Tanrı Kavramı İslam’a yönetilen felsefi sorular!

İslama yöneltilen felsefesi sorular.
Felsefenin mahiyeti gibi şeyleri geçmiş konularda kaydettim onlarıda site üzerinden aramanızda yarar var , dinsizlerin basit ironilerini değerlendirdiğim bir yazımdı bu da inşaAllah faydalı olur ve rağbet görür. Resim ekleycek bile vakit bulamıyorum ne yazıkki.

Allah boşluğu yok edebilir mi?Bu soru hatalıdır. Zira önce şuna bir değinmemiz gerek. Bu felsefenin konusu ama felsefe herşeyi akla dayandırmasıyla bilinir. Buna çalışır ki bu sadece zan ve vehimden ibaret bir bilim[*] olmuş oluyor.

Bu değer yargıların doğru olamayacağına bir kanıt olarak.
Şu bilinmelidir ki akıl bilgiyle çalışır. Sen bilgisiz bir şekilde. Heyet (astronomi) ilmini es geçersen ki bilimsel bir araştırma gerekiyor başlı başına. Çözemeyip kalırsın.

KUSURSUZ TANRI
EGOİST TANRI
MERHAMETSİZ TANRI


Kusursuz bir tanrı kusurlu şeyler yaratmaz argümanı da basit bir çıkarımdan ibarettir. İlmi bir nitelik taşımaz.
Herşey amaca göre yaratılmıştır.
EVREN BİR KAOSTAN OLUŞUYOR.
Doğanın kusursuz olmayışının evrimi açıkladığını ileri sürüyorlar… Sakat doğumlar gösteriliyor.
Kusurlu tasarım diye birşey yok.. Akıllı tasarımlara gücü yeten tanrının sakat canlıları yanlışlıkla mı yaptığını düşünüyorsunuz?

    • Evrende gezegenler birbiriyle çarpışıyor, Gezegenlere meteorlar düşüyor.Plüton ve Neptünün yörüngelerinin kesişiyor. Bazı gezegenler birden fazla yıldız etrafında dönerken bazı gezegenler evrende başı boş dolaşıyor. Ayrıca evren sürekli değişiyor, bugün gördüğünüz yıldız yarın süpernova olacak. İnce ayar diye bir şey yok söylemi.

Düşünebiliyorsun, düşüncelerine göre hareket edebiliyorsun ve de hatadan bahsediyorsun. Kusursuz değil ve eksiksizde değil teistler kusursuz tasarım derken süper insanlar olduğumuzu ve de ateşe dayanıklı, demir bükebilen insanlar olduğumuzu kastetmiyorlar. Evrende ki düzeni kütüphaneni düzdüğünde görebilirsin en basit anlamıyla.
Genellikle çoğu birey sağlıklı dünyaya gelir.

Yine aynı görüş şöyle söylüyor
Hava, insanlar soluyabilsin diye mevcut formülünde değildir, insanlar var olan havayı soluyabilecek şekilde evrimleşmiştir. Bu da tersine mantık kurmaktır. Senin lehine olan birşeyi çevirip aleyhinde sunuyor.
Yani daha evrimi kanıtlayabilmiş değilsin ki milyonlarca yıllık aşama gözlemleyemeden. Orada da değildin.. Bunun bilimsel olduğunu ancak Tanrının zaten bilim gibi bir metodla ölçmek komikliğine rağmen tartmak, görmek[*] dokunmak istemekte neyin nesi.

Egoist ve merhametsiz tanrı başka konulara girdiği için dağıtmayalım.
“Hiçlikten varlık çıkarmak
Akılsız birçok değişkenin ve ihtimalin birleşip AKIL VE CANLI VE DÜZEN gibi üç ayrı devasa niceliği oluşturması”

Enerji yoktan varolmaz.
YOKTAN VAROLMA DİKKAT!! Ateistler size şöyle söyleyebilirler: “atom altı parçacıklar, rastgele (random) olarak çok kısa süreliğine hiçbir şeyden ortaya çıkabilir ve yine başka bir yerde ortaya çıkmak üzere yok olabilirler. Evreninde bir zamanlar protondan da küçük olduğu hesaba katıldığında, kuantum yasaları açısından, yani doğa yasaları açısından, yani bilimsel açıdan herhangi bir aşkın gücün devrede olmasına gerek olmadan hiçbir şeyden ortaya çıkması mümkündür, tutarlıdır, ve bu eldeki en rasyonel açıklamalardandır.”

Bir yumurtanın kırılmasının sebebi yere düşmesidir, yere düşmesinin sebebi havanın esmesidir, havanın esmesinin sebebi..diye giden sezgilerimiz kuantum dünyasında işlemiyor. Anlayacağınız kuantum dalgalanmalarının herhangi bir sebebi yok. Gibi ancak tek taraflı sunulan bu bilimsel komedinin içine girerseniz bilim adamları arasında dahi görüş ayrılıkları mevcut.
BAŞKA BİR KONUDA DEĞİNMEK ÜZERE GEÇİYORUM.

Bunu söyleyenler belirsizlik ilkesinden bahsediyorlar, yani bir atomaltı parçacığın hem bulunduğu konum hemde hızı tespit edilemez.
ORTADA BİR BİLİNMEZLİK VAR.

Fizik bir yaratıcıyı gereksiz kılabilir mi? Birçok bilim adamı da bunun aksini itiraf ederken burada bilim adamları ateisttir gibi çıkarımlarda bulunabiliyorlar. Cahil cesareti

Adamlar ateist olmayan bilim adamlarına saygı duymayıp evrime inanmayanı adam yerine koymazken dindar olmasını nasıl bekleyebilirsiniz? Newton dahi dindar. Ve de İbni rüşd teolojik delile kuran delili diyor… ibni sina zamanında da bilim adamları dindardı ozaman da yaşasaydınız müslüman olacaktınız değil mi? Evrimin de birçok çıkmazı ve de araştırmacılarının kendi itirafları var bu sorunsallar hakkında.
Yani bilim ateistlerin tekelinde değil.

Tanrıya niye ihtiyaç yok?
Fakat tanrısızlık hakkında; Niçin bir tanrı olmadığına ısrar ediyorlar? Bir kaç mantıksal çıkarımda bulunup tanrı yok demekte kolay. Bilim hiçbirşekilde tanrının yokluğuyla ilgili birşey demez. Tanrıyı gereksiz de kılmaz. Tanrı arayışını niye bırakıyoruz? O da değil, şuursuz şey adına ister “tesadüf” isterse de “peynir” deyin bu kainatı nasıl varetti? Bu çok mükemmel simetrinin bulunduğu, akıl ve mantığa sahib bir canlı. Nasıl oluyorda şuursuz bir adı herneyse tarafından varediliyor.
Bunlar tamamen evrene ot gibi bakmak.
Bütün doğayı ve düzene miyop bakıp at gözlüğü ile izlemekten FELSEFE İLE MUCİZENİN SIRADANLAŞTIRILMASINDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR.
Dağıtmadan asıl konuya girelim ancak bu felsefe dersimiz için bu açıklamalar önemliydi.

Niye Zeus ve de ulu manitu değil de ALLAH?
Hadi ama, insanlarla çocuk yapan ve kendi yarattığı tarafından hesap çekilen ve hatta yarattıkları tarafından yok edilen tanrılar ne kadarmantıklı? Logos kendi yarattığı akara tarafından sinsi bir plana getiriliyor böyle zavallı aciz bir tanrıysa elbette tanrıyı kim yarattı diye sorulabilir.

Bilim adamlarının söyledikleri gibi dawkins’in algıladığı tanrı kavramı yanlış. Yaratılabiliyorsa elbette bir tanrı değildir.. Çünkü sürekli onu kim yarattı diye gidecektir. Bunu teistlerde desteklemez.
Ve ebedi, ahiri ve ezeliyet gibi kavramları da kendi yaratmıştır. Bunların dışındadır mekan vezamandan münezzehtir. KAVRAM TECAVÜZÜNE VE SAPLA SAMANI KARIŞTIRMANIN ADI FELSEFEDİD. BU DA DÜŞÜNCE BULAMACINDAN İBARETTİR.

Bu tanrı niye İslam’ın tanrısı çünkü en çok o uyuyor.
Diğer dinleride İnşaAllah irdeleyeceğiz.

İhlas suresinde anlatıyor Allah. Ve de kendi sıfatlarında da herşeye gücü yeten olduğu anlaşılıyor.
De ki: Mutlak varlık olan Allah tektir.
Kendisine herşeyin muhtaç olduğu Allah, (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan mutlak bir varlıktır).
O, ne doğurdu, ne de doğuruldu.
(Vasıflarına) hiçbir ortağı da yoktur.

NEDEN DİĞER DİNLER DEĞİLDE ALLAH? Kanıtı nedir?

Niye pembe bir fil değil, Zeus değil veya bahçemdeki unciorn benimle konuşuyor ve tanrı olduğunu söylüyor gibi aldatmacalarla karşınıza çıkabilirler fakat bunlar çelişkilidir..
Fizik yasalarını çiğneyemez.. İnanmadın diye seniyakamaz. Sana aklı veren o değil, onun varlığı bir şeyi değiştirmiyor.
Rahatça çürütülebilir.. Allah’ın ispatı
[list=]Peygamberin ahlakıyla
İslam’ın adaleti ile
İftiraları temizleyerek
Ve diğer dinleride çürüterek ispat edilebilir.. [/list]
Elçi gönderdiğini söylüyor ve de bu kitap adaleti sağlıyor. Eşitlik sunmuyor adalet veriyor. Bunu ufak bir islam tarihi araştırması yapanlar görebilirler. Ahdleri ve emirnameleri, Hz.Ömer niye adaletin sembolüdür?
Hz.Ömer’in Kadı Musa El Eşariye Yazdığı Mektup
VEDA HUTBESİ
SİNA RAHİPLERİ HAKKINDA Kİ ANLAŞMA HÜKÜMLERİ

Eline bir siyer bile almayan insanlar yargıda bulunuyor bu insanlar ateist sitelerinde ve kitaplarında ezberledikleir bilgilerle bunu yapıyorlar..
Zira nasıl bir tanrı arıyorlar.
NFK deyimiyle Fezada gezen balon, Tavla oynayan tanrı…
Tanrı’nın kanıtı Teolojik, kozmolojik ve ontolojik deliller altında yapılıyor, Kozmolojik kanıtta evrene bakılarak bunun kendi kendine olmasının imkansızlığı üzerinden durularak izah ediliyor.. Bu argümanları Leibniz, Aquanes, Spinoza, Gazali, Aristo, Plato, Descartes gibi birçokları savunmuştur..
herşeyi tesadüf denen tanrının eline vermezseniz.. Tesadüfe de yükledikleri anlam ile yine kavram tecavüzü, yine kavram karmaşası…

Reklamlar
1 comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: