin kendi subjektif fikirlerin. Ateiste bilincin var dedikten sonra o zaman dinler vardır gibi bir önermeyi benim üzerime atfetmende çocuk aklından kaynaklı bir durum bunu bilmeni isterim.

   Yoktan varolmak dinde tarif edilemez demişsin de sen tarif edebiliyor musun? Bilim senin kutsalın ama sizin güruha ait bir meta değil. AMACINIZ ama bizim için sadece bir araç VARLIĞI ARAŞTIRMA TEKRAR KEŞFETME’ye deniyor.
   Bilim şu durumda emekleme aşamasında ve sen bilimi takip eden basit bir aratürsün. Evde hardon çarpıştırırken mi yazdın bunları? Burada ki sahte bilimciler çakma fellsefeciler siz oluyorsunuz.
   2.kitap okuyup bilim adamı olmayı nasıl başarıyorsanız artık. Kendi çapınızda dahi filansınız da beyin yıkama unrularından başka şey olmadığınızı düşünürüz biz. Çünkü prim kokan paylaşımlarınızı tek tek inhibite edebilirim.

   yapamadığımız çok şey var. Hayatımız kolaylaşıyor ve sizin çıkarım bu noktada tek kere geldik ölünce bir şey olmayacak (Sanki defalarca ölüp dirilmişte biliyormuş gibi hiç bir fikri olmadığı konuyu ısrarla savunan ve bunu bilime yüklemeye çalışan bir birey. )
   Geçiştirmeyi kendisini rahat ettirecek cevabı verip kurtulmak.
   Kurduğun mantıksal çıkarımlarda son derece vasat. 😀
   Analize gelirsek;
   Ol dedi olma meselesini yukarıda belirttim. Ne olmasını bekliyordun? Sen zavallı bir hücresin bir çok şeye muhtaç ve çoğu şeyden acizsin. Bu noktada bilim senin çıkarına uygun bir şey söylemiyor. Bunun nasıl olduğu da bilimsel açıklama. Bilmediğin o kadar şey var ki kendi kafandan bunlara cevap veremiyor olman cevapların olmadığı anlamına gelmez. Senin cahil olduğun izlenimini uyandırır.
   Yoksa görmediğine inanmaz mısın?
   OLMADIĞINI KANITLAYABİLİR MİSİN? MASA SANDALYE ÖRNEĞİ. Bence zeka yaşın 13’ü geçmiyor. Varlık mefhumu nedir? Karşında ne görmeyi umdun ki. İslam kaynaklarında çokça var. Akıl yetin düşünebilmen için verildi. Makelesini yazdım bakabilirsin. https://renaelestirileri.wordpress.com/2014/01/18/tanri-ispat-edilebilir-mi/
   Biraz eski kaldı ama güncellemeyi düşünüyorum. Yeni bir bölüm olarak.

   Küçücük kafanla ne kadar saçmaladığının farkında değilsin. Bence ezberlediğini söylemekte zorlanıyorsun. Bahsettiğin en az üç ayrı konuyla ilintili duyduklarını parça parça yapıştırmışsın. Bu anlaşılıyor. Sonuç olarak
   cevap yok atıp tutma yani Tahmin var. İtham ve bir de soru var. Başka bir beceriye sahip değilsiniz.
   Cevapla ilgilenme
   sıkışınca şahsa saldır
   değerine laf gelince mızmızlan
   kızınca küfür hakaret ile bastır
   İşine gelmezse alayla bastırmaya çalış
   Sürekli soru sor.
   Bu yani. Biz zor olanı yapyıoruz .Cevaplarını veriyoruz. Siz bilimin arkasına saklanan asalaksınız. Bilimden beslenmeye çalışıyorsunuz ama ATEİSTLER, BİLİMİN UMRUNDA BİLE DEĞİLDİR.
   Yoktan varolma ile Cansızlıktan canlı olma durumu

   Beğen

 2. sinan said:

  yazdığın şeyi ilk paragraftan sonra okumadım yalnızca hakaret ve ezikleme içeren sıfır bilgi sıfır kaynak sıfır gerçeklik içeren bir yazı saygılarımla güle güle önce insanların görüşlerine saygı duymayı öğren eleştrilere cevap vermeyi öğren sonra makale paylaş.

  Beğen

  • RENA said:

   Anladığınız bu değil miydi? Sanki fikrdaşların farklı bir şey yapıyor. 🙂 SIFIR BİLGİ derken biraz detaylandırdım yine mi anlamadın. Sana diğer makalemi önerdim aradıkların orada. Onu da mı okuyamayacak kadar korkuyorsun? Kafan acımayacak merak etme. KAYNAK? Bu makale sizin gibi primatların analizi. İleride daha ciddi bir şey yapabilirim ama ateistten bahsediyoruz kendi çapınızda kralsınız değil mi?

   Beğen

  • sinan said:

   Malesef ateist değilim buradan da senin onca yazdığın şey hakkında bir gram bilgi sahibi olmadığını bir kişinin ateist olup olmadığını bile bilmediğini gördüm ve bu forumdan geri gelmemek üzere gitme kararı aldım hem ateistler insanları aşşağılıyor vs. deyip hemde aşşağılamak gördüğüm en büyük görgüsüzlük örneğiydi kendine iyi bakma sen bu egoyla hiç bir yere varamazsın ne yazıkki. Bu yazıdan sonra ateist değilim ama daha çok saygı duyuyorum ateistlere senin gibi at gözlüklü odunlarla uğraşmaları büyük bir insanlık örneği temsil ediyor. Görüşmemek üzere

   SOHBETE ÇEVİRİNCE birleştirmeye karar verdim.
   Ya bana burda ateistler bunu yapmaz lafını nasıl çıkardığını açıklasana sen ya akşam akşam arkadaşlarla oturduk sana gülüyoruz 😀
   Ha sizin dediğiniz kimler sen benim kim olduğumu nerden biliyor sen kim oluyorda beni damgalıyor fişliyorsun sen ne kadar yobaz bir adamsın ya :)))

   Rena diyor ki;
   Bunu bana danışman yersiz. İstersen git tüm bilim adamlarını ateist san. İmkansız şeylere 6 saniye veya daha uzun belki de hayatın boyunca kendini inandır. insanları ateist değilse sorgulamıyor olarak aşağılık olarak kabul et. Tarih bilgin olmasın, bilimin müslülmanların elinden batıya geçtiğini bile bilme. Tüm ateistleri kendi görüşlerin doğrultusunda san ve aynı zamanda da kednin gibi düşünmeyeni yobaz ve sorgulamıyor olarak ilan et. Beni ilgilendirmez.O kadar evrim karşıtı ya da hristiyan bilim adamını tek çırpıda ele tamamen seni bağlar .Beni değil . Senin sorunun yobaz bey.

   Liked by 1 kişi

   • RENA said:

    Ben ateist değilim deyip kaçma istersen sadece ateistleri değil nonteist herkesi ilgilendiriyor. Ateistler dışarıda çok medeni karşı görüş görücne mi barbar insanlar bak caps atayım. Ortaya saçma ve doğruluğu olmayan bir iddia atıyorsun.
    . Ateistler yapmaz öyle şey diyorsun da tek tek örneklendirmeyi düşünüyorum. Belki de hergün yapıyor olduğun şeyi inkar ediyorsun şuan?
    Bunlar sizin nobelli bilimcileriniz gerçekten ciddi erdemli çok bilgili zeka fazlalığı yaşayan kişiler değil mi bir git az inandırıcı şeyler söyle 😀

    Beğen

   • sinan said:

    Sana tekrar soruyorum bunları ben yazmadım neden kişisel b*ktan görüşlerini kendine saklıyorsun ben ne bilim adamları ateist dedim ne doğu yobaz ne de din kötüdür sen bunları benim yazmadığım bloğunda verebilecek başka hiç bir cevabın olmadığı için veriyorsun ve ateistler için söylediğin verdikleri tüm cevaplar aynı olayını kendin yapıyosun ateistler hakaret eder diyorsun kendin ediyorsun ateistler odur budur şudur diyor hepsini kendin yapıyorsun yoksa ateist misin hahah :)))
    @Rena diyor ki; / hakaretler sansürlendi *

    Beğen

   • RENA said:

    Şahsa yönelmeniz saçma bu söylediklerimi herhangi bir ateist platformuna giden birisi rahatlıkla görebilecektir. Bu lavbali tavırlardan çıktığınızda merka ettiklerinizi anlatabilirim tabi terbiyeli olmanız gerekmekte burada hakaret etmenize izin verecek değilim.

    Beğen

 3. sinan said:

  Cevapla ilgilenme
  sıkışınca şahsa saldır
  değerine laf gelince mızmızlan
  kızınca küfür hakaret ile bastır
  İşine gelmezse alayla bastırmaya çalış
  Sürekli soru sor.
  Bu yani. Biz zor olanı yapyıoruz .Cevaplarını veriyoruz. Siz bilimin arkasına saklanan asalaksınız. Bilimden beslenmeye çalışıyorsunuz ama ATEİSTLER, BİLİMİN UMRUNDA BİLE DEĞİLDİR.
  Yoktan varolma ile Cansızlıktan canlı olma durumu yalnız şurası dikkatimi çekti cevap olarak yazmışsın ya yazdığın cevap başlığı altındaki herşeyi yazında yapmışsın çok gülünçsün 🙂

  Beğen

  • RENA said:

   Kendi sürünü tanımıyor musun siz tam olarak busunuz çünkü. Ben izah etmeden alaya almıyorum. Sizde ki hakaretleri çıkarırsak ortada yazı olmuyor. Ben sepepleri dahil izah ediyorum. SEN GİBİ SORU SORUP KAÇSAM haklı olabilirdin. Sonuç olarak saydıklarımdan ibaretsiniz kabul et veya etme. Okuma özürlüsüne oku diyemem ama okumadığı halde bu çeşit saldıran ve itiraz eden bu saydıklarımdan başkaları değil. Okumadıysan neye bu yorumun. Bir şeyi anlatmak için 10 şeyi öğretmem gerekecek ama karşılığında bir zaman kaybı sürüye toplu halde seslenmek daha etkili. Bu arada siz yapınca hoşunuza mı gidiyor. Size kalsa ağzımı bağlamak filan isterdiniz tabi.

   Beğen

 4. risaleinurgercegi said:

  1 Dediler ki: Hayat ancak bu dünyada yaşadığımızdır. Ölürüz ve yaşarız. Bizi ancak zaman helâk eder. Bu hususta onların hiçbir bilgisi de yoktur. Onlar sadece zanna göre hüküm veriyorlar. “Dehriyyun” denilen “Tabiiyyun” denilen “Naturalist” denilen veya bugün isimlerine Ateist dediğimiz kimseler bunlar. Teist olup da Allaha inanıp da ahirete inanmayan insanlar da var. Bunlar da böyle düşünüyorlar tabiatıyla. “Ne mutu ve nahya”, yani burada takdim tehir var. Biz burada yaşar ve ölürüz “Ve ma yühliküna illeddehr”, bizi bu dünya hayatının içinde meydana gelen bir takım sebepler var. Bizim ölümümüze yol açan zamandan başka bir şey değildir. Zamanın akışıdır diyorlar. “Ve ma lehüm bi zalike min ilm”, bu konuda onların bir ilmi de yoktur. Böyle bir iddia ortaya koyarken böyle bir iddiada bulunurken, bu iddialarını mesnedlendirecek buna dayanak olacak ciddi bir şeyde söylemezler. “İn hüm illa yezunun”, onlar sadece zan ve tahmin üzere konuşuyorlar. Böyle boş bir zan ile konuşuyorlar.
  Yani sadece bunların yaşadıkları hayattan ibaret bir hayata sadece o hayata inandıkları, bunun dışında bir hayat olacağının kesinlikle hayal edilemeyeceğini, düşünülemiyeceğini etrafındaki insanlara telkin ettiklerini Cenab-ı Hak haber veriyor.
  Bir şey olmıyacak derken, niçin olmıyacağını ne sebeple olmıyacağını ortaya koymak isbat etmek lazım. İnkar edenler kendi kuruntularına, kendi zan ve tahminlerine dayanıyorlar, öyle kabul ediyorlar.
  İnsanlar kurukuruya bir iddia ortaya atmamalılar. Söyledikleri sözü dayandıracakları bir esasın olması lazım mutlaka. Kuru bir iddia hiçbir şey ifade etmez. İlmi bakımdan, akli ve mantıki bakımdan birbiriyle tutarlı olması, insicamlı, irtibatlı olması bakımından söyledikleri şeyin belli bir temele, belli bir esasa dayanması, istinad etmesi lazım. Böyle olursa sözlerinin kıymeti olur. Zan ve tahmin üzere, hiçbir esasa dayanmıyan görüşler şayanı itibar değildir. Bunlara kıymet verilmez.
  Kabûl etmemek, yok olduğunu bildirmez. Yok olan şeyler, isbât edilemez. Çünki, yokluğu gösteren şâhid bulunmaz. (Sizi abes olarak, oyuncak olarak mı yaratdım sanıyorsunuz. Bize dönmiyecek misiniz zan ediyorsunuz?) – 23/115 Her kim Allah ile beraber bir ilâha da taparsa ki, bunun için ona hiçbir delil yoktur, artık onun hesabı muhakkak ki Rabbinin katındadır. Şüphe yok ki, kâfirler felâha eremezler. 23/117 45/27 Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Kıyametin kopacağı gün bâtıla sapanlar hüsrana uğrayacaklardır. 45/28 O gün her ümmeti, diz çökmüş görürsün. Her ümmet kendi kitabına çağırılır, (onlara şöyle denilir:) “Bu gün, yaptıklarınızla cezalandırılacaksınız!”

  Beğen

  • RENA said:

   Hangi meal söylediğiniz bile bilinmiyor. Kur’an-ı Kerim meal değildir demek istiyorum. Risale-i Nur’lardan faydalanabilirsiniz bu tür konularda gerçekten ufkunuzu genişletebilir.

   Beğen

   • risaleinurgercegi said:

    SA’ÎD NURSÎ KİTAPLARINDA DİYOR Kİ:


    RENA DİYOR Kİ
    Üstad Bediüzzaman Said Nursi hakkında asılsız, söylemediği şeyler isnad edilmiş. Bu nedenle kaldırdım. Kişinin girdiği eposta adresi bile kendisine peygamber vasfı veren bir şarlatan olduğunu ortaya koyuyor güya bu sahtekarlıklarla Bediüzzaman’ı kötüleyecek.

    Beğen

   • mrtook said:

    Kelimelere şapkalar kondurunca daha inanılır olmuyor ve Üstad Bediüzzaman’ın belegat’ına erişiebilir olmuyor ancak cehaletinizi konuşturuyorsunuz.
    Söylemlerinde bir hata söz konusu değildir. Tamamen ehlisünnet’e uygun ilim pınarlarıdır. Kur’an-ı Kerim’in tefsiridirler.
    O kadar duruşu net bir kimseyi bu şekilde yalan ve çirkin beyanatlarla gözden düşürmeye çalışsanız da Risaleleri okumadığınız açıkça ortadadır. Kaldı ki konu başlığı ile alakasız burada konu dışında paylaşımda bulunmaya çalışıyorsun. Bu youtube kanalı senin için istifadeli olacaktır.

    Burada ki youtube kanalı, Bediüzzaman hakkında tüm iddialara tek tek videolar ile cevap vermektedir.
    https://www.youtube.com/channel/UCj6OakI_EE0wH_oPNvmI0zQ
    Bu maddelere eşekler dahi inanmaz.

    Beğen

 5. risaleinurgercegi said:
  1. yüzyılın gelişmişliğinde modern denilen insanların, kalıplaşmış din kurallarına bağlı kalmadan kendi yaşayabilecekleri ve kendilerinin belirleyebileceği, dini telkinlerden uzak ve daha düzgün ahlaki prensipler kurabilme fikri. Bu görüş yeni değildir ve her devirde bulunan insanlar ulaştıkları teknolojik seviye ve bilgi birikimleri nedeniyle yeni ve parlak fikir gibi ufak tefek değişikliklerle bu fikirleri milletin önüne çıkartıyorlar. Eskiden felsefecilerin önderliğini yaptığı hep düşüncesine güvenen kimselerin başı çektiği bu fikri bu devirde sahiplenenler ateistler. Onlar Kur’anı kerime ve ahirete, ahiretin varlığına birlikte karşı geliyorlar. Batının başı çektiği akımlarda incilin içine düştüğü çıkmazı aynen, olduğu gibi, Kur’anı kerime de bulaştırma çabaları sonucunda bunun yansıması ilk bakışta inkâr haline geliyor. Anlamadan dinlemeden kesin bir karşı çıkma ile sonuçlanan bu görüş zamanımızın en önemli açmazları arasında. Dikkat edilmesi gereken konu, incilin yada bozulmuş tevratın içine düştüğü durum değil, inançsızların hayallerindeki dini kural diye bildikleri kulaktan dolma bilgileri ve bozuk inançları ile yüzeyel mücadeleleri sonunda doğrudan iyice sapmaları. Kur’anı Kerim onların bu tutumlarına karşı bizi şu şekilde uyramıştır; Onlara apaçık, gerçekleri bütün sarahatiyle ortaya koyan ayetlerimiz okunduğu, kendilerine Kur’anı Kerimin ayetleriyle bir takım uyarmalar yapıldığı zaman, bizim huzurumuza çıkmağı ummıyan ve huzurumuzda hesap vereceğini düşünmeyen kimseler derler ki, bu Kur’andan başkasını getirsen. Bu hoşumuza gitmedi. Veya sen buradaki emirleri, buradaki bazı esasları değiştir derler. 10/15

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: